Politična kriza na Tajskem se je poglobila, ko zaradi nesoglasij v vladni koaliciji Samak Sundaravej ni bil znova izvoljen za premiera.
Poslanci šestčlanske vladne koalicije se namreč niso udeležili zasedanja parlamenta, na katerem naj bi znova potrdili Samaka, kljub odločitvi sodišča, da mora odstopiti zaradi sodelovanja v kuharski oddaji.
Samak kršil ustavna določila
Izredno zasedanje spodnjega doma parlamenta so sklicali, da bi izbrali novega premiera, potem ko je ustavno sodišče v torek presodilo, da bi morala premier Samak in njegova celotna vlada odstopiti, ker je v nasprotju z ustavo tudi po imenovanju za premiera 6. februarja še naprej vodil svojo kuharsko oddajo na televiziji. Sodišče je presodilo, da je Samak kršil ustavna določila, ko je prejel plačila za vodenje oddaje.
Na zasedanju samo 161 poslancev
Današnjega zasedanja se je od 470 poslancev udeležilo samo 161. Namestnik Samakove stranke PPP Somchai Wongsawat, ki je trenutno vršilec dolžnosti premiera, preložitvi glasovanja na sredo ni pripisal velikega pomena, vendar pa ni želel povedati, ali bo stranka tudi takrat podprla Samaka. Kot je dejal, bodo morale sedaj koalicijske stranke opraviti posvete o kandidatu, tako da ne more napovedati, ali bodo izbrale Samaka ali drugega kandidata.
Pravnih ovir za vnovično kandidaturo ni
Kljub omenjeni razsodbi ustavnega sodišča namreč ni pravnih ovir za vnovično kandidaturo 73-letnega Samaka za predsednika vlade. Njegova stranka PPP je v sredo napovedala, da bo na današnjem zasedanju parlamenta Samaka znova predlagala za premiera, kar je vzbudilo nezadovoljstvo pri njenih koalicijskih partnerkah in celo pri nekaterih poslancih PPP. Tako se današnjega zasedanja ni udeležil nobeden koalicijski poslanec in so zaradi nesklepčnosti morali zasedanje prestaviti na prihodnjo sredo.
Protestniki zahtevajo obsežne reforme
Po ocenah poznavalcev se bo vladna koalicija morala verjetno odločiti za drugega kandidata za premiera. Kljub temu se protivladni protesti, ki so se začeli pred več dvema tednoma z zasedbo vladnega kompleksa v Bangkoku, naj ne bi končali. Protestniki, ki zahtevajo odstop Samaka in njegove vlade zaradi povezanosti s strmoglavljenim premierom Thaksinom Shinawatro, namreč zahtevajo obsežnejše reforme, ki bodo okrepile demokracijo v državi.
Samak bi lahko izstopil iz stranke
Samakova stranka je nato danes sporočila, da Samaka vladna koalicija v sredo ne bo znova predlagala za premiera. Tako so se določili zaradi nasprotovanja njegovi kandidaturi s strani ostalih koalicijskih partnerk, pa tudi kakih 70 poslancev iz njegove stranke, ki ima v 470-članskem parlamentu 223 sedežev. Časnik Nation, ki je navedel neimenovani vir, je poročal, da se je Samak s to odločitvijo strinjal in da bi lahko celo izstopil iz stranke. Po poročanju AFP je njegov bližnji sodelavec povedal, da bo odstopil s položaja predsednika stranke.
Tiskovni predstavnik PPP Kuthep Saikrajang je še sporočil, da razmišljajo o treh kandidatih - vršilcu dolžnosti premiera Somchaiju Wongsawatu, pravosodnem ministru Sompongu Amornwiwatiju ter finančnem ministru Surapongu Seubwongleeju.