Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 12. 2008,
7.49

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 23. 12. 2008, 7.49

9 let, 3 mesece

Türk: Od vlade pričakujemo kvalitetne diagnoze za rešitev gospodarske krize

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na državni slovesnosti ob dnevu samostojnosti in enotnosti je predsednik Danilo Türk govoril o gospodarski krizi, zgodovinskih delitvah, odnosih s Hrvaško, zdravstvu in drugem.

"Samostojnost in enotnost sta večni vrednoti," v Sloveniji pa sta pred osemnajstimi leti doživeli uresničitev, pri čemer je pomembno, da je bila "nujno potrebna enotnost" vzpostavljena demokratično, "upoštevaje načelo političnega pluralizma in ob izjemno močnem, zgodovinsko neponovljenem angažiranju civilne družbe", je dejal Türk. "Smo uspešna evropska država" Slovenija je po njegovih besedah danes uspešna evropska država. "Uspešno je izvedla politično in gospodarsko tranzicijo in se s tem uspehom uveljavila v Evropi in v svetu. Postala je članica Združenih narodov in najpomembnejših regionalnih organizacij v našem delu sveta - Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, Sveta Evrope, Nata in Evropske unije. Pred dvema letoma smo prevzeli evro in pred letom postali deležni olajšane komunikacije, ki jo omogoča schengenski mejni režim. V prvi polovici tega leta je Slovenija predsedovala Evropski uniji in za svoje delo požela številne pohvale," je v nagovoru spomnil predsednik.

"Uspehi so potrdili našo samomozavest"

"Z vsemi temi uspehi so se utrdile podlage za našo današnjo samozavest. Slovenija danes s ponosom gleda na pot, prehojeno od plebiscita do samostojnosti. Uspehe nam priznavajo tudi drugi, včasih še bolj, kot smo si jih pripravljeni priznavati sami," je ocenil Türk. Čeprav smo člani evropske družine, po njegovem mnenju "nihče ne sme pričakovati, da bi se Slovenija odrekla svojim ključnim nacionalnim interesom", saj je naša samostojnost ohranila svojo življenjsko moč in demokratičnost.

"Hitrih rešitev v odnosih s Hrvaško ni pričakovati" Naša sposobnost odgovornega odločanja v kritičnih trenutkih je po njegovih besedah nezmanjšana tudi v naših odnosih s Hrvaško in v iskanju poti za vključevanje Hrvaške v Evropsko unijo. Kot je dejal, hitrih rešitev ni pričakovati, uspeh pa je mogoč, in sicer na podlagi načel vzajemnega spoštovanja in vzajemne koristi ter z dobro diplomacijo.

"Uresničili smo vse velike cilje"

Sloveniji je "v kratkem obdobju uspelo uresničiti vse velike cilje, ki smo si jih zadali na začetku poti: gospodarsko in politično preobrazbo, mednarodno osamosvojitev in vključitev v najpomembnejše mednarodne institucije. Toda obdobje velikih ciljev se s tem ni končalo. Nasprotno, prav letošnje leto nam je prineslo dodatne in izjemno velike izzive," je opozoril Türk.

"Potreben bo nov model svetovnega razvoja" Kot je dejal, bo zaradi svetovne finančne in gospodarske krize, ki jo čutimo tudi pri nas, treba poiskati "nov model svetovnega razvoja", ki bo vseboval nov sistem gospodarskih odnosov in institucij ter hkrati nov model razvoja, ki bo "ublažil posledice globalnega segrevanja, odprl perspektivo državam v razvoju in zagotovil ekološko in ekonomsko zdržno rast na svetovni ravni".

"Nekatere vloge ne bodo trpele odlašanja" Po njegovih besedah je na preizkušnji ves svet in tako "tudi naša sposobnost učinkovitega ravnanja v novih, težjih gospodarskih razmerah. Nekatere naloge ne bodo trpele odlašanja. Od vlade pričakujemo kvalitetne diagnoze, celovite predstavitve gospodarskih in socialnih razmer, stanja zadolženosti in vseh drugih okoliščin, ki vplivajo na naš gospodarski položaj," je dejal predsednik.

"Podedovana bilanca ni idealna" Kot je ocenil, "bilanca, ki smo jo podedovali iz preteklih let, ni vselej idealna. V preteklih letih niso bile izkoriščene vse priložnosti za tehnološko in razvojno prestrukturiranje. Vse preveč energije je bilo porabljene za prerazporejanje gospodarske moči po poti lastninskih preoblikovanj. Tudi to je prispevalo k rastočim dvomom v moč pravne države". Zato bo po njegovih besedah treba v prihodnje "marsikaj popraviti, od vlade pričakujemo zlasti smotrno in pravočasno ukrepanje, ekonomsko dognane in socialno občutljive ukrepe, take, ki bodo krepili tako potrebno solidarnost in zaupanje, vzdržnost gospodarstva in kohezijo v družbi".

"Priložnosti so le za nekatere" "Včasih slišimo, da so v razmerah krize tudi priložnosti. To drži, vendar samo za tiste, ki so sposobni razumeti in definirati probleme, spoznati resnične priložnosti za razvojni napredek, za tiste, ki imajo znanje, sredstva in pogum, s katerim lahko te priložnosti izkoristijo," meni Türk. Kot je opozoril, pa krizne razmere "ne smejo postati priložnost ali izgovor za slabe odločitve, za odpuščanja, za prikrivanje poslovnih napak. Ohranitev delovnih mest ostaja izjemno pomembna prioriteta".

"Preoblikovanje zdravstvenega sistema je nujno" "Smo država, v kateri moramo najti take rešitve, ki bodo zmanjšale realno nevarnost ponovnega upadanja rodnosti in preprečile zaostritev že sicer neugodnih populacijskih razmer. Tudi preoblikovanje zdravstvenega sistema je postalo nujno. Celoten sistem izobraževanja, vključno z visokim izobraževanjem, je treba razviti tako, da bomo izboljšali izobrazbeno strukturo prebivalstva," je ocenil.

"Napredovali bomo le, če se bomo vzdržali populizma" Po njegovem mnenju bomo "napredovali samo, če se bomo vzdržali populizma in demagogije in če bomo kritičnost razvijali na podlagi avtoritete argumenta in ne na podlagi kalkuliranja medijske učinkovitosti. Prav z izboljšanjem našega političnega vsakdana bomo dali sodobni pomen naši privrženosti samostojnosti in enotnosti, vrednotama, ki ju slavimo danes".

"Za preseganje delitev iz preteklosti mora biti energija" "Smo družba, ki je iz nedavne zgodovine podedovala travme in delitve, ki jih moramo odpravljati. Tudi v težavnih časih, ki se obetajo, morata biti na voljo potrebna energija in zlasti volja za to," je dejal Türk in pri tem spomnil, da so bili letos v državnem zboru "opravljeni resni poskusi", da bi sprejeli "potrebne zakone o žrtvah II. svetovne vojne in žrtve revolucionarnega nasilja".

"Ne bomo pisali zgodovine, bomo pa izpolnili dolg do nje" "Sedaj, na začetku novega zakonodajnega obdobja je priložnost za nov napor. Ta ne bi smel biti nemogoč in tudi ne neuspešen, z njim ne bomo pisali zgodovine, izpolnili pa bomo dolg do nje," je poudaril Türk in ob tem pozval vlado in opozicijo, da "ponovno pogledata pripravljene osnutke in da storita vse, kar je potrebno za skorajšnje sprejetje vojnih zakonov". S takim dejanjem bi po Türkovih besedah "naredili veliko za pospešitev narodne sprave, za odpravo nepotrebnih delitev in za splošno stanje duha v naši družbi".

Gatar: Nismo imeli privilegija otroške brezskrbnosti

Osemnajstletnica plebiscita bi nam nemara utegnila povedati, da je država, ki je zrasla iz te pogumne in hkrati premišljene odločitve, že prerasla svoje mladostno obdobje in dosegla zrelost. Vendar Slovenija ni imela privilegija, da bi uživala v otroški brezskrbnosti, je na slavnostni seji DZ dejal predsednik DZ Pavel Gantar.

"V tranziciji so bile odločitve težje in bolj usodne" Takoj se je morala spoprijeti s problemi, ki jih je prineslo obdobje tranzicije, in sprejemati odločitve, ki so bile nemara težje in bolj usodne od tistih, ki jih sprejemamo danes, je na slavnostni seji DZ ob dnevu samostojnosti in enotnosti ocenil Gantar.

"Stopili smo na pot odprte družbe"

"Z vzpostavitvijo lastne države in državnosti smo stopili na pot družbe, ki je odprta. Navznoter s pluralističnimi družbenimi strukturami in mehanizmi, navzven z vključevanjem v mednarodne povezave in dialog s svetom. Prav to, da nam ni šlo za kakršno koli samostojno Slovenijo, pač pa za demokratično, pluralistično, na vladavini prava in spoštovanju človekovih svoboščin utemeljeno državo, je po mojem mnenju resnična veličina procesa osamosvajanja," je dejal Gantar.

"Vsa pričakovanja se gotovo niso uresničila" Izrazil je prepričanje, da so bili v enotno plebiscitarno odločitev vložena pričakovanja in številne želje, zato je danes pomembno in ključno vprašanje, ali so se ta pričakovanja izpolnila in te želje uresničile. "Gotovo ne vsa in gotovo ne v celoti, pa kljub temu ni dvoma, da bi se danes, če bi bili zopet postavljeni pred to isto odločitev, odločili enako."

Na državni proslavi bo slavnostni govornik Türk

Slavnostne seje DZ so se poleg poslancev udeležili tudi predsednik republike Danilo Türk, predsednik vlade Borut Pahor, predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik, diplomatski zbor ter drugi visoki predstavniki političnega, družbenega in verskega življenja.

Na državni proslavi ob polnoletnosti slovenske samostojnosti in enotnosti, ki bo danes ob 20. uri v Cankarjevem domu, pa bo slavnostni govornik predsednik republike Danilo Türk.

Ne spreglejte