Smrt Kim Jong Ila ne bo prinesla zaostritve odnosov med obema Korejama, čeprav so južnokorejske sile ob meji s severno sosedo okrepile "budnost".
Čeprav sta državi formalno še vedno v vojni, saj po korejski vojni v letih 1950–1953 še nista podpisali mirovnega sporazuma, pa smrt severnokorejskega voditelja ne bo prinesla zaostritve med državama, menijo poznavalci in politični analitiki.
Sprememb ne bo, tudi zaostrovanja na meji med Korejama ne!
Anton Bebler, profesor in predsednik Atlantskega sveta, je prepričan, da se ne more zgoditi nič presenetljivega. Nadaljevalo se bo zdajšnje stanje. Tretji sin Kim Jong Un, ki ga je umrli oče že septembra lani določil za svojega naslednika, je še zelo neizkušen, za njim pa stojijo generali iz vojske, ki vedo, kakšne so razmere in kakšno je stanje moči med severnokorejsko vojsko in ameriškimi silami ter južnokorejsko vojsko na jugu polotoka. Severna Koreja brez voditelja zagotovo ne bo šla v neko avanturo, vojaško ali kakšno drugo. Ne pričakujem nekega zaostrovanja v tem delu sveta, čeprav je južnokorejska vojska po smrti severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila povečala stopnjo pripravljenosti. Ne pričakujem niti nobene dramatične severnokorejske poteze v tem obdobju "medvladja" in priprav na slavnostni pogreb umrlega severnokorejskega voditelja. Preprosto si Severna Koreja česa šokantnega ne more privoščiti. Ni nikogar, ki bi dal tvegano povelje izstrelitve kakšne rakete ali česa podobnega, da bi se torej zgodila kakšna nova provokacija, kot smo jim bili priče v preteklosti. Verjamem, da ne moremo pričakovati tudi kakšne spremembe politične usmeritve Severne Koreje. To bi bila zelo pomembna odločitev in dokler mladi prihajajoči "poba", ki se ni učil političnega posla, ne bo prevzel vseh vajeti političnega odločanja v svoje roke, tudi takšne odločitve ne more biti. Tudi denimo odločitve o približevanju tržnemu gospodarstvu ne.
Zgodila se bo množična histerija ob slovesu od ljubljenega vodje!
Jožef Kunič, politik in nekdanji diplomat, poudarja, da po izkušnji prejšnje zamenjave očeta s sinom (ko je Kim Il Sunga zamenjal Kum Jong Il) v komunistični Severni Koreji in tudi po izkušnjah zamenjav voditeljev v drugih diktatorskih režimih v deželah po svetu lahko sklepamo, da bo pripravljenost vseh organov v Severni Koreji, tako vojske kot policije, v tem trenutku težila k cilju, da bi ohranili zdajšnji severnokorejski režim takšen, kakršen je. Seveda bo zagotovo prišlo do povzročanja velike histerije in množičnega žalovanja ob smrti ljubljenega vodje, vendar v duhu tega, da vse ostane tako, kot je. Politični sopotniki in podporniki umrlega Kim Jong Ila se zelo zavzemajo za to, da se ne bi nič spremenilo. V kratkem času zato ne gre predvidevati kakršnihkoli sprememb. Aktualni režim bo zelo pazil, da se spremembe ne bodo zgodile. Ne vidim niti možnosti, da bi prišlo do kakšnih zaostritev v tem delu sveta. Seveda obstaja strah, da bi do nemirov prišlo, ampak menim, da bodo severnokorejski represivni organi tako dejavni, da se to ne bo zgodilo. Zato ne verjamem, da se bodo v krajšem času razmere v tem delu sveta zaostrile.
Vse bo mirno, ker bi spremembe ogrozile tudi novega vodjo in vojaški vrh!
Bojko Bučar, profesor na FDV, tudi meni, da smrt severnokorejskega komunističnega voditelja ne bo prinesla česa dramatično novega. "Mislim, da se ne bo nič zgodilo!" Gre za formalen prenos oblasti, ki ga obvladuje vrh korejske partije in vojske, zato bo vse mirno in ne gre pričakovati kakšnih zaostritev med Severno in Južno Korejo. Kim Jung Un bo nadaljeval politiko svojega očeta in deda, saj gre za relativno uspešno politiko, zato ne vidim razlogov, da bi jo novi voditelj spremenil, ker bi to ogrozilo njega samega in ves partijsko-vojaški vrh Severne Koreje.