Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 2. 2012,
13.29

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 22. 2. 2012, 13.29

8 let, 8 mesecev

Vinko Gorenak: Odpuščanje je realnost in nujnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Direktorat za tožilstvo za zdaj le na papirju, 440 policistov zrelih za pokoj, policisti z državne in regionalne ravni na lokalno, manjša administracija - najnujnejši ukrepi notranjega ministra.

Novi notranji minister Vinko Gorenak je na prvi tiskovni konferenci predstavil nekaj ukrepov, ki bodo v njegovem mandatu nujni. Kot pravi, ob načrtovanih ukrepih pričakuje upiranje na državni ravni in razumevanje na lokalni ravni. Policisti še pred rebalansom deset milijonov evrov v minusu "Osnovno sporočilo ob primopredaji poslov nekdanjega ministra je bilo, da manjka deset milijonov evrov pri plačah, kar je bilo zavestno sprejeto, da bi bil proračun videti lepše. Jaz jih na vladi ne morem dobiti, ob rebalansu kvečjemu pričakujem še nižanje," je povedal Gorenak. Sprašuje se, kako zagotoviti sredstva za plače, če gre 80 odstotkov denarja za plače, 16 odstotkov za nujno potrebno opremo in le štiri odstotke za investicije. "Standardov opreme ne moremo nižati, saj policisti že zdaj delajo v nemogočih razmerah, investicija je le forenzični laboratorij, v to ne moremo posegati, edina izbira so plače," je prepričan Gorenak. Po njegovem mnenju so policisti na lokalni ravni osiromašeni, na regionalni ravni so se z reorganizacijo že zgodile združitve policijskih uprav in tam nima kaj narediti, "državna raven pa je predebela". "In tu bo treba rezati, saj so se umetno ustvarjala dobro plačana delovna mesta z neto plačo v višini 2.300 evrov. To so tri plače policista na terenu," pravi minister. Zato bo treba krepko znižati število delovnih mest, je prepričan. 440 policistov zrelih za upokojitev Kar 440 policistov ima pogoje za upokojitev, a jih, kot pojasnjuje Gorenak, ne more prisiliti, da bi šli v pokoj. "Bomo pa delali v smeri, da se število delovnih mest na državni in regionalni ravni zmanjša in se jih usmeri na lokalno raven. Policisti, ki imajo pogoje za upokojitev, niso na terenu. Odpuščanje je tako realnost in nujnost. Enako kot v policiji velja tudi za celotno ministrstvo."

73 policistov dobi deset tisoč evrov na leto za prevoz na delo Naslednji ukrep, s katerim nameravajo prihraniti kakšen evro, so stroški prevozov na delo. Kar 1.200 policistov dobi povrnjene stroške za prevoz na delo, mesečno to stane 19 milijonov evrov. "73 zaposlenih dobi s potnimi stroški na letni ravni deset tisoč evrov, zato bom zahteval za vse, ki dobijo s potnimi stroški pet tisoč evrov in več na leto, da se najdejo rešitve postopnega premeščanja tako rekoč domov," pravi Gorenak. Sicer se zaveda, da to ne bo mogoče storiti naenkrat, saj večletni trend kaže, da zanimanja za delo policista na Primorskem enostavno ni, medtem ko presežek prihaja iz Prekmurja in s Štajerskega.

Kraja paštete ali bagatelna kazniva dejanja Dotaknil se je tudi predebele administracije oziroma bagatelnih kaznivih dejanj, ki zahtevajo veliko dela za prazen nič, kot je denimo kraja paštete (ki jo je izvlekel iz žepa). "Administracija je problem državne uprave kot celote, a to policiste do skrajnosti duši. Kar 73 podatkov na petih straneh mora izpolniti policist, če nekdo ukrade pašteto, ki stane 50 centov. Deset evrov stane njegovo delo, ki ga državni tožilec nato vrže v smeti. Kaj ima država od tega? Zato sem že naročil, da ministrstvo za pravosodje spremeni ustrezno kazensko zakonodajo, ki bo ukinila to resnično neumno administracijo. Policiste namreč potrebujemo na terenu, to je naš cilj."

Direktorat za tožilstvo za zdaj le na papirju Zavrnil je vse navedbe in "tolmačenja" v medijih glede prenosa tožilstva z ministrstva za pravosodje na notranje ministrstvo. "To je bila želja Gregorja Viranta in je zapisana v zakonu o vladi. V prehodnem obdobju, torej do dokončne odločitev, ki jo mora podpreti vseh pet koalicijskih strank, bomo ustanovili direktorat za tožilstvo, saj v zakonu o državni upravi to še ni spremenjeno. Z ministrom Senkom Pličaničem sva dogovorjena, da se bodo tekoče naloge, kar je povezano s kadri, denarjem, opravljale na ministrstvu za pravosodje. Direktorat za tožilstvo bo organizacijska enota le na papirju do dokončne odločitve oziroma najpozneje do 1. aprila. Če ostane koalicijska pogodba nespremenjena, 1. aprila štartamo." Hkrati je zavrnil vsa namigovanja, da naj bi bili tožilci podrejeni policiji in jih označil za natolcevanja. "Tožilstvo je samostojno po ustavi in vodi predkazenski postopek, kriminalisti pa so njihov, naj mi oprostijo, servis."

Na Litostrojsko ne le NPU, temveč tudi ministrstvo In še sedež NPU, ki definitivno ne bo več na Dimičevi 16. Desetega marca bo narejen selitveni načrt v stavbo na Litostrojsko cesto, ki je bila po Gorenakovem mnenju zgrajena za potrebe policije. "Tja bomo preselili najmanj NPU, če ne celo notranje ministrstvo."

Ne spreglejte