Petek, 15. 5. 2020, 8.22
4 leta, 6 mesecev
Rekordno število okužb v Braziliji in Mehiki, slabe novice tudi iz Rusije
V Braziliji so v četrtek zabeležili rekordnih 13.944 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, vse skupaj pa 202.918. Do zdaj je tam umrlo 13.933 bolnikov s covidom-19. O rekordnem številu novih okužb poročajo tudi iz Mehike. V četrtek so jih potrdili 2409. Predsednika obeh držav se kljub zaostrovanju razmer zavzemata za odpiranje gospodarstva. Sicer pa tudi iz Rusije spet poročajo o več kot deset tisoč novih primerov okužb z novim koronavirusom.
V zadnjih 24 urah so potrdili 10.598 novih primerov okužbe v Rusiji, ki je s skupno 262.843 primeri, druga država na svetu, takoj za ZDA. V državi od 3. maja dnevno beležijo več kot deset tisoč novih primerov okužbe. Izjema je bil četrtek, ko jih je bilo 9974, piše STA.
Opravili več kot šest milijonov testiranj
Smrtnost zaradi covida-19 medtem ostaja nizka v primerjavi z drugimi državami, saj so doslej poročali o skupno 2418 smrtnih žrtvah. Danes jih je 113. Nizko stopnjo smrtnosti pripisujejo hitri izolaciji potnikov in ranljivih skupin prebivalstva kot tudi obsežnemu testiranju in karanteni okuženih. Med smrtne žrtve covida-19 sicer v Rusiji štejejo samo tiste, pri katerih je bila koronavirusna bolezen covid-19 primarni vzrok smrti. Druge države kot smrtne žrtve upoštevajo vse mrtve, pozitivne na koronavirus.
V Rusiji je do danes umrlo več kot dva tisoč ljudi.
Oblasti porast okužb v maju pojasnjujejo z množičnim testiranjem na okužbo z novim koronavirusom in menijo, da ne gre za hitrejše širjenje virusa. Do četrtka so izvedli 6,4 milijona testiranj. V prestolnici Moskva, žarišču epidemije v državi, kjer so potrdili skoraj polovico vseh okužb, naj bi danes začeli izvajati množično prostovoljno testiranje prebivalcev na prisotnost protiteles. S tem želijo ugotoviti dejansko raven okuženosti in prisotnost protiteles v populaciji zaradi ugotavljanja hipotetične kolektivne imunitete, poroča STA.
V Braziliji in Mehiki rekordno število novih okužb
V Braziliji so v četrtek zabeležili rekordnih 13.944 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, vseh skupaj pa je 202.918. Doslej je tam umrlo 13.933 bolnikov s covidom-19. O rekordnem številu novih okužb poročajo tudi iz Mehike. V četrtek so jih potrdili 2409. Predsednika obeh držav se kljub zaostrovanju razmer zavzemata za odpiranje gospodarstva. Brazilski predsednik Jair Bolsonaro je poslovneže na videokonferenčnem srečanju pozval, naj od guvernerja Sao Paula Joaa Dorie zahtevajo omilitev ukrepov proti koronavirusu.
Brazilski predsednik Jair Bolsonaro se kljub zaostrovanju razmer zavzema za odpiranje gospodarstva.
"En človek odloča o prihodnosti Sao Paula," je dejal. "On odloča o prihodnosti brazilskega gospodarstva. Z vsem dolžnim spoštovanjem, morate poklicati guvernerja in igrati trdo, saj je to resna zadeva, to je vojna. Na kocki je Brazilija," je brazilski predsednik dejal poslovnežem iz Sao Paula, ki velja za finančno središče države.
Doria je prebivalce zvezne države, ki velja za najhuje prizadeto v Braziliji, pozval, naj ostanejo doma ter zaprl vso proizvodnjo in nenujne dejavnosti do konca maja. Je eden od desetih guvernerjev, ki so sporočili, da ne bodo spoštovali Bolsonarovih navodil. Ta zagovarja ponovni zagon gospodarstva.
Vse glasneje pa se za odpiranje gospodarstva zavzema tudi mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador, ki krepi priprave na opuščanje omejitev. Vendar pa je tamkajšnji epidemiolog Hugo Lopez-Gatell poudaril, da je Mehika na vrhuncu epidemije in da še ne morejo zrahljati ukrepov. V četrtek so potrdili rekordnih 2409 novih okužb s koronavirusom, vseh skupaj pa je 42.595. Umrlo je še 257 bolnikov s koronavirusno boleznijo covid-19, vseh skupaj je 4477. Mehika je druga najbolj prizadeta država v regiji za Brazilijo.
Koronavirus v ZDA ubil že več kot 85 tisoč ljudi
Ameriški predsednik Donald Trump je med obiskom Pensilvanije obljubil, da se bo na naslednjo pandemijo pripravil s povečanjem domačih zalog in vrnitvijo ključne proizvodnje v ZDA, kjer je do četrtka zvečer zaradi covida-19 umrlo že 85.886 ljudi.
Trump se otepa kritik, da se ni pripravil na možnost pandemije ter da je ob izbruhu koronavirusa ukrepal prepočasi in kaotično. Za težave krivi Kitajsko in med drugim prejšnjo vlado predsednika Baracka Obame. Pritožuje se, da Obama ni pripravil vsega potrebnega za odgovor na koronavirus, piše STA.
McConnell umaknil svoje izjave
Kritikam se je pridružil tudi vodja senatne večine Mitch McConnell, ki je nekdanjega predsednika ZDA obtožil, da Trumpove vlade ni pripravil na možnost pandemije, kakršna je zdajšnja. Vendar pa je McConnell v četrtek priznal, da je naredil napako. "Nisem imel prav. Načrt je bil pripravljen in predan," je za televizijo Fox News dejal McConnell.
Trump je v četrtek obiskal v Allentownu podjetje za distribucijo zaščitne zdravstvene opreme, kot so maske, in ponovno ni nosil maske. Tam je kritiziral demokratskega guvernerja Pensilvanije, ki naj bi prepočasi odpravljal ukrepe proti pandemiji. "Gospodarstvo je treba odpreti, ker so deli Pensilvanije hudo prizadeti," je dejal Trump. V četrtek je tudi kritiziral dobavne verige. "Te neumne dobavne verige so po vsem svetu, in ko kaj odpove, potem odpove vse skupaj," je dejal za televizijo Fox. Napovedal je, da bo temu naredil konec in da bo Amerika od zdaj vse proizvajala doma.
Samo marca ostal brez službe vsak peti Američan
Ukrepi proti pandemiji so res pustili velik pečat na ameriškem gospodarstvu, kjer je, po anketi centralne banke Federal Reserve, samo marca ostal brez službe vsak peti Američan. Najbolj so spet prizadeti revni.
Brez službe je ostalo 39 odstotkov tistih, ki imajo letne dohodke nižje od 40 tisoč dolarjev. Med tistimi med 40 tisoč do 100 tisoč dolarji plače je brez dela ostalo 19 odstotkov, med tistimi z več kot sto tisoč dolarji pa 13 odstotkov.
Kar 63 odstotkov visoko izobraženih Američanov je marca zlahka delalo povsem od doma, med tistimi s srednjo šolo pa le 20 odstotkov. Le sedem odstotkov zaposlenih Američanov je marca dobilo novo službo, 23 odstotkov je poročalo o nižji plači, le pet odstotkov pa o višji.
Kongres potrdil skoraj tri tisoč milijard dolarjev pomoči
Le 64 odstotkov odpuščenih pričakuje, da bodo lahko poravnali vse tekoče račune, obenem pa je kar 91 odstotkov odpuščenih prepričanih, da se bodo po koncu pandemije lahko vrnili na staro delovno mesto.
Ameriški kongres je za pomoč Američanom in gospodarstvu potrdil skoraj tri tisoč milijard dolarjev pomoči.
Ameriški kongres je do zdaj za pomoč Američanom in gospodarstvu potrdil že skoraj tri tisoč milijard dolarjev, demokrati v predstavniškem domu pa so pripravili nov sveženj, vreden dodatnih tri tisoč milijard, v katerem je spet po 1.200 dolarjev na Američana.
Senatni republikanci malce godrnjajo, vendar bodo morali popustiti, saj je Trump podprl dodaten denar za Američane in tudi pomoč zveznim državam, čeprav Bela hiša pošilja okrog elektronsko pošto s kritikami novega svežnja pomoči. Novembra so volitve in nihče noče pred volivce kot tisti, ki jih je prikrajšal za finančno pomoč, navaja STA.
3