Sreda,
23. 11. 2022,
16.34

Osveženo pred

1 leto, 12 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,42

2

Natisni članek

Natisni članek

schengen Hrvaška Avstrija Karl Nehammer

Sreda, 23. 11. 2022, 16.34

1 leto, 12 mesecev

Avstrijski kancler: Pri širitvi schengna nimamo problema s Hrvaško

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,42

2

Karl Nehammer | Glasovanje o vstopu Bolgarije, Hrvaške in Romunije v schengensko območje bo predvidoma potekalo 8. decembra ob zasedanju notranjih ministrov EU.  | Foto Reuters

Glasovanje o vstopu Bolgarije, Hrvaške in Romunije v schengensko območje bo predvidoma potekalo 8. decembra ob zasedanju notranjih ministrov EU.

Foto: Reuters

Avstrija bo na glasovanju o širitvi schengna glasovala posebej za Hrvaško ter posebej za Bolgarijo in Romunijo, je na svojem prvem uradnem obisku na Hrvaškem danes napovedal avstrijski kancler Karl Nehammer. Hrvaški premier Andrej Plenković je obljubil, da se bo Hrvaška po vstopu v schengen zavzela za krepitev nadzora na zunanjih mejah EU.

"Ko govorimo o širjenju schengna in pri tem kritiziramo načrt Evropske komisije, je treba poudariti, da se to ne nanaša na Hrvaško. Posebej bomo glasovali za Hrvaško ter posebej za Bolgarijo in Romunijo," je po srečanju s Plenkovićem izjavil Nehammer.

"Podprli bomo Hrvaško v schengnu, a bomo v tem pogledu zelo kritični do Romunije in Bolgarije," je še dodal.

Nehammer opozarja: Nezakoniti migranti ustvarjajo ogromen pritisk

Hrvaški je čestital ob vstopu v območje evra in opozoril na enega od največjih izzivov, s katerim se srečuje Avstrija, to so nezakonite migracije. Po njegovih besedah nezakoniti migranti ustvarjajo "ogromen pritisk", čeprav je Avstrija država, ki nima zunanje meje EU.

"Trenutno razpravljamo o širitvi schengna, a hkrati vidimo, da ima posebej Avstrija probleme z nezadostno zaščito zunanjih meja. Obenem imamo manjšo zaščito meja znotraj EU in po našem mnenju ne more iti tako naprej. Treba bo sprejeti nekatere ukrepe," je poudaril kancler.

Plenković zadovoljen s podporo Avstrije

Plenković je dejal, da bo Hrvaška cenila podporo Avstrije pri vstopu v schengensko območje, ter poudaril, da se zaveda zaskrbljenosti Avstrije zaradi nezakonitih migrantov.

"To, kar je dobro in kar sva skupaj potrdila, je, da ti ljudje, ki so prišli v Avstrijo, ne prihajajo prek Hrvaške, ampak z ozemelj drugih držav," je izpostavil hrvaški premier. Hkrati je izrazil zadovoljstvo nad današnjim srečanjem ter nad "podporo kanclerja, da Hrvaška pristopi k schengnu, in ko se to zgodi, krepi politiko varovanja meja".

Plenković o nadzoru na slovenski meji

Plenković je komentiral tudi nadzor na meji med Slovenijo in Hrvaško, a ni mogel zagotoviti, da ga po vstopu Hrvaške v schengen ne bo več.

"Vi veste, da po tako imenovanem schengenskem mejnem kodeksu obstaja možnost, da države, če začutijo potrebo, začasno lahko sprejmejo te ukrepe. Najprej skočimo, pa potem recimo hop," je dodal.

Pojasnil je, da je v stiku s slovenskimi oblastmi in da se bodo hrvaški notranji minister Davor Božinović, slovenska notranja ministrica Tatjana Bobnar in avstrijski notranji minister Gerhard Karner že ta petek srečali na izrednem sestanku notranjih ministrov v Bruslju.

Spomnimo se

Nehammer je že v torek zagotovil, da njegova država ne bo vložila veta na vstop Hrvaške v schengensko območje, saj ta zgledno izpolnjuje zahteve glede varovanja meje. Po poročanju avstrijskega časnika Kleine Zeitung to pomeni, da je grožnja Dunaja z vetom namenjena Bolgariji in Romuniji.

Ugibanja o tem, ali bo Avstrija glasovala proti vstopu Hrvaške v schengen, so se začela prejšnji petek, ko je avstrijski notranji minister Gerhard Karner izrazil dvom o smislu širitve scehngenskega območja in v ponedeljek ponovil svoje stališče. Kot razlog je navedel razmere na meji, ki kažejo, da schengen načeloma ne deluje. Kot je pojasnil za avstrijske medije, so v Avstriji letos zabeležili 100 tisoč nezakonitih migrantov, od katerih jih 75. tisoč niso registrirali niti v eni državi EU.

Glasovanje o vstopu Bolgarije, Hrvaške in Romunije v schengensko območje bo predvidoma potekalo 8. decembra ob zasedanju notranjih ministrov EU. Če bo Svet EU podprl vstop, se bo trojica držav schengnu pridružila 1. januarja 2023.
Stoja Umag
Novice Hrvaška in schengen: je to zadnji čas za ugoden nakup apartmaja na Hrvaškem?
Hrvaška Schengen
Novice Golob o vstopu Hrvaške v schengen: Naša vlada je vedno enotna
Schengen meja
Novice Avstrijski notranji minister nasprotuje širitvi schengenskega območja
Schengen
Novice Avstrija udarila po Hrvaški in presenetila Bruselj