Četrtek,
22. 5. 2025,
5.27

Osveženo pred

1 dan, 1 ura

Vsebino omogoča NGEN

Natisni članek

Natisni članek

varnost hekerski napad omrežninski akt omrežnina energetika elektrika baterija hranilnik električne energije sončna elektrarna s hranilnikom sončne elektrarne Zeleni prehod Zeleni prehod trajnost Energetika 2.0 Energetika 2.0 Ngen advertorial

Četrtek, 22. 5. 2025, 5.27

1 dan, 1 ura

Varnost sončnih elektrarn pred hekerskimi napadi

To povzroča resno grožnjo varnosti sončnih elektrarn

Vsebino omogoča NGEN
hekerski napad | Foto Shutterstock

Foto: Shutterstock

Pred kratkim smo pisali o odkritju skritih komunikacijskih modulov, najdenih v kitajskih inverterjih, ki se uporabljajo v sončnih elektrarnah po vsem svetu. Novica je tako pri nas kot v svetu upravičeno dvignila veliko prahu. Takšni moduli namreč omogočajo nepooblaščen dostop do omrežij in naprav, kar predstavlja resno grožnjo kibernetski varnosti in stabilnosti elektroenergetskih sistemov. Je to razlog za paniko? Če razmišljate o nakupu sončne elektrarne, pa je ta novica v vas vzbudila skrbi, ste na pravem mestu. Preverili smo, kakšno nevarnost odkrite naprave lahko predstavljajo v praksi in, še pomembneje, kako svojo sončno elektrarno zaščititi pred nepooblaščenimi dostopi.

Odkrili naprave, ki predstavljajo tveganje za vse

Kot je poročala agencija Reuters, so strokovnjaki za kibernetsko varnost med rutinskimi pregledi sončnih elektrarn odkrili t. i. naprave rogue oziroma nepooblaščene komponente, ki lahko brez vednosti lastnikov sončnih elektrarn pošiljajo podatke na oddaljene strežnike in posledično omogočajo oddaljen nadzor nad celotnim sistemom.

Zaradi tega obstaja resno tveganje za nepooblaščeno zbiranje občutljivih informacij, kot so energetski vzorci uporabnikov in natančne lokacije elektrarn, ter drugih ključnih podatkov, ki jih lahko zlonamerne tretje osebe zlorabijo. Še več, tretje osebe lahko aktivno vplivajo na proizvodnjo energije. Posledice tega so lahko zelo daljnosežne, saj lahko taki dostopi predstavljajo celo tveganje za nacionalno varnost.

Fotografija je simbolična.  | Foto: Shutterstock Fotografija je simbolična. Foto: Shutterstock

Napad na energetsko infrastrukturo v Ukrajini

Da bi bolje razumeli nevarnost, ki jo odkrite kitajske naprave predstavljajo za elektroenergetski sistem, nam ni treba pogledati daleč v preteklost. Hekerski napad na energetsko infrastrukturo leta 2015 v Ukrajini je povzročil množičen izpad energije, ki je prizadel več kot 225 tisoč ljudi.

Ni presenetljivo, da je tudi zadnji izpad električne energije na Iberskem polotoku, ko je brez elektrike ostalo več kot 60 milijonov ljudi, sprožil govorice, da je bil v ozadju hekerski napad. Čeprav so prve ugotovitve ta sum ovrgle, pa posledice takšnih dogodkov jasno kažejo, kako pomembno je preventivno ukrepanje in kako ranljivi so vsi energetski sistemi, ki nimajo ustreznih zaščit.

Kakšne nevarnosti lahko povzročajo najdene naprave?

Čeprav živimo v svetu, preplavljenem z informacijami, kjer posamezniki vse pogosteje delijo svoje osebne podatke prek družbenih omrežij, pa so energetski podatki povsem drugačne, še bolj občutljive narave. V nasprotju z običajnimi objavami na spletu lahko podatki o porabi, proizvodnji in energetski infrastrukturi razkrijejo veliko več, kot se sprva zdi, tudi tisto, kar se lahko izkoristi za namen povzročanja škode.

elektrika | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Ob skrb vzbujajočih razkritjih o prisotnosti kitajskih naprav v sončnih elektrarnah končnih odjemalcev smo se zato obrnili na podjetje NGEN, kjer so nam pojasnili nevarnosti:   

  • Uhajanje občutljivih podatkov: Ključne informacije o delovanju energetskih sistemov lahko posredujejo brez vednosti uporabnikov.
  • Nepooblaščeno daljinsko krmiljenje: Napadalci lahko prevzamejo nadzor nad delovanjem inverterjev, kar povzroča motnje v omrežju ali celo popolne izpade.
  • Varnostni incidenti: Vdori v energetske sisteme lahko vodijo v večje incidente, kakršen je bil omenjeni kibernetski napad leta 2015 v Ukrajini.
  • Ekonomske posledice: Ustvarjajo se dodatni stroški zaradi potrebne zaščite in odpravljanja posledic napadov.

Kako Synaptic podjetja NGEN rešuje te težave?

Še pred zadnjimi razkritji ranljivosti nekaterih sončnih elektrarn za hekerske napade je podjetje NGEN, ki svoje vrhunske in napredne energetske rešitve ponuja na širšem evropskem trgu, že zasnovalo inovativno opremo Synaptic. Ta med drugim zagotavlja izjemno varnost energetskih sistemov v sklopu platforme Smart Grid Connect (SG Connect), ki je plod slovenskega znanja in jo svojim odjemalcem zagotavljajo v podjetju NGEN.

elektrika | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Synaptic je posebej zasnovan za zaščito pred kibernetskimi grožnjami in zagotavljanje integritete energetskih sistemov.

Primerjava tradicionalnih rešitev in Synaptica:

Funkcija

Tradicionalni inverterji

Synaptic (NGEN)

Varnost komunikacij

Standardni protokoli, ranljivi

Lastna zaščitena komunikacija

Nadzor v realnem času

Omejen ali neobstoječ

Neprekinjen nadzor, analitika AI

Preventivni ukrepi

Osnovna zaščita

Samodejni preventivni ukrepi

Robustnost povezljivosti

Običajni povezovalni protokoli

Varne in robustne povezave WAN/LAN/LTE

Inteligentno upravljanje

Omejeno

Umetna inteligenca, strojno učenje

Ngen | Foto: Matic Lipar, Lipardesign Foto: Matic Lipar, Lipardesign

Ključne varnostne prednosti sistema Synaptic:

  • Lastno razvita programska in strojna koda, ki preprečuje vdore.
  • Neprekinjen nadzor in analitika, ki v realnem času zazna grožnje in se nanje odzove.
  • Varna povezljivost, zaščitena s sodobnimi varnostnimi protokoli.
  • Samodejni preventivni ukrepi, ki preprečujejo nepooblaščen dostop.
  • Umetna inteligenca, ki omogoča napredno prediktivno upravljanje in napovedovanje groženj.
  • Povezljivost Plug and play, ki omogoča hitro in preprosto integracijo, primerno za vse uporabnike – ne glede na njihovo tehnološko znanje.
  • Pametni števci, ki omogočajo učinkovito upravljanje porabe energije, kar pripomore k energetski učinkovitosti in varčevanju.
  • Lokalno upravljanje energetike, kar omogoča višjo stopnjo neodvisnosti in samozadostnosti.
  • Dostop do energetskega trga, s čimer lahko uporabniki optimalno izkoristijo svoje energetske vire.
  • Mobilna aplikacija SG Connect App, ki zagotavlja uporabniku prijazen in preprost nadzor nad energijo v realnem času.

sončna elektrarna | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Ugodne rešitve z velikimi prihranki z možnostjo oddaje v omrežje ali brez nje

Synaptic je v sklopu pametne platforme SG Connect del hibridne sončne elektrarne NGEN Star, ki poleg sončne elektrarne vključuje še baterijski hranilnik ter odjemalcem električne energije, ki za svojega dobavitelja izberejo podjetje NGEN, omogoča nižje stroške in druge prednosti.

Hibridne sončne elektrarne danes omogočajo prihranke na več načinov. Eden je seveda brezplačna električna energija, ki jo vaše gospodinjstvo uporabi takoj, ko je ta proizvedena. Drugi vir prihranka je možnost oddaje viška električne energije v omrežje in njegova kasnejša izraba, kar svojim odjemalcem še danes v paketu Nova doba samooskrbe omogočajo pri podjetju NGEN.

Potem pa so tu še prihranki z naslova nižjih stroškov zaradi možnosti izbire nižje dogovorjene obračunske moči, saj hranilnik, ob pametnem sistemu SG Connect podjetja NGEN, omogoča rezanje konic. Posledično poskrbi tudi, da se izognete prekoračitvam dogovorjene obračunske moči, zaradi katerih bi vas po žepu udarile visoke globe.

ngen | Foto: Matic Lipar, Lipardesign Foto: Matic Lipar, Lipardesign

Tu so še druge prednosti pametnega sistema SG Connect, med katerimi so upravljanje porabe v realnem času in zmanjšanje odvisnosti od omrežja, zanesljivost sistema tudi ob izpadih elektrike, popoln nadzor in vpogled v porabo ter proizvodnjo električne energije, možnost aktivnega sodelovanja na energetskem trgu in sodelovanje v virtualnih skupinah za povečanje ekonomičnosti sistemov.

Preverite, kakšne prihranke so si s sončnimi elektrarnami zagotovili ti Slovenci

elektrika
Novice Na konkretnem primeru smo dokazali, da se elektrarna ne izplača, če želite prihraniti pri računih za elektriko
sončna elektrarna
Novice Takšna sončna elektrarna se danes izplača
elektrika
Novice Izračunali smo, zakaj se sončna elektrarna ne izplača več
elektrika
Novice Dokazali smo, da se sončna elektrarna brez hranilnika ne izplača več
elektrika
Novice Brez oddaje viškov v omrežje? Takšni so prihranki. #izračun

Izberite rešitve, ki bodo varne za vse

V luči nedavno odkritih groženj, kot so skriti moduli v kitajskih inverterjih, postaja jasno, kako pomembno je zaupati rešitvam, ki so transparentne, preverjene in zagotavljajo celovito zaščito.

Synaptic podjetja NGEN ne le preprečuje uhajanje podatkov in nepooblaščen nadzor, ampak aktivno ščiti celovitost in zanesljivost elektroenergetskega omrežja. Uporaba sistema Synaptic pomeni korak naprej v zagotavljanju varne, trajnostne in ekonomsko učinkovite energetske prihodnosti.

Za praktične napotke in več informacij o zaščiti energetskih sistemov obiščite spletno stran podjetja NGEN in SG Connect.

 

Stopite v stik z NGEN:

ngen gumb | Foto:

 

Obrazec za menjavo dobavitelja za GOSPODINJSTVA

Obrazec za menjavo dobavitelja za PODJETJA

Telefon: +386(0) 4581 20 20

E-naslov: info@ngen.si

NGEN, d. o. o., Moste 101, 4274 Žirovnica, Slovenija

Ngen | Foto: Matic Lipar, Lipardesign Foto: Matic Lipar, Lipardesign

Druge pomembne povezave:

NGEN GROUP

NGEN SG CONNECT

NGEN STAR HIBRIDNI SISTEM

NGEN DOBAVA ELEKTRIČNE ENERGIJE

Aplikacija SG Connect je dostopna v različicah za iOS in Android. 

  • Uporabniki iOS si jo naložite tukaj.
  • Uporabniki Androida si jo naložite tukaj.