Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
13. 7. 2014,
18.37

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 13. 7. 2014, 18.37

8 let, 9 mesecev

Zoran Janković: Za poraz stranke na predčasnih volitvah sem kriv jaz

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Za poraz Pozitivne Slovenije na predčasnih volitvah sem kriv jaz," je po objavi rezultatov vzporednih volitev povedal predsednik stranke Zoran Janković.

Ali bo kot predsednik stranke odstopil, se bo najprej pogovoril s člani stranke. Člani stranke poraza niso pričakovali, zato so razočarani.

Pred tremi leti absolutni zmagovalec volitev, na tokratnih predčasnih volitvah pa največji poraženec, Janković, razočaranja ne skriva, vendar poudarja, da imajo volivci vedno prav. "Čestitam Miru Cerarju za izjemno zmago. Ima vse možnosti, da oblikuje dobro, stabilno vlado," je povedal prvak stranke PS.

Vztraja, da so edina stranka, ki so imeli program, ki bi državo potegnil iz krize Kljub razočaranju, ker PS ne bo krojila usode te države, pa Janković vztraja, da so edina stranka, ki so imeli program, ki bi državo potegnil iz krize. Očitno, dodaja, volivci tega niso prepoznali. Na vprašanje, ali poraz pomeni tudi njegov odhod z mesta predsednika stranke, bi najraje pritrdil oziroma pravi, da bi "beg bil zame najlažja pot". Vendar, kot pravi Janković, ima za seboj dobro ekipo, ki je sledila idealom, ciljem, zato morajo najprej sesti skupaj in se s člani dogovoriti, kako naprej.

Prepričan je, da je med parlamentarnimi in županskimi volitvami velika razlika, zato ostaja kandidat za župana Ljubljane. Trdi, da je v Ljubljani že osem let, da ga volivci poznajo, mestna občina Ljubljana pa je prepoznana tudi v tujini.

Rezultata Alenke Bratušek ni želel komentirati, tudi ne dejstva, da bi, če bi ostali skupaj, presegli volilni prag.

Melita Župevc kljub porazu trdno stoji za predsednikom stranke, ki njeno zaupanje še ima. Pravi tudi, da poraz ni izključno Jankovićeva krivda, temveč si jo bodo morali porazdeliti. Kot je pojasnila, je bil ta politični mandat netipični politični mandat, v katerem vlade ni sestavil zmagovalec, nato jo je prevzela Alenka Bratušek, "dogajalo se je veliko, zato mislim, da je odraz te nestabilnosti tudi ta rezultat". Tako kot Janković tudi ona trdi, da so zagotovo imeli enega boljših gospodarskih programov. "A volivci so dali jasno sporočilo, ko so v parlament pospremili popolnega novinca, in sicer, da si želijo sprememb," je še dodala.

Anton Anderlič, sicer član LDS, je nastopil na listi PS. Kot je pojasnil, so se nekateri člani odločili, da po tem, ko se je PS spomladi pridružila evropskim liberalcem ALDE, sami LDS pa zaradi blokiranega računa in premalo časa ni uspelo nastopiti samostojno, nastopijo na listi PS.

"To so zdaj že tretje protivolitve" Anderliča skrbi to, da se na tri leta vse zamenja. "To so zdaj že tretje protivolitve. Tako leta 2008 kot v letih 2011 in 2014 volivci niso želeli Janše in SDS. Ko Pahor leta 2011 ni mogel dobiti dovolj glasov, je bilo treba narediti nekaj novega. Prišla je PS, zdaj ne Janković ne Bratuškova nista mogla zmagati, prišel pa je Miro Cerar," je dejal Anderlič. Prepričan je, da gre v Sloveniji od leta 2008 vse samo še navzdol, da je šlo za krpanje, podaljševanje agonije. "Ni bila dorečena privatizacija, kaj je javno ... Vse pomembne odločitve samo prelagamo iz mandata v mandat," je dejal.

Enako kot na levici se, glede na izpad SLS iz parlamenta, dogaja tudi na desnici, je povedal Anderlič in spomnil, da se je leta 2008 stavilo na Janšo, skušalo pa izriniti NSi in SLS.

Meni, da je hud poraženec tudi SD oziroma zmagovalka Združena levica, ki je po njegovem mnenju pobrala glasove SD. Sam si ob tolikšnem številu strank želi bolj transparentne programske usmeritve, saj meni, da lahko zdaj med levimi programi najdemo konservativne ali neoliberalne ideje in obratno.

Ne spreglejte