Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
21. 7. 2014,
13.34

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 21. 7. 2014, 13.34

8 let, 9 mesecev

V skupni akciji nemških in slovenskih dacarjev odkrili za 2,6 milijona evrov davčne utaje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Davčna uprava je s sočasnim nadzorom kot kolegi v Nemčiji odkrila za 2,6 milijona evrov davčne utaje. V Nemčiji obsojen tudi slovenski državljan.

Ta je bil odgovorna oseba poslovnega subjekta, ki je s svojo vlogo vmesnega člena preprodajalca odpadnih surovin omogočil izvedbo davčne zatajitve v Nemčiji, so zapisali na Dursu.

Uporaba sočasnega nadzora tako v Sloveniji kot v Nemčiji se je pokazala kot učinkovito orodje v boju proti davčnim goljufijam, pravijo na Dursu.

Davčnim utajevalcem skupno 28,5 leta zapora Zaradi obsežnosti zadeve so se v preiskavo vključili tudi preiskovalni organi obeh držav, ki so ugotovili, da so slovenski zavezanci v tej verigi nastopali kot vmesni člen v verigi transakcij. Ugotovili so sistemsko davčno utajo, ki je potekala s preprodajo odpadnih surovin iz tretjih držav, predvsem iz držav nekdanje Jugoslavije prek slovenskih podjetij na nemški trg, kjer se je z vključitvijo navideznih podjetij zlorabil sistem DDV.

Rezultat – skupni nadzor se je formalno končal 2014 – je torej ugotovljena utaja v Nemčiji, kjer je tudi že končan kazenski pregon zoper osebe, ki so sodelovale v davčni goljufiji. Obdolžencem je bila izrečena 28,5-letna skupna zaporna kazen, tudi z zaporno obsodbo slovenskega državljana, odgovorno osebo poslovnega subjekta, ki je s svojo vlogo vmesnega člena preprodajalca odpadnih surovin omogočil izvedbo davčne zatajitve v Nemčiji.

Zaradi vse večjega obsega čezmejnih transakcij v okviru delovanja skupnega evropskega trga z mobilnostjo davčnih zavezancev, prostim pretokom blaga, storitev in kapitala, internacionalizacijo finančnih instrumentov ter globalizacijo poslovanja na svetovni ravni se spodbuja zavezance k izogibanju davkom in k davčnim goljufijam. Zato so tovrstna mednarodna sodelovanja skoraj nujna. Letos 738 davčnih nadzorov Slovenski davčni inšpektorji trenutno sodelujejo še v dveh tovrstnih mednarodnih nadzorih, oba so začeli na pobudo slovenskega davčnega organa. V prvi polovici letošnjega leta je bilo na področju sistemskih utaj DDV končanih 738 davčnih nadzorov ter ugotovljenih za 23,9 milijona evrov dodatnih davčnih obveznosti.

Ne spreglejte