Četrtek, 13. 2. 2014, 15.43
8 let, 8 mesecev
Emir bogatega Katarja varčuje
Emir Tamim bin Hamad Al Tani je junija lani nasledil svojega očeta Hamada bin Kalifa Al Tanija na čelu z državo, katere bogastvo so presegale le njene ambicije; utrditi se je želela ne le kot regionalna, temveč tudi svetovna velesila. Katar je v času zamenjave na vrhu podpiral islamistična gibanja v revolucionarnih Tuniziji, Libiji, Egiptu in Siriji ter islamističnega predsednika Mohameda Mursija v Egiptu, s čimer se je zameril tako zahodnim silam kot svojim zalivskim sosedam.
Vendar je imel novi 33-letni emir srečo. Čeprav je šlo za uresničevanje ambicioznih načrtov na različnih področjih na milijarde dolarjev, se državna blagajna ni spraznila. Katar je, kar zadeva gospodarske kazalce, v svojem razredu. Država, v kateri je od dveh milijonov le okoli 275 tisoč avtohtonih prebivalcev, ima najvišji bruto domači proizvod (BDP) na prebivalca in najnižjo stopnjo brezposelnosti, bogastvo pa črpa iz bogatih rezerv energentov.
Potem pa je tu še nogometno svetovno prvenstvo leta 2022. Prvotni načrti so predvidevali, da bodo zgradili 12 stadionov s klimatskimi napravami, obsežno prometno infrastrukturo ter povsem na novo zgrajenim mestom. Celoten projekt naj bi stal več kot 200 milijard dolarjev.
Zdelo se je, da denarja za takšne in podobne projekte ne bo zmanjkalo. Potem pa je emir odstopil, oblast pa je prevzel njegov sin. Diplomant britanske vojaške akademije Sandhurst velja za konservativnega in previdnega. Brezglavega zapravljanja denarja po katarskih standardih je konec. Septembra lani je katarska fundacija zmanjšala načrte o angleškem in arabskem radiu. Štiri mesece pozneje je filmski institut odpustil ducat zaposlenih in prestavil prvi filmski festival, ki bi moral potekati marca. Fond za hrano je zmanjšal cilje za samooskrbo s hrano do leta 2023 s 70 na 40 odstotkov.
Vladni prihodki ostajajo na enaki ravni, zaradi številnih projektov pa stroški še naprej naraščajo, poroča BBC. Emir Tamim se projektu svetovnega prvenstva ne more odpovedati, prav tako ne na desetine milijardam stroškov, ki ga spremljajo. Kakršnokoli omenjanje možnosti umika bi pomenilo velik udarec podobi Katarja.
Vendar pa Katarci nič več ne govorijo o izgradnji 12 nogometnih stadionov. Organizacijski odbor je sporočil, da se bodo osredotočili na osem stadionov. Čeprav emir državo vodi stran od izjemno dragih in preveč ambicioznih načrtov, pa svetovno prvenstvo ostaja strošek, ki ga bo moral plačati. Pred dnevi so se začela dela za izgradnjo prvega stadiona.