Državna notranja revizorka je na podlagi notranje revizije postopkov izvedbe naročil letalskih prevozov v uradu predsednika republike ugotovila manjše nepravilnosti v postopku oddaje javnega naročila.
Šlo je za dva primera opustitve obvestila o izvedbi javnega naročila, so zapisali na spletni strani urada predsednika države Danila Türka.
Niso obvestili ministrstva
Državna notranja revizorka je v mnenju o pravilnosti postopkov organizacije letalskega prevoza ugotovila, da je šlo za opustitev obvestila o izvedbi javnega naročila, in sicer obvestila ministrstvu za finance ter obvestila o oddaji naročila, ki se objavi na portalu javnih naročil v roku 48 dni po oddaji naročila. Navedena obvestila je urad predsednika republike po prejemu ugotovitve v revizijskem mnenju posredoval na pristojne naslove, so pojasnili na spletni strani urada.
"Morali bi ponoviti postopek oddaje naročila"
Kot so še zapisali, revizijsko mnenje tudi ugotavlja, da bi urad predsednika republike "moral v primeru, ko izbrani ponudnik občutno zviša ceno svoje storitve, praviloma ponoviti postopek oddaje javnega naročila oziroma vztrajati pri ponujeni ceni, ker so praviloma oddane ponudbe v postopkih oddaje javnih naročil zavezujoče".
"Tu veljajo posebnosti trga"
V revizijskem mnenju pa je za konkretni primer ugotovljeno, da veljajo pri letalskih storitvah "posebnosti trga, ki onemogočajo izvajanje opisanih pravil, saj letalski prevozniki običajno nimajo v lasti takšnih letal, kot so primerna za poti vodstev posameznih držav. Trg ustreznih letal je sorazmerno majhen, tako da se pri sklenitvah poslov pojavljajo precejšnje težave, tako glede vrste razpoložljivega letala, cene, včasih sploh možnosti zagotovitve letala," so še pojasnili na spletni strani urada predsednika države.
Urad že sprejel ukrepe
Revizijsko mnenje še ugotavlja, da je urad že sprejel ukrepe, s katerimi bo izboljšal in odpravil pomanjkljivosti dosedanjih postopkov oddaje naročil letalskih prevozov in se izognil navedenim tveganjem.
Urad predsednika se sklicuje na naročila zaupne narave
Državna notranja revizorka Brigita Frlin Novak je v mnenju o pravilnosti postopkov izvedbe naročil letalskih prevozov glede opustitve obvestila o izvedbi javnega naročila zapisala, da urad predsednika republike navedene opustitve utemeljuje s tem, da gre v primeru oddaje naročil letalskih prevozov za neke vrste naročilo zaupne narave in da zaradi tega urad ni posredoval podatkov na ministrstvo za finance in v portal javnih naročil.
Revizorka: Ugotovljene so bile procesne pomanjkljivosti izvedbe naročil
Kot je pojasnila, urad predsednika republike - v primeru, da bi oddajo naročil letalskih prevozov predsednika republike opredelili kot naročilo zaupne narave - ni opravil naslednjih dejanj: ni ocenil stopnje tveganosti in nima izdelane varnostne ocene posameznih potovanj predsednika; ni določil, kateri podatki v zvezi z letalskimi prevozi predsednika so tajni in nima izdelane ocene, s katero bi bila določena stopnja tajnosti podatkov; pred izvedbo naročila ni pridobil soglasja medresorske komisije, imenovane s strani vlade.
"Bodisi da opredelimo postopke oddaje naročil letalskih prevozov kot oddajo naročil po postopku s pogajanji brez predhodne objave bodisi da ga opredelimo kot naročilo zaupne narave, so bili pri oddaji naročil ugotovljene procesne pomanjkljivosti izvedbe naročil. Procesne pomanjkljivosti z vidika sprejema odločitve o vrsti postopka izvedbe javnega naročila niso pomembno vplivale na zakonitost oddaje javnega naročila," je še zapisala Frlin Novakova.
V BiH porabil 89.100 evrov
Kot je znano, so se v začetku decembra pojavili očitki glede Türkove porabe sredstev za letalske prevoze v tujino, ko so v javnost prišle informacije, da je predsednik države za najem letala za dvodnevni uradni obisk v Bosni in Hercegovini porabil 89.100 evrov. Urad predsednika republike je tako 9. decembra zaprosil računsko sodišče za izvedbo revizije nad porabo javnih sredstev pri izvedbi javnih naročil na področju letalskih prevozov s strani urada.
V letu 2008 porabil 3.737.200 evrov
Na spletni strani urada predsednika republike so objavili tudi letno poročilo o delu urada in aktivnostih predsednika republike Türka v prvem letu njegovega mandata ter prikaz porabe proračunskih sredstev urada v letu 2008. Kot je razvidno iz poročila, je bilo za dejavnosti urada v letu 2008 porabljenih več kot 3.737.200 evrov. Od tega je bilo za plače porabljenih skoraj 1.900.000 evrov.
Letno poročilo o delu urada in predsednika republike za leto 2008 bo po potrebi dopolnjeno in bo v končnem besedilu dostopno najkasneje do konca januarja 2009, so še zapisali.