Četrtek, 17. 5. 2018, 13.56
6 let, 6 mesecev
"Zaradi preobremenjenosti družinskih zdravnikov se pojavljata nered in strah" #video
Družinskim zdravnikom zaradi preobremenjenosti primanjkuje časa za celostno obravnavo bolnikov in pogovor z njimi, so na današnji novinarski konferenci poudarili predstavniki združenja zdravnikov družinske medicine. Opozorili so, da je v Sloveniji okoli 900 družinskih zdravnikov, za dosego evropskega povprečja pa bi jih moralo biti vsaj 1.600.
Predsednik republiške strokovne komisije za družinsko medicino Aleksander Stepanović je dejal, da družinske zdravnike poleg prevelikih strokovnih obremenitev pesti tudi preobilica administrativnih opravil. Po njegovem mnenju družinski zdravniki ne bi smeli delati "na več deloviščih" hkrati. Zlasti na periferiji namreč delajo tudi na urgenci in v mrliško pregledni službi.
Članica upravnega odbora združenja Nena Kopčavar Guček je opozorila, da so v tej "nesrečni zgodbi" skupaj tako bolniki kot zdravniki, saj si oboji želijo več časa, ki bo na razpolago za obravnavo bolnikov. Po njenih besedah gre za neodgovorno odločitev politike, ki je v nasprotju s Hipokratovo prisego zdravnikov, da morajo delati v dobro bolnikov.
Predsednica evropske mreže raziskovalcev v družinski medicini Mateja Bulc pa je dejala, da se zaradi preobremenjenosti družinskih zdravnikov v ambulantah pojavljata nered in strah. "Ključna je dobra komunikacija z bolnikom, za kar pa je potreben čas," je poudarila. Dodala je, da zdravnik na dan ne bi smel pregledati več kot 30 bolnikov.