Nedelja, 18. 5. 2025, 11.25
3 ure, 4 minute
Inavguracija papeža Leona XIV.
Papež Leon XIV. z umestitveno mašo začel svoj pontifikat #foto

Papež Leon XIV. je prejel papeške insignije.
Papež Leon XIV. je z umestitveno mašo uradno začel svoj pontifikat. "S strahom in trepetom prihajam k vam kot brat, ki želi biti služabnik vaše vere in veselja ter hoditi z vami po poti Božje ljubezni," je vernikom dejal papež Leon XIV. in prejel papeške insignije. V Vatikanu se je ob tej priložnosti zbralo okoli 150 tisoč vernikov, okoli 200 delegacij in monarhi z vsega sveta. V Rimu veljajo poostreni varnostni ukrepi. Slovensko delegacijo vodi premier Robert Golob, slovensko Cerkev pa zastopa škof Andrej Saje.
13.03 Papež se bo danes sestal z Zelenskim
11.23 Leon XIV. prejel papeške insignije ter poslal sporočilo ljubezni in vere
9.36 Papež pred umestitvijo s papamobilom med množico na Trgu sv. Petra
13.03 Papež se bo danes sestal z Zelenskim
Papež Leon XIV., ki je z današnjo umestitveno mašo uradno začel svoj pontifikat, bo danes sprejel v avdienco ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, so sporočili iz Vatikana. Papež je ukrajinsko-ruski konflikt omenil tudi na slovesnosti na Trgu svetega Petra, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski z ženo Oleno Zelensko.
"Mučeniška Ukrajina čaka na pogajanja, da se končno zgodi za pravičen in trajen mir," je novi voditelj rimskokatoliške cerkve dejal v molitvi na koncu umestitvene maše.
Ta teden so v Istanbulu potekali prvi neposredni mirovni pogovori med predstavniki iz Rusije in Ukrajine po več kot treh letih vojne, a niso prinesli prekinitve ognja.
Pogajalci obeh strani so sporočili, da so se dogovorili o izmenjavi vojnih ujetnikov ter da so razpravljali o prekinitvi ognja in morebitnem srečanju predsednikov držav.
11.23 Leon XIV. prejel papeške insignije ter poslal sporočilo ljubezni in vere
Papež Leon XIV. je na umestitvi na Trgu sv. Petra v Vatikanu pred zbrano množico prejel papeške insignije ter vernikom sporočil, da prihaja s strahom in trepetom kot brat, ki želi biti služabnik njihove vere in veselja ter hoditi z njimi po poti Božje ljubezni "v želji, da smo vsi združeni v eno družino", poročajo tuje tiskovne agencije.
Papež Leon XIV. je na umestitvi na Trgu sv. Petra v Vatikanu pred zbrano množico prejel papeške insignije.
"V tem našem času še vedno vidimo preveč razdora, preveč ran, ki jih povzročajo sovraštvo, nasilje, predsodki, strah pred drugačnostjo in gospodarska paradigma, ki izkorišča naravne vire in marginalizira najrevnejše," je novi papež povedal v nagovoru na Trgu svetega Petra, kjer se je zbralo več sto tisoč vernikov, pa tudi številni politični veljaki.
Vernikom je sporočil, da prihaja mednje s strahom in trepetom kot brat, ki želi biti služabnik njihove vere in veselja ter hoditi z njimi po poti Božje ljubezni "v želji, da smo vsi združeni v eno družino", poročajo tuje tiskovne agencije.
Zavzel se je za enotno Cerkev, ki bi delovala za svetovni mir. "Dragi bratje in sestre, rad bi, da bi bila to naša prva velika želja: združena Cerkev," je dejal po navedbah nemške tiskovne agencije dpa.
Leon XIV., ki je preživel veliko let kot misijonar v Peruju, je opozoril pred "zapiranjem v naše majhne skupine". "Poklicani smo darovati Božjo ljubezen vsem, da bi dosegli edinost, ki ne izniči razlik, ampak ceni osebno zgodovino vsakega človeka ter družbeno in versko kulturo vsakega naroda," je povedal duhovni poglavar 1,4 milijarde katoličanov na svetu.
Preden je prejel papeške insignije – palij in ribiški prstan, izdelan posebej zanj, se je zjutraj v papamobilu popeljal med verniki na Trgu svetega Petra, nato je sledilo premišljevanje na grobu svetega Petra, ki leži pod glavnim oltarjem bazilike svetega Petra.
Palij, volnen ovratni trak s križi, je simbol papeževega poslanstva ohranjanja enotnosti Cerkve, ribiški prstan pa so v preteklosti uporabljali za pečatenje uradnih dokumentov, ki jih je podpisal papež.
Ob poletnem vremenu se je v Vatikan ob tej priložnosti zgrnilo okoli 250 tisoč ljudi. Vatikanski urad je poročal o 150 tisoč zbranih.
V Vatikan so pripotovali predstavniki številnih držav. Med njimi so bili ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ameriški podpredsednik JD Vance, nemški kancler Friedrich Merz, italijanska premierka Giorgia Meloni, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kanadski premier Mark Carney, izraelski predsednik Isaac Herzog, perujska predsednica Dina Boluarte in predstavniki evropskih kraljevih družin.
Italijanska premierka Giorgia Meloni
Ameriški podpredsednik JD Vance z ženo Usho Vance
Belgijski kralj Filip in njegova žena kraljica Matilda
Skupno naj bi bilo na Trgu svetega Petra danes 200 državnih delegacij ter 200 kardinalov in 750 škofov in duhovnikov, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Slovensko delegacijo je vodil predsednik vlade Robert Golob, slovensko Cerkev pa je zastopal škof Andrej Saje.
Italijanska civilna zaščita in varnostne sile so zaprle obsežno območje okoli Vatikana. Za zaščito številnih državnih gostov so bile na položajih tudi protiteroristične enote.
69-letni ameriški kardinal in nekdanji misijonar Robert Francis Prevost, ki ima perujsko in ameriško državljanstvo, je bil 8. maja izvoljen za naslednika Frančiška in tako postal 267. papež v zgodovini Rimskokatoliške cerkve ter prvi iz ZDA.
9.36 Papež pred umestitvijo s papamobilom med množico na Trgu sv. Petra
Papež Leon XIV. se je pred današnjo uradno umestitvijo prvič v papamobilu popeljal med zbrano množico na Trgu sv. Petra v Vatikanu. Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je nasmejan mahal desettisočim zbranim.
Verniki so ga navdušeno pozdravili z zastavami in vzkliki "Živel papež!", navaja italijanska tiskovna agencija Ansa.
Papeža je pričakala ogromna množica vernikov.