Torek, 18. 6. 2024, 15.17
5 mesecev, 1 teden
Na Hrvaškem zaradi okužbe z legionelo umrli trije ljudje
Tri osebe so zaradi okužbe z legionelo umrle v zagrebški bolnišnici Rebro, poročajo hrvaški mediji. Skupno se je z legionelo okužilo šest ljudi. Vsi okuženi imajo pridružene bolezni in so imunsko oslabljeni, okužba z legionelo pa je njihovo stanje še poslabšala. Za zdaj še ni znano, ali je bila smrt pacientov neposredno povezana z legionelo. Prav tako še ni znano, ali so se okužili v bolnišnici ali izven nje.
Kot sta na novinarski konferenci pojasnili mikrobiologinja Zrinka Bošnjak in pulmologinja Gordana Pavliša, so bili vsi okuženi pacienti hudo bolni in imunsko oslabljeni. Za zdaj še ni znano, ali so se okužili v bolnišnici ali zunaj nje, prav tako še ni jasno, ali so umrli zaradi svoje osnovne bolezni ali okužbe z legionelo, sta dodali.
Prva pacientka, pri kateri so potrdili legionelo, je umrla že aprila. Imela je oslabljen imunski sistem in je bila hospitalizirana zaradi pljučnice. Za njo sta nato umrla še dva pacienta, zadnji konec maja, piše hrvaška tiskovna agencija Hina, ki je sicer sprva poročala, da je trojica pacientov umrla danes.
Trenutno poteka pasterizacija
Predstavniki zagrebške bolnišnice so potrdili, da se je v bolnišnici pojavila legionela, ki so jo našli v bolnišničnem vodovodnem sistemu. "Takoj smo obvestili Hrvaški inštitut za javno zdravstvo, ki je opravil vse analize in bakterijo našel v vodovodnem sistemu. Trenutno poteka pasterizacija," je povedal Milivoj Novak, pomočnik direktorja bolnišnice.
Bakterija legionela lahko povzroči blago bolezen, imenovano pontiacijska mrzlica s simptomi, podobnimi gripi: povišana telesna temperatura, šibkost, glavobol, bolečine v mišicah.
Kje se pojavi legionela in kdo je podvržen okužbi?
Legionele najdemo v naravi v različnih vodah, kot so reke, jezera in blato, običajno v manjšem številu. Nevarnost nastane pri vstopu legionel v vodne sisteme, ki jih je zgradil človek. To na primer hladilni stolpi, veliki toplovodni sistemi, vlažilniki, okrasne fontane, ki imajo pogosto poškodovane vodovodne cevi, dotok površinske vode in nepravilen priklop pitne vode.
Najpogostejši dejavnik tveganja za okužbo z legionarsko boleznijo je kajenje velike količine cigaret, drugi pa so še starost nad 50 let, zlasti pri moških, kronične pljučne bolezni, presaditev organov, jemanje večjih odmerkov kortikosteroidov, oslabljenost imunskega sistema in prekomerno uživanje alkohola.
Legionela se zdravi z antibiotiki, azitromicinom, kinoloni ali rifampicinom.