Sreda, 3. 8. 2022, 8.01
2 leti, 3 mesece
Kitajska nad Tajvan pošilja svoje najmočnejše orožje. V zračnem prostoru Tajvana tudi ...
Predsednica ameriškega predstavniškega doma, 82-letna demokratinja Nancy Pelosi, je končala obisk na Tajvanu, s katerim je razburila Peking, in je na poti v Južno Korejo, ki je naslednja postaja na njeni azijsko-pacifiški turneji. Zahodni analitiki so na začetku njenega obiska, ki je bil pod vprašajem vse do trenutka, ko je Pelosijeva pristala na Tajvanu, dejali, da so ZDA spet dokazale, da so edina velesila na svetu. Kitajska je v odgovor na visoki obisk okoli poldneva po srednjeevropskem času proti Tajvanu poslala dve letalonosilki.
Okrog Tajvana po navedbah tajvanskega obrambnega ministrstva kroži 27 kitajskih vojaških letal, ki se nahajajo v tajvanskem zračnem prostoru, kjer je bila na obisku predsednica ameriškega predstavniškega doma Nancy Pelosi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Peking vztraja, da so najobsežnejše vojaške vaje po letu 1995, ki jih je zaradi obiska Pelosijeve začel v Tajvanski ožini in naj bi trajale do nedelje, "nujen in upravičen ukrep za zaščito nacionalne suverenosti".
Države skupine G7 obsodile kitajske vojaške vaje v Tajvanski ožini
Skupina sedmih gospodarsko najbolj razvitih držav (G7) je danes obsodila vojaške vaje kitajske vojske v Tajvanski ožini.
"Nobenega opravičila ni, da bi obisk uporabili kot izgovor za agresivno vojaško dejavnost v Tajvanski ožini", so v skupni izjavi zapisali zunanji ministri skupine G7. Kitajska eskalacija po njihovi oceni tvega povečanje napetosti in destabilizacijo razmer v regiji.
Ministri so Kitajsko tudi pozvali, naj vprašanja glede Tajvana rešuje po mirni poti.
V odgovor na obisk Pelosijeve v Taipeiju so v Pekingu sprožili obsežne vojaške vaje na morju okoli Tajvana. Tajvansko obrambno ministrstvo je te danes obsodilo kot jasno kršitev ozemeljskih voda Tajvana in pravil ZN. Označili so jih tudi kot neracionalno izzivanje mednarodnega reda in zatrdili, da bo Tajvan branil svojo nacionalno varnost.
Tajvan v zrak dvignil lovska letala
Tajvan je po navedbah tajvanskega obrambnega ministrstva v zrak dvignil lovska letala zaradi vstopa kitajskih letal v območje zračne obrambe.
Tajvanske oblasti so sporočile, da so v svoje identifikacijsko območje zračne obrambe poslali letala in razporedil raketne sisteme za "spremljanje kitajskih dejavnosti".
27 PLA aircraft (J-11*6, J-16*5 and SU-30*16) entered the surrounding area of R.O.C. on August 3, 2022. Please check our official website for more information: https://t.co/m1gW2N4ZL7 pic.twitter.com/Aw71EgmRjj
— 國防部 Ministry of National Defense, R.O.C. 🇹🇼 (@MoNDefense) August 3, 2022
Pelosijeva se je pred odhodom srečala z borci za človekove pravice, med drugim z Vuer Kaišijem, nekdanjim voditeljem prodemokratičnega gibanja na Kitajskem, ki so ga leta 1989 krvavo zatrli, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Pred tem se je sestala s tajvansko predsednico Caj Ingven in predstavniki parlamenta. Obisk Pelosijeve je bil najvišji ameriški obisk na otoku po letu 1997.
Welcome to Taiwan! Speaker Pelosi. pic.twitter.com/jItCpVD2ak
— 黃偉哲 Weiche Huang (@WeicheHuang) August 2, 2022
Kitajci z vojsko okoli Tajvana
V odgovor na obisk je Kitajska sprožila obsežne vojaške vaje na morju okoli Tajvana. Kot poroča BBC, sta proti Tajvanu zapluli tudi kitajski letalonosilki.
Tajvansko obrambno ministrstvo je premike kitajske vojske danes obsodilo kot jasno kršitev ozemeljskih voda Tajvana in pravil Združenih narodov. Označili so jih še za neracionalno izzivanje mednarodnega reda in zatrdili, da bo Tajvan branil svojo nacionalno varnost.
Vojaške vaje s streljanjem na šestih območjih na morju nevarno blizu Tajvana – ponekod naj bi se otoku približale na vsega 20 kilometrov – so sicer najobsežnejši vojaški manevri Pekinga po letu 1995. Takrat je Kitajska nad Tajvan izstrelila rakete, ZDA so na območje poslale dve letalonosilki, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Izbira med demokracijo in avtokracijo
Kot je v obrambo svoje odločitve za obisk poudarila Pelosijeva, je ameriška solidarnost zdaj pomembna bolj kot kadarkoli. "Danes je svet pred izbiro med demokracijo in avtokracijo," je opozorila in Tajvan označila za "eno najsvobodnejših družb na svetu".
Kitajska, ki Tajvan obravnava kot del svojega ozemlja, je obisk predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa v Tajpeju v torek obsodila kot "izjemno nevarno delovanje ZDA na Tajvanu" ter kot namerno spodkopavanje načela ene Kitajske in spodbujanje tajvanskih separatističnih teženj.
China's military exercises around Taiwan in August 2022 and March 1996 (Third Taiwan Strait crisis). This time, some exercise areas overlap with Taiwan's territorial waters, an apparent escalation. pic.twitter.com/egw4hyu5U5
— Duan Dang (@duandang) August 2, 2022
Indeksi na osrednjih azijskih borzah so danes kljub geopolitični zaostritvi zaradi obiska predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu večinoma obarvani zeleno. S tem nekoliko okrevajo po torkovih padcih, a negotovost zaradi napetosti v Tajvanski ožini vseeno brzda rast.
Američani pričakujejo povračilne ukrepe
V Washingtonu zaradi obiska Pelosijeve pričakujejo tudi dolgoročnejši odziv Pekinga in poleg vojaških še gospodarske ukrepe. Peking je v torek in danes že prepovedal uvoz nekaterih izdelkov s Tajvana, kot so citrusi, nekatere vrste rib in piškoti ter pesek. Kitajska je sicer najpomembnejša trgovinska partnerica Tajvana in tja potuje slaba tretjina tajvanskega izvoza.
77