Ponedeljek, 14. 7. 2014, 14.06
5 let
Zakaj se splača biti poslanec
Plače funkcionarjev ureja zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Predsednik DZ se uvršča v 65. plačni razred, podpredsednika DZ v 62. plačni razred, poslanke in poslanci pa se uvrščajo od 55. do 62. plačnega razreda. Plačne razrede v tem razponu določi pristojno delovno telo, to je mandatno-volilna komisija.
Glede na sklep komisije je v najvišji plačni razred uvrščen vodja poslanske skupine, ki ima nad 20 poslancev, sledijo vodje poslanskih skupin, ki imajo do vključno 20 poslancev, in tisti, ki so predsedniki delovnih teles. Naslednji na plačni lestvici so namestniki vodij poslanskih skupin, podpredsedniki delovnih teles in drugi poslanci.
Ukrep, tako kot drugi dogovorjeni na področju plač v javnem sektorju, velja le do novega leta, če ne bodo sprejeti novi ukrepi. V tem primeru bi osnovna plača predsednika DZ narasla na 4817,96 evra, najnižja poslanska pa na 3661,25 evra.
Poslancem pripada tudi regres za prehrano, ki trenutno znaša 3,52 evra na dan, dobijo tudi povračilo stroškov prevoza na delo. Zaposlenemu, ki je razporejen na delo več kot 70 kilometrov zunaj kraja bivališča in živi ločeno od ožje družine, pa pripada nadomestilo za ločeno življenje, in sicer kot mesečno nadomestilo za stroške stanovanja. Od 1. junija 2012 to nadomestilo znaša 140,54 evra mesečno. Poslancem pripada tudi dodatek za delovno dobo.
Znesek pavšala je odvisen od oddaljenosti stalnega prebivališča poslanca od sedeža DZ, in sicer poslanci, ki imajo stalno bivališče do 50 kilometriv od sedeža DZ, dobijo 500 evrov, nato pa se pavšal z oddaljenostjo dviga do 800 evrov, ki jih dobijo poslanci, ki imajo stalno bivališče več kot 150 kilometrov oddaljeno od sedeža DZ. V zadnjih petih letih je DZ za pavšale poslank in poslancev namenil največ leta 2011, in sicer 747.174,84 evra.
Državni zbor za uporabo službenih mobilnih telefonov in službenih prenosnih računalnikov vsakemu funkcionarju zagotavlja govorno in podatkovno kartico s pravico porabe v okviru letne kvote, in sicer predsedniku DZ in vodjem poslanskih skupin do višine 1.300 evrov, podpredsednikom DZ do 1.100 evrov, preostalim pa do tisoč evrov.
Po koncu mandata so poslanci upravičeni do poslanskega nadomestila.