Četrtek,
14. 5. 2020,
7.12

Osveženo pred

4 leta, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,39

5

Natisni članek

Natisni članek

Donald Trump virus Koronavirus ZDA

Četrtek, 14. 5. 2020, 7.12

4 leta, 6 mesecev

ZDA nimajo načrta glede cepiva proti koronavirusu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,39

5

Koronavirus | WHO opozarja, da novi koronavirus morda nikoli ne bo izginil. | Foto Getty Images

WHO opozarja, da novi koronavirus morda nikoli ne bo izginil.

Foto: Getty Images

Nekdanji direktor za biomedicinske raziskave pri ameriškem ministrstvu za zdravje Rick Bright je v kongresu povedal, da ZDA nimajo načrta za proizvodnjo in pošteno distribucijo cepiva proti koronavirusu, ko bo to enkrat na voljo. V ZDA je trenutno s koronavirusom potrjeno okuženih 1,4 milijona ljudi, umrlo pa jih je skoraj 84.600.

Bright je posvaril, da se ZDA zaradi pomanjkanja ukrepanja na zvezni ravni soočajo z morda najtemnejšo zimo v svoji zgodovini. Opozoril je na pomanjkanje načrta za proizvodnjo in distribucijo cepiva in dejal, da mu to, kar vidi doslej z zdravili, ki obetajo pomoč proti koronavirusu, ne vzbuja nobenega upanja.

WHO: Novi koronavirus morda ne bo nikoli izginil

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je opozorila, da novi koronavirus morda ne bo nikoli izginil. Tudi če bodo znanstveniki odkrili cepivo, bodo za nadziranje virusa potrebni veliki napori, je dejal vodja programa za izredne razmere pri WHO Mike Ryan.

"Ta virus bi lahko postal še en endemičen virus v naših skupnostih in ta virus morda ne bo nikoli izginil," je Ryan dejal na novinarski konferenci na daljavo v Ženevi. "HIV ni nikoli izginil, a smo se sprijaznili z njim," je dodal Ryan, ki ne verjame, da lahko kdorkoli napove, kdaj bo bolezen covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus, izginila.

Znanstveniki trenutno razvijajo več kot sto cepiv proti novemu koronavirusu, vendar Ryan opozarja, da tudi druge bolezni, kot so ošpice, še niso bile izkoreninjene, čeprav imamo proti njim cepivo. Novi koronavirus je do zdaj zahteval skoraj 300 tisoč življenj po svetu, potrjenih pa je več kot 4,3 milijona primerov okužbe, poroča STA.

Koronavirus v Rusiji
Novice Rusija kot ZDA po okužbah, smrti okuženih zaradi gorečih ventilatorjev #video

Trump: Šole se morajo odpreti

V ZDA se je do srede z večer z novim koronavirusom okužilo več kot 1,39 milijona ljudi, bolezen covid-19 pa je terjala 84.119 življenj. Zvezne države medtem nadaljujejo odpravljanje ukrepov proti širjenju pandemije, ameriški predsednik Donald Trump pa je pozval k odpiranju šol po državi.

Ameriški predsednik Donald Trump se po poročanju STA obnaša, kot da pandemije več ni oziroma da je to zdaj problem nekoga drugega, in ne ameriške zvezne vlade. Novinarskih konferenc njegove delovne skupine proti novemu koronavirusu ni več. Mediji poročajo, da Trump tudi ne sodeluje več na sestankih zdravstvenih strokovnjakov. Zanima ga le še ponovni zagon ekonomije pred ameriškimi predsedniškimi volitvami, ki bodo novembra letos.

Razmere v New Yorku se izboljšujejo, saj že tri dni zapored na dan umre manj kot 200 ljudi, novih hospitalizacij pa je manj kot 500 na dan. | Foto: Getty Images Razmere v New Yorku se izboljšujejo, saj že tri dni zapored na dan umre manj kot 200 ljudi, novih hospitalizacij pa je manj kot 500 na dan. Foto: Getty Images

Trump je v sredo dejal, da morajo po državi odpreti šole, in zavrnil mnenje direktorja nacionalnega inštituta za zdravje Anthonyja Faucija, ki je v torek v senatu dejal, da je odpiranje šol pred iznajdbo cepiva nevarno. Trump je za ameriško televizijo Fox News dejal, da se niti najmanj ne strinja s Faucijem.

Trump in njegovi podporniki dilemo o odpiranju ekonomije oziroma odpravljanju ukrepov proti širitvi pandemije prikazujejo v političnih barvah. Demokrate obtožujejo, da želijo uničiti ekonomijo, ker želijo škodovati Trumpu pred volitvami. Demokratski guvernerji to zanikajo in trdijo, da upoštevajo mnenja znanosti in zdravstva.

Novice Prizor, ob katerem vam bo zaledenela kri #video

V New Yorku spet zagnali nekatere dejavnosti

Nekateri, kot je newyorški guverner Andrew Cuomo, si to lahko privoščijo, drugi so pod hudim pritiskom. New York s 340 tisoč okužbami in 27.477 mrtvimi ostaja daleč najbolj prizadeta zvezna država ZDA, prebivalci pa po poročanju STA zato zaupajo postopnemu odpiranju ekonomije na osnovi epidemioloških podatkov.

Ti kažejo, da se položaj izboljšuje, saj že tri dni zapored na dan umre manj kot 200 ljudi, novih hospitalizacij pa je manj kot 500 na dan. Na vrhuncu krize jih je bilo več tisoč, smrti pa do po tisoč na dan. Po določenih okrožjih države New York bodo v petek spet zagnali določeni dejavnosti, kot so trgovine, gradbeništvo in druge, dovoljena pa bo tudi določena vrsta rekreacije, kot je tenis.

Po drugih ameriških zveznih državah prav tako previdno rahljajo ukrepe proti širitvi pandemije novega koronavirusa. V Los Angelesu so na primer prebivalce navdušili s ponovnim odprtjem plaž, seveda ob upoštevanju varnostne razdalje, poroča STA.