Sobota, 14. 7. 2012, 15.59
9 let
Z genetiko do pravega partnerja

Profesor Armand Leroi iz Imperial College London je dejal, da bo v roku od petih do desetih let običajno, da bodo mladi ljudje plačali za vpogled v svoje celotne genetske kode. Na forumu v Dublinu, Euroscience Open Forum 2012, je še povedal, da se bodo partnerji zaradi želje imeti zdravega otroka vedno pogosteje odločali za vpogled v gene bodočega partnerja. Verjetno je, da ljudje z uporabo tehnologije ne bodo mogli ustvarjati otrok po svojih željah, bi pa se namesto tega lahko osredotočili na preprečevanje genetskih bolezni. Dodal je, da se strošek preverjanja DNK tako hitro znižuje, da bo zelo hitro dostopen.
Strošek popolnega genskega preverjanja osebe je padel z 820 milijonov evrov pred več kot desetimi leti na 3.200 evrov.
Dejal je, da s pomočjo preverjanja genov vsako leto splavijo že več kot deset tisoč otrok z Downovim sindrom in drugimi boleznimi.
Na konferenci je dejal: "Ti procesi so zelo dobro uveljavljeni v večini evropskih držav. Dejansko smo začeli prepoznavati gene, ki nas delajo ljudi."
Bistvo evgenike je, da prenaša spoznanja o dedovanju (raziskana na živalih in rastlinah) na človeško populacijo. Pozitivnim, dobrim genom naj bi dopuščali oziroma jim omogočali večje širjenje, dednim genskim napakam pa naj bi širjenje omejili ali ga celo preprečili.
Philippa Taylor iz Christian Medical Fellowship je opozorila: "Naša družba je vedno bolj obsedena s položajem slavnih, s telesnimi popolnostmi in z mišljenjem, da so življenja ljudi s posebnimi potrebami ali genetskimi boleznimi nekako manjvredna."