Četrtek, 9. 5. 2024, 14.20
5 mesecev, 3 tedne
V Slovenski vojski uvedli pomembno spremembo
V Vojašnici Jerneja Molana v Cerkljah ob Krki je bila danes slovesnost ob ustanovitvi 15. brigade vojaškega letalstva in zračne obrambe ter 9. bataljona zračne obrambe. Obrambni minister Marjan Šarec je v nagovoru poudaril nujnost nadaljnjega razvoja Slovenske vojske.
"V prihodnje nas čaka še trdo delo. Sledila bodo nešteta izobraževanja in usposabljanja, da bo 15. brigada sila, na katero bomo vsi računali in računamo že danes. Naj bo vedno pogum z vami, da bomo vsi skupaj izpolnili nalogo in da bomo vedno lahko rekli, da smo delali za 🇸🇮." pic.twitter.com/gHiQTXLD9v
— Ministrstvo za obrambo RS (@MO_RS) May 9, 2024
Brigada vojaškega letalstva in zračne obrambe je nastala s preoblikovanjem 15. polka vojaškega letalstva ter vzpostavitvijo in vključitvijo 9. bataljona zračne obrambe v njeno strukturo.
Vsaka država sama odgovorna za svojo obrambo
Kot je na slovesnosti ob tem dogodku dejal Šarec, danes obeležujemo dan Evrope in konec druge svetovne vojne na evropskih tleh, s čimer se spominjamo vseh, ki so dali življenja za to, da lahko živimo v svobodnem svetu. Pa vendar se po njegovih besedah vedno najde kdo, ki mu za to ni mar. "Zato je pomembno, da se vsaka država zaveda, da je sama odgovorna za svojo obrambo," je dejal.
Slovenska vojska je po njegovih besedah trenutno v fazi modernizacije, kar "pomeni modernizacijo opreme, pristopa za pridobivanje kadra, predvsem pa modernizacijo miselnosti, tako znotraj kot zunaj vojske".
"Če je bila v preteklosti politika takšna, da se je vojsko rado skrivalo, saj je veljala za nekaj iz preteklosti, nekaj ne preveč zaželenega, se danes vse države, ki dajo kaj nase, zlasti pa Slovenija, še kako zavedajo, da je vojska naša vojska, da so v njej naši ljudje in da je vojska v prvi vrsti namenjena nam," je dejal Šarec.
K razvijanju lastnih oboroženih sil nas po njegovih besedah silijo tudi dogodki okoli nas, predvsem v Ukrajini, "ki ni tako daleč". Tega se zavedajo tudi druge države, ne samo članice Nata, zato za obrambo namenjajo več denarja, je poudaril.
Temelji za nadaljnji razvoj zračne obrambe
Ustanovitev 15. brigade vojaškega letalstva po besedah njenega poveljnika Janeza Gaubeta pomeni temelje za nadaljnji razvoj zračne obrambe. Ob tem je izpostavil, da je Slovenija kupila nov sistem zračne obrambe srednjega dosega, za katerega se bo treba usposabljati in ga znati uporabljati, čakajo tudi drugo letalo Spartan in nove helikopterje.
Poveljnik 9. bataljona zračne obrambe Metod Žura pa je med drugim povedal, da bo nov sistem zračne obrambe deloval predvsem odvračalno, saj bo imel precej daljši domet kot zdajšnji sistemi. Njegov doseg bo namreč 20 kilometrov v višino in 40 kilometrov v daljavo.