Petek, 31. 7. 2015, 11.39
8 let, 9 mesecev
Borke za pravice žensk s puškami v rokah
![](/media/img/0c/91/1a3903ffbe724ee21e8f.jpeg)
"Borimo se za domovino, ne za feminizem," so novinarjem časnika Times zatrdile vojakinje v kurdskih enotah, ki se borijo proti islamistom. A kljub temu se Kurdinje v vojski borijo tudi za enakopravnost spolov.
Če je verjeti podatkom iz kurdskih virov, je med vojaki trenutno skoraj deset tisoč žensk, ki so organizirane v t. i. ženskih zaščitnih enotah ali YPJ. Med vsemi junakinjami je najbolj slavna Rehana, za katero po internetu krožijo informacije, da je ubila najmanj sto islamističnih borcev, a tudi zanjo so že večkrat zatrdili, da je padla v boju.
Ženske enote so nastale že leta 2011 ob obrambi pokrajine Rojava. Zdaj je v tej pokrajini okoli 40 odstotkov vseh kurdskih borcev žensk. V zahodnih medijih, pa tudi v kurdski propagandi, se borke opisuje kot neustrašne Amazonke, ki kljubujejo tradicionalni vlogi ženske v kurdski družbi, hkrati pa islamistom neusmiljeno drobijo glave. Resnica je nekje vmes.
Tovrstno poučevanje kurdskih žensk je še kako pomembno, saj gre za sicer zelo tradicionalno patriarhalno družbo. Ženske skušajo naučiti, da jim ni nujno sprejeti vsega, kar jim vsiljuje moška družba. Vojakinje pa so le vrh kurdskega feminizma.
S tem pa so sprožile revolucijo v revoluciji. V dokumentarni reportaži ruske televizije RT Njena vojna: ženske proti Isisu so vojakinje zatrdile, da je del njihove motivacije tudi upor proti tradicionalni vlogi žensk, saj so odrasle v družbi, kjer moški in ženske v javnosti niti ne sedijo skupaj, kaj šele da bi se skupaj bojevali. "Odrasle smo v družbi, kjer naj bi bile ženske gospodinje v lasti moža. Ženske ne smejo same niti zapustiti hiše. Ko se ženska poroči, je kot da bi odšla v zapor," je za RT dejala ena od vojakinj. Zato so kurdske borke na neki način, v skoraj romantični luči, tudi revolucionarne borke za pravice žensk.
Morebiti pa bo ravno njihova medijska popularnost pripomogla, da bodo poleg svobodne domovine uresničile še svoj drugi cilj – novo družbo, kjer bodo imeli vsi enake pravice in možnosti.