Ponedeljek, 1. 10. 2018, 11.19
6 let, 1 mesec
V Sloveniji precepljenost proti gripi med najnižjimi v Evropski uniji
V Sloveniji so danes začeli cepljenje proti sezonski gripi. Čeprav cepljenje priporočajo vsem, je to posebej priporočljivo za občutljivejše skupine, kot so starejši od 65 let, nosečnice in majhni otroci, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
Cepljenje proti gripi se posebej priporoča tudi kroničnim bolnikom in njihovim družinskim članom, osebam z izrazito povečano telesno težo, zdravstvenim delavcem, ki so pri svojem delu izpostavljeni nevarnosti okužbe ali pri delu lahko prenesejo okužbo na druge osebe, ter drugim delavcem v nujnih službah, ki so pomembni za delovanje različnih dejavnosti.
Cepljenje proti sezonski gripi je dokazano najbolj učinkovit ukrep za preprečevanje obolevnosti in zapletov, ki so lahko posledica gripe. Pri omenjenih skupinah cepljenje zmanjšuje tveganje za hospitalizacije in tudi smrt zaradi bolezni same ali njenih zapletov, so navedli na NIJZ.
V Sloveniji je precepljenost proti gripi sicer med najnižjimi v Evropski uniji. Prejšnjo sezono se je pri nas cepilo okrog 84 tisoč ljudi, kar je nekaj več kot predprejšnjo sezono, ko se je cepilo manj kot 70 tisoč ljudi. Še vseeno pa je to precej manj kot pred približno desetimi leti, ko se je proti sezonski gripi cepilo skoraj 200 tisoč prebivalcev.
V zadnji sezoni se je povišal tudi delež cepljenih v starostni skupini 65 let in več. S povečanjem precepljenosti pri teh skupinah bi lahko preprečili težje poteke bolezni in številne zaplete, pa tudi marsikatero smrt. To je tudi eden izmed razlogov, zakaj bi bilo v Sloveniji treba dodatno spodbuditi cepljenje proti gripi, predvsem ogroženih skupin in zdravstvenih delavcev, so še opozorili na NIJZ.
Cepljenje izvajajo pri izbranih zdravnikih in v ambulantah na območnih enotah NIJZ po vsej Sloveniji. Cena cepljenja proti gripi znaša 14 evrov, za nosečnice, kronične bolnike in starejše od 65 let pa cepljenje stane sedem evrov.
Kakšna bo letošnja sezona gripe, je nemogoče napovedati, običajno pa je vsako leto vrh sezone gripe januarja ali februarja, ko opažajo največje število obolelih, so poudarili na NIJZ.