Ponedeljek, 19. 5. 2025, 10.54
6 ur, 23 minut
EU in Združeno kraljestvo danes na prvem vrhu po brexitu

Po turbulentnem obdobju v odnosih med Brusljem in Londonom, ki so sledili brexitu, se od lanskega oblikovanja laburistične vlade na Otoku nakazuje volja za ponovno tesnejše sodelovanje.
Predstavniki EU in Združenega kraljestva so se danes sešli na prvem vrhu po brexitu pred petimi leti. V luči spremenjenih razmer so po navedbah diplomatskih virov v EU tik pred današnjim vrhom v Londonu dosegli dogovor o novem obrambnem in varnostnem paktu, ki je del obsežnega novega začetka v odnosih med Londonom in Brusljem po brexitu. Dogovorili so se tudi za podaljšanje ribolovnih pravic za flote EU v britanskih vodah.
Britanski premier Keir Starmer gosti najvišje predstavnike Evropske unije: predsednika Evropskega sveta Antonia Costo, predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, visoko zunanjepolitično predstavnico Kajo Kallas in evropskega komisarja za trgovino Maroša Šefčoviča.
EU in Združeno kraljestvo tik pred vrhom z dogovorom o obrambnem in varnostnem paktu
Kompromis na področju obrambe so pogajalci obeh strani dosegli po več mesecih pogajanj in intenzivnih pogovorov, ki so se zavlekli tudi v zadnjo noč pred vrhom.
Z novim obrambnim in varnostnim paktom sta strani formalizirali sodelovanje na področjih, kot so hibridno vojskovanje, kibernetska varnost, odpornost kritične infrastrukture in pomorska varnost, poroča spletni medij Politico.
Na obrambnem področju dogovor omogoča sodelovanje Združenega kraljestva v skupnih programih EU za javna naročila. Bodo pa potrebna nadaljnja pogajanja, da bo Združeno kraljestvo lahko dostopalo do sredstev iz 150 milijard evrov vrednega programa EU za oborožitev SAFE.
Strani sklenili 12-letni sporazum o ribištvu
Evropska unija in Združeno kraljestvo sta sklenila dvanajstletni sporazum o dostopu evropskih ladij do britanskih voda, je poročal britanski BBC. Dodali so, da gre za pomemben premik, ki bo nedvomno sprožil ostre odzive – zlasti med britanskimi ribiči.
Britanska vlada je dogovor med stranema branila s trditvijo, da je v zameno dosegla izboljšane trgovinske pogoje za izvoz hrane in kmetijskih proizvodov v EU. Na sporazum o ribištvu so se že odzvali iz škotske ribiške industrije. Vodja trgovskega združenja iz ribiške industrije je povedala, da je sporazum "absolutno katastrofalen rezultat za škotsko ribiško floto", ko je komentirala 12-letni dogovor o ribolovnem dostopu za čolne EU v vodah Združenega kraljestva.
Izvršna direktorica Škotske ribiške zveze Elspeth Macdonald, ki zastopa več kot štiristo ribiških čolnov, je dogovor na programu Good Morning Scotland opisala kot "popolno kapitulacijo pred EU". Nekdanja notranja ministrica Suella Braverman pa je dejala, da je vlada "razočarala ribiško skupnost". Po poročanju Politica je britanska stran po intenzivnem lobiranju Francije na tem področju precej popustila.
V zameno bodo Britanci zaradi vzajemnega priznavanja fitosanitarnih standardov lažje izvažali svoje proizvode na evropski trg, poroča francoska tiskovna agencija AFP, ki se sklicuje na diplomatske vire.
Združeno kraljestvo in EU sta se po navedbah Politica dogovorila tudi, da si bosta prizadevala za dogovore na področju energetike, kmetijstva in živilstva, podnebja, migracij in policije ter mobilnosti.
Britanski premier Keir Starmer gosti predsednika Evropskega sveta Antonia Costo in predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen.
Starmer pred vrhom: Srečanje je "korak naprej, s še več koristi za Združeno kraljestvo"
Podrobnosti sporazuma na obrambnem področju še niso znane, vendar naj bi se po poročanju tujih tiskovnih agencij osredotočil na dostop Združenega kraljestva do obrambnega sklada EU, na mizi pa naj bi bila tudi shema mobilnosti mladih.
Starmer je pred vrhom dejal, da bo srečanje "korak naprej, s še več koristi za Združeno kraljestvo" in "okrepljeno partnerstvo z Evropsko unijo". "To bo dobro za naša delovna mesta, dobro za naše račune in dobro za naše meje, je napovedal.
Hkrati je zagotovil, da bo spoštoval rezultate referenduma o brexitu, ohranil državo zunaj skupnega trga in carinske unije ter ne bo omogočil svobodnega gibanja.
Otoplitev odnosov in redna srečanja
Po turbulentnem obdobju v odnosih med Brusljem in Londonom, ki so sledili brexitu, se od lanskega oblikovanja laburistične vlade na Otoku nakazuje volja za ponovno tesnejše sodelovanje. To naj bi potrdil današnji vrh, v prihodnje pa naj bi tovrstna srečanja potekala redno.
Strani bosta glede na napovedi govorili še o splošni okrepitvi trgovinskih odnosov, potem ko se je po brexitu zmanjšala blagovna menjava, in sodelovanju na področju energetike, vključno s sodelovanjem pri zasledovanju cilja ničelnih izpustov.