Četrtek,
8. 10. 2020,
16.10

Osveženo pred

4 leta, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,17

30

Natisni članek

Natisni članek

NIJZ Mario Fafangel Koronavirus

Četrtek, 8. 10. 2020, 16.10

4 leta, 2 meseca

Epidemiologi ne zmorejo več in prosijo za pomoč #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,17

30

Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) Mario Fafangel je v današnji izjavi za javnost dejal, da se epidemiološka situacija v državi ne umirja. Zato se je stroka odločila, da bodo v prihodnjih dneh prioritete postavili v korist najbolj ranljivih skupin. Zaradi rekordnih številk in vse težji sledljivosti stikov se bodo epidemiološke službe od zdaj naprej osredotočale na iskanje stikov okuženih v domovih za starejše, šolstvu, zdravstvu in skupnem gospodinjstvu. Fafangel je pozval državljane, naj epidemiologom pomagajo tako, da sami obvestijo svoje stike in si naložijo mobilno aplikacijo Ostani zdrav.

Janez Janša
Novice Janša za petek sklical sejo sveta za nacionalno varnost

"Epidemiološka situacija se v državi ne umirja. Danes smo našteli že čez 180 potrjenih primerov okužb, 14-dnevna kumulativna incidenca se bliža številki 129," je v današnji izjavi za javnost uvodoma dejal epidemiolog Mario Fafangel, predstojnik Centra za nalezljive bolezni. Zaradi povečanja števila okužb in vse težjem sledenju stikov, se je bila epidemiološka stroka Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) primorana odločiti, kako bodo v prihodnje nadaljevali in prilagodili svoje delo.  

"Epidemiološka odeja je postala prekratka"

"Odločili smo se, da se bo treba osredotočiti na tiste najbolj kritične in ranljive skupine slovenske populacije," je pojasnil in dodal, da ta odločitev ni bila lahka. "Epidemiološka odeja, s katero smo pokrivali naše prebivalstvo, je postala prekratka. Če bomo vlekli z vseh strani, se bo samo strgala," je metaforično situacijo opisal Fafangel, ki je v nadaljevanju bolj podrobneje pojasnil odločitev stroke.

"Iz čisto tehničnega oziroma strokovnega vidika smo opredelili skupine, katerim se bo epidemiološka služba posvetila, kar pa nikakor ne pomeni, da delamo manj. Vsak dan delamo več. Kapacitete smo od začetka epidemije povečali za desetkrat," je poudaril epidemiolog Fafangel. Da bi lahko v prihodnjih dneh lahko nadaljevali svoje delo, so bili zato primorani določiti skupine, ki bodo imele v nadaljnji obravnavi prioriteto.

remdesivir
Novice EU zagotovila remdesivir za pol milijona bolnikov s covid-19

Pet prioritetnih skupin 

To so domovi za starejše občane, socialnovarstveni zavodi in šolstvo, zdravstvene ustanove ter skupna gospodinjstva. "Vsako od teh skupin smo izbrali na podlagi strokovne ocene in primernosti, saj bomo v to investirali vse naše kapacitete," je poudaril Fafangel.

Mario Fafangel | Foto: STA , Foto: STA , V nadaljevanju je pojasnil, da so se za domove za starejše in socialnovarstvene zavode odločili, ker se v teh nahaja največji delež ranljive populacije, ker je tudi smrtnost lahko najvišja. Za zdravstvo so se odločili zaradi tega, da lahko ta sploh funkcionira. Poseben fokus bodo zaradi družbenega vidika in ne zaradi tega, ker bi bolezen covid-19 hudo prizadela otroke, namenili tudi šolstvu.

"Zato, da lahko naši otroci in mladina še naprej obiskujejo pouk," je povedal Fafangel in v nadaljevanju še dodal, da so se za zadnjo skupino - skupna gospodinjstva odločili predvsem iz epidemiološkega vidika. "Ravno stiki v zaprtem okolju najpogosteje generirajo nove primere," je poudaril.

Infekcijska klinika Ljubljana, covid-19, koronavirus
Novice "Skrajni čas je, da pripravimo bolnišnice" #video

Kaj to pomeni v širšem kontekstu?

Fafangel je za konec še dejal, da epidemiologi potrebujejo pomoč vseh. "To pomeni, da vsi tisti, ki bodo dobili informacijo, da so bili v stiku z obolelo osebo, naj to čim prej sporočijo svojim stikom," je dodal. Hkrati pa je priporočil uporabo mobilne aplikacije, saj ta olajša delo epidemiološkim službam.

Ob tem je pozval k previdnosti in pazljivosti, da se bolezen ne bi širila naprej. Ponovno je izpostavil pomembnost redne uporabe zaščitnih mask, ustrezne higiene rok in da ob morebitnih prvih znakih bolezni stopite v stik s svojim osebnim zdravnikom, ter se ustrezno samoizolirate. 

Sicer pa smo v sredo v Sloveniji opravili 3.665 testov na okužbo z novim koronavirusom, 387 ljudi je bilo pozitivnih. Gre za novo rekordno številko v dnevnem prirastu novih okužb. V bolnišnicah se zdravi 131 bolnikov s covid-19, 21 jih potrebuje intenzivno zdravljenje, je sporočila vlada. Po podatkih covid-19 sledilnika je trenutno v Sloveniji 2692 aktivnih primerov okužb.

NIJZ | Foto: NIJZ Foto: NIJZ