Četrtek, 6. 6. 2024, 7.12
6 mesecev, 2 tedna
Nov napad na rafinerijo v Rusiji: izbruhnil ogromen požar
V noči na četrtek je bila v mestu Novoshakhtinsk v regiji Rostov napadena rafinerija nafte. Slišati je bilo eksplozije in izbruhnil je požar, so sporočili na aplikaciji Telegram.
"Zaradi napada z dronom je izbruhnil požar v rafineriji nafte Novoshakhtinsk. Na prizorišče so prispele službe za nujne primere. Zaradi novega napada so morali gašenje prekiniti. Osebju je bilo rečeno, naj se umakne na varno razdaljo," je guverner regije Rostov, Vasil Golubev zapisal na kanalu Telegram.
Ko je nevarnost minila, so gasilci pričeli z gašenjem. "Ogenj je zajel površino sto kvadratnih metrov. Po prvih podatkih mrtvih ali poškodovanih ni," je še zapisal Golubev in dodal, da napad preiskujejo.
Ista rafinerija je bila napadena že marca letos. Takrat je odgovornost za napad prevzela Glavna obveščevalna uprava ministrstva za obrambo Ukrajine.
Po družbenih omrežjih so se razširili posnetki, ki prikazujejo velik požar v omenjeni rafineriji.
Ukrainian drones have destroyed a Russian oil refinery in Rostov-on-Don tonight. Rostov is a HQ of Russian troops operating in Ukraine, and a huge military hub. pic.twitter.com/NYAaUw6XWC
— Sergej Sumlenny, LL.M (@sumlenny) June 6, 2024
Napadeno tudi skladišče rafinerije v Belgorodu
Rusi so poročali tudi o napadu na skladišče nafte v regiji Belgorod. "Oborožene sile Ukrajine so uporabile dron za napad na skladišče nafte v Starem Oskolu. Posledično je zagorel rezervoar. Štiri gasilske ekipe so ga hitro pogasile. Razbita so okna bližnje stražarske postaje, poročila o žrtvah ni," je sporočil guverner Vjačeslav Gladkov.
Putin zagrozil z oboroževanjem držav za izvajanje napadov na Zahod
Ruski predsednik Vladimir Putin je v sredo znova kritiziral dobavo zahodnega orožja Ukrajini, zlasti raket dolgega dosega, in zagrozil, da bi Moskva lahko s podobnim orožjem oborožila države, ki bi nato izvajale napade na zahodne države. Ob tem je ponovil trditev, da so zahodni vojaški inštruktorji že dejavni v Ukrajini in da so utrpeli izgube.
"Če nekdo meni, da je mogoče dobaviti takšno orožje na vojno območje, da bi napadli naše ozemlje in nam povzročili težave, zakaj potem ne bi tudi mi imeli pravice dobaviti orožja istega tipa na območja sveta, kjer bodo izvedeni napadi na objekte teh zahodnih držav," je na prvi novinarski konferenci s tujimi tiskovnimi agencijami od začeta vojne v Ukrajini izjavil Putin.
Ponovno je obsodil dobavo zahodnega orožja Ukrajini, pri čemer je bil kritičen zlasti do Nemčije. Poudaril je, da je prihod prvih nemških tankov v Ukrajino povzročil "moralni in etični šok" v Rusiji. "Ko nemške oblasti trdijo, da bo še več raket napadalo cilje na ruskem ozemlju, to dokončno uničuje rusko-nemške odnose," je dodal.
Putin: Rusija ni začela vojne proti Ukrajini
Ponovil je tudi, da Rusija ni začela vojne proti Ukrajini in krivdo zanjo pripisal majdanski revoluciji leta 2014. "Vsi mislijo, da je Rusija začela vojno v Ukrajini. Rad bi poudaril, da se nihče na Zahodu, v Evropi, noče spomniti, kako se je ta tragedija začela," je dejal.
Na vprašanje o številu ubitih ruskih vojakov v vojni, je odgovoril le, da so ukrajinske izgube petkrat večje. Dodal je, da so zahodni vojaški inštruktorji dejavni v Ukrajini in da so utrpeli izgube, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Prav tako je zatrdil, da Moskva nima imperialističnih ambicijah, idejo, da bi Rusija lahko napadla zvezo Nato pa je označil za neumno. Ob tem je še dejal, da bi Rusija jedrsko orožje uporabila le za obrambo svojega ozemlja, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Glede lanskoletne smrti novinarja AFP Armana Soldina v Ukrajini, ki je bila verjetno posledica ruskega raketnega obstreljevanja, je Putin povedal, da je Moskva pripravljena pomagati pri preiskavi incidenta. "Pripravljeni smo opraviti to delo. Ne vem, kako bi to lahko storili v praksi, saj je ta oseba umrla na vojnem območju," je poudaril.
Ob tem je tudi dodal, da sta Rusija in ZDA v stiku glede morebitne izmenjave zapornikov, s katero bi izpustili ameriškega novinarja Evana Gershkovicha, ki so ga v Rusiji zaradi domnevnega vohunjenja prijeli marca lani.
Kritičen je bil tudi do obsodbe bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki je bil nedavno spoznan za krivega vseh 34 točk obtožnice ponarejanja poslovnih dokumentov. "Po vsem svetu je očitno, da je pregon Trumpa preprosto izkoriščanje sodnega sistema med notranjepolitičnim bojem," je ocenil.
Pri tem je ponovil, da tako zmaga Trumpa kot ponovna izvolitev trenutnega predsednika Joeja Bidna na ameriških predsedniških volitvah ne bi bistveno spremenila odnosov med Moskvo in Washingtonom.