Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
10. 8. 2015,
13.25

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 8. 2015, 13.25

8 let, 9 mesecev

Carly Fiorina, republikanski odgovor na Hillary Clinton

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Med republikanskimi kandidati za predsednika ZDA izstopa Carly Fiorina, nekdanja šefinja Hewlett-Packarda.

Ko so po prvem televizijskem soočenju republikanskih predsedniških kandidatov pretekli teden izvedli javnomnenjske ankete, so analitiki presenečeno ugotovili, da so gledalci za zmagovalko debate izbrali Carly Fiorina, ki je bila do zdaj med kandidati popolnoma v ozadju.

Za Carly Fiorina številni menijo, da je republikanski odgovor na Hillary Clinton. A sama se postavlja v opozicijo Clintonovi in jo neusmiljeno kritizira. Obtožuje jo, da je kot državna sekretarka storila mnogo napak v zunanji politiki, na primer, da je Bašarja al Asada imenovala pozitivni reformator in da je prepričana, da lahko ustavi ambicije Vladimirja Putina.

Od najmočnejše ženske do "anti Steva Jobsa" Ena izmed prednosti, ki jih ima Carly Fiorina, je, da ni političarka. Američani naj bi bili tokrat naklonjeni predsedniku, ki ne prihaja iz sveta politike.

Njena kariera je značilna kariera Američana srednjega razreda. Rojena je bila v Teksasu, očetu profesorju prava in sodniku ter materi umetnici. Obiskovala je pet srednjih šol, eno tudi v Gani. Na Stanfordu je diplomirala iz srednjeveške zgodovine. Njena prva služba je bila delovno mesto poslovne sekretarke v majhni nepremičninski agenciji.

Nato je hitro preskočila na področje novih tehnologij. Leta 1980 se je zaposlila v AT & T kot pripravnica, kariero pa je tam končala kot podpredsednica podjetja, zadolžena za sisteme. Štiri leta pozneje je prestopila v Hewlett-Packard in z velikansko plačo milijon dolarjev in okoli 3,75 milijona dolarjev dodatka postala prva ženska, ki je bila na čelu katerega izmed tako imenovanih podjetij Fortune 20. Veljala je za neizprosno šefinjo.

Številni zaposleni v HP so bili neizmerno zadovoljni, ko je nadzorni odbor januarja 2005 Carly Fiorina prisilil k odstopu zaradi slabih poslovnih rezultatov. Na dan, ko je odstopila, so delnice HP poskočile navzgor. Dobila je 20 milijonov dolarjev odpravnine. In čeprav jo je pred tem Fortune Magazine postavil na seznam stotih najmočnejših žensk na svetu, so jo po izgonu iz HP imenovali za "najslabšega direktorja IT-podjetja vseh časov" in "anti Steva Jobsa".

Proti Hillary in porodniškemu dopustu Carly Fiorini je nato začela svojo politično kariero. Postala je svetovalka med predsedniško kampanjo Johna McCaina leta 2006. Leta 2010 je kandidirala za senatorko iz države Kalifornija, a je izgubila, po mnenju analitikov zaradi preveč konservativnih stališč. Tako je na primer zagovarjala splav le v primeru posilstva, poroko le med ženskim in moškim, opozarjanje na podnebne spremembe pa je označila za nepotrebno paniko. Pav tako je po njeni kampanji ostalo za skoraj pol milijona dolarjev neplačanih računov.

Svojo politično ambicijo pa je Carly Fiorini izpovedala maja letos, ko je napovedala kandidaturo za ameriško predsednico. Takoj je začela kritizirati Hillary Clinton, kar se zdi vrhunec njenega programa. Republikanci so potrebovali nekoga, ki lahko napada Hillary Clinton, ne da bi ga pri tem obtožili seksizma. Druga močna ženska je idealna izbira.

Še posebno, ker se Carly in Hillary razlikujeta tudi, kar zadeva zagovarjanje pravic žensk. Carly Fiorini na primer močno nasprotuje univerzalnemu porodniškemu dopustu, češ da bi morala o tem odločati podjetja, ne pa vlada.

"Moj prijatelj Bibi Netanjahu" V svojem programu poudarja, da bi v prvih 90 dneh svojega predsedniškega mandata naredila vse, da zažene ekonomijo. Stavila bi na majhna in srednja podjetja, ki po njenem mnenju zagotavljajo gospodarsko rast in delovna mesta. Stroga bi bila v zvezi s porabo proračunskega denarja, saj bi morala vsaka vladna agencija "odgovarjati za vsak porabljen dolar". Neizprosna je tudi do zaposlovanja v javni upravi. "V prihodnjih desetih letih se bo upokojilo več deset tisoč zaposlenih v javni upravi iz generacije baby booma. Niti enega izmed njih ne bi nadomestila z novim zaposlenim," je dejala v televizijski debati.

Kar se zadeva zunanjo politiko, je njena prioriteta vzpostavitev novih vezi z zavezniki, da bi lahko izzvala nasprotnike, kot so Iran. Že zdaj je slavna njena izjava, da bi prvi dan v Ovalni pisarni najprej poklicala "svojega prijatelja Bibija Netanjahuja in mu zagotovila, da stojimo ob strani Izraela", nato pa bi poklicala še iranskega predsednika in mu razložila, da dokler ne bo vpogleda v vse iranske jedrske programe, ne bodo dobili nobenega denarja.

Ne spreglejte