Ponedeljek,
16. 12. 2024,
15.32

Osveženo pred

2 uri, 19 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,29

Natisni članek

Natisni članek

Tartus eksplozija napad Sirija

Ponedeljek, 16. 12. 2024, 15.32

2 uri, 19 minut

Bašar al Asad trdi, da ni imel namena zapustiti Sirije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,29
Bašar al Asad | Rusija je vrsto let podpirala Asada, ki je pred dobrim tednom dni, ko so islamistični uporniki na čelu s skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) v bliskoviti ofenzivi zavzeli Damask, z družino zapustil Sirijo in dobil azil v Rusiji. | Foto Guliverimage

Rusija je vrsto let podpirala Asada, ki je pred dobrim tednom dni, ko so islamistični uporniki na čelu s skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) v bliskoviti ofenzivi zavzeli Damask, z družino zapustil Sirijo in dobil azil v Rusiji.

Foto: Guliverimage

Strmoglavljeni sirski predsednik Bašar al Asad je danes sporočil, da njegov odhod iz Sirije ni bil načrtovan in da je Moskva zahtevala njegovo evakuacijo. V svoji prvi izjavi po odstavitvi je Asad še zatrdil, da nikdar ni razmišljal o odstopu in da je Sirija, kjer so trenutno na oblasti uporniki, zdaj v rokah teroristov.

Poudarki dneva:
17.50 Kallas: Rusija in Iran ne smeta imeti vloge v prihodnosti Sirije
15.32 Bašar al Asad trdi, da ni imel namena zapustiti Sirije
11.34 Največji napad na obali Sirije: eksplozija močna kot potres z magnitudo 3

17.50 Kallas: Rusija in Iran ne smeta imeti vloge v prihodnosti Sirije

Rusija in Iran ne smeta imeti vloge v prihodnosti Sirije, je po današnjem zasedanju zunanjih ministrov EU poudarila nova visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kaja Kallas. V pogovorih z novim sirskim vodstvom, ki bodo zaenkrat potekali na nižji ravni, bodo opozorili tudi na skrbi glede ruskih vojaških oporišč v Siriji.

"Ekstremizem, Rusija in Iran ne smejo imeti vloge v prihodnosti Sirije," je Kallas povedala po svojem prvem zasedanju zunanjih ministrov EU, v ospredju katerega je bila sprememba oblasti v Siriji po padcu režima Bašarja al Asada.

Po njenih besedah je več ministrov poudarilo, da mora novo sirsko vodstvo opustiti sodelovanje z Moskvo, ki ima v Siriji svoja vojaška oporišča. "To zagotovo predstavlja tveganje za evropsko varnost, tako da bomo na to opozorili tudi sirsko vodstvo," je povedala Kallas.

Na zasedanju so se sicer strinjali, da bodo stiki z novim sirskim vodstvom, na čelu katerega so islamisti, zaenkrat potekali na nižji ravni. EU želi namreč najprej videti, da bodo stvari šle v pravo smer.

Danes je tako v Damask na pogovore s sirskimi predstavniki že odšel vodja delegacije EU v Siriji, ki sicer deluje iz libanonske prestolnice Bejrut.

Cilj tega je po besedah Kallas biti v stikih s predstavniki novih oblasti, ki prihajajo iz vrst uporniške skupine Hajat Tahrir al Šam, in jim prenesti pričakovanja EU.

Spoštovati morajo splošna načela, s katerimi se strinjajo tudi arabske države, Turčija in ZDA. To so ozemeljska celovitost in suverenost države ter oblikovanje vključujoče vlade, upoštevati pa je treba tudi vse manjšine, je še povedala nova visoka zunanjepolitična predstavnica EU.

14.53 Fajon v Bruslju za pravičen prenos oblasti in zaščito civilistov v Siriji

Zunanja ministrica Tanja Fajon bo v današnji razpravi zunanjih ministrov članic EU o odzivu unije na spremembo oblasti v Siriji poudarila pomen ozemeljske celovitosti in suverenosti te države ter pravičnega prenosa oblasti in zaščite civilistov. Kakšno bo sodelovanje z novim sirskim vodstvom, pa je še preuranjeno napovedovati, je dejala.

"Naš interes je ohraniti mir v Siriji, mirna in pravična tranzicija oblasti. Veliko je negotovosti. Predvsem je treba zaščititi civiliste, ne hiteti z odločitvami," je Fajon povedala pred popoldansko razpravo. 

Dodala je, da je sprememba oblasti v Siriji zgodovinska priložnost in da prinaša nek optimizem. "Vendar pa je treba biti previden, da vidimo, kako se bodo vzpostavile oblasti, kako vključujoče bodo v tem procesu in kako se bodo pripravile na volitve," je povedala zunanja ministrica.

15.32 Bašar al Asad trdi, da ni imel namena zapustiti Sirije

"Moj odhod iz Sirije ni bil načrtovan in se tudi ni zgodil v zadnjih urah bitke, v nasprotju z nekaterimi obtožami," je zapisal Asad v izjavi na kanalu, ki pripada sedaj že nekdanjemu sirskemu predsedstvu na Telegramu.

"Ostal sem v Damasku in opravljal svoje dolžnosti do zgodnjega nedeljskega jutra, 8. decembra," je še zapisal v izjavi, katere pristnosti sprva ni bilo mogoče preveriti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Med ofenzivo "teroristov" na Damask je Asad odpotoval v rusko vojaško oporišče v Latakiji. "Medtem ko so se razmere na terenu na tem območju še naprej slabšale, je bila tudi ruska baza vse bolj tarča napadov z droni."

Moskva je nato "ukazala (...) takojšnjo evakuacijo v Rusijo 8. decembra zvečer," izjavo povzema dpa.

"Nikoli med temi dogodki nisem razmišljal o odstopu ali da bi zaprosil za azil," je glede na izjavo dejal Asad, ob tem pa zatrdil, da je "neomajno predan" cilju uveljavitve volje sirskega ljudstva ter zaščite sirske države in njenih institucij.

"Ko država pade v roke terorizma in je zmožnost dati pomemben prispevek izgubljena, postane kakršen koli položaj nesmiseln," je še navedeno v izjavi, napisani v angleščini.

Rusija je vrsto let podpirala Asada, ki je pred dobrim tednom dni, ko so islamistični uporniki na čelu s skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) v bliskoviti ofenzivi zavzeli Damask, z družino zapustil Sirijo in dobil azil v Rusiji.

zaklonišče pod rezidenco al Asada
Novice Razkrili Al Asadov sistem luksuznih podzemnih predorov, podrobnosti so jih šokirale #video

11.34 Največji napad na obali Sirije: eksplozija močna kot potres z magnitudo 3

Izraelska vojaška letala so v Siriji izvedla napade na številne lokacije, vključno z enotami zračne obrambe, je sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Nadzorna skupina je dejala, da so bili izraelski napadi usmerjeni na vojaške kraje v sirski obalni regiji Tartus. Eno eksplozijo so po poročanju Daily Maila zabeležili potresni senzorji. Ti so zaznali, da je bila eksplozija tako močna kot potres z magnitudo 3,0 po Richterjevi lestvici. 

Sirski observatorij za človekove pravice je sporočil, da so izraelska vojna letala napadla vrsto lokacij, vključno z enotami zračne obrambe in skladišči raket, kar je bil, kot so navedli, najmočnejši napad v obalni regiji Sirije od začetka stavk v letu 2012.

Po besedah ​​raziskovalca Richarda Cordarja je eksplozijo zaznala 820 kilometrov oddaljena postaja v Isniku v zahodni Turčiji. Dodal je, da je signal potoval približno dvakrat hitreje kot običajni potres.

V skladišču je bilo najverjetneje ogromno streliva 

Tartus je ena od dveh ruskih vojaških baz v Siriji in je bila uporabljena kot pomorska baza ter skladišče streliva. Glede na to, da je bila eksplozija tako močna, predvidevajo, da je bilo v skladišču skladiščenega veliko orožja.

Pomorsko vojaško oporišče je leta 1971 v Tartusu prva ustanovila Sovjetska zveza. Putin je ukazal razširitev baze leta 2017, potem ko je Al Asad objekt dal v brezplačen 49-letni najem v zameno za pomoč pri ohranjanju oblasti.

Rusko zunanje ministrstvo je danes sporočilo, da je teden dni po padcu državnega diktatorja Bašarja Al Asada iz Sirije evakuiralo del svojega diplomatskega osebja.

Dramatični videoposnetki, ki so krožili po družbenih medijih, so pokazali ogromen svetel blisk, ki mu je sledilo več eksplozij.

Geir Pedersen, al-Sham
Novice Sirski uporniki izrazili pripravljenost za dialog z ZN
Gaza
Novice Izrael še naprej napada Gazo: ubitih deset ljudi, več deset je ranjenih
Sirski begunci v Turčiji
Novice Avstrija Sirce v domovino pošilja s tisoč evri