Torek, 29. 12. 2020, 9.38
3 leta, 10 mesecev
Šokantno, koliko Slovencev misli, da je cepljenje poskus nadzora nad ljudmi
Zaenkrat se le polovica vprašanih Slovenk in Slovencev namerava verjetno ali zagotovo cepiti proti koronavirusu. V varnost cepiva trenutno zaupa manj kot tretjina anketirancev, je pokazala raziskava.
Že prvi dan cepljenja se je v Sloveniji pojavila teorija zarote. Video: Planet
Skupina študentov Univerze v Mariboru pod vodstvom profesorja Matjaža Zwitterja je v sodelovanju s skupnostjo COVID-19 Sledilnik in družbo Valicon izvedla raziskavo o odnosu do cepljenja proti koronavirusu.
Spletno anketo na nacionalno reprezentativnem vzorcu 516 oseb so izvedli 21. in 22. decembra. Med drugim so ugotovili:
- Da je bilo deset odstotkov vprašanih letos okuženih s koronavirusom. 82 odstotkov jih osebno pozna nekoga, ki se je okužil s tem virusom, 36 odstotkov tudi osebo, ki je zaradi okužbe potrebovala zdravljenje v bolnišnici, 23 odstotkov pa nekoga, ki je zaradi okužbe umrl.
- Anketiranci najbolj zaupajo strokovnjakom (61 odstotkov) in drugim strokovnim virom, najmanj pa razlagam na družabnih omrežjih (osem odstotkov). 50 odstotkov sodelujočih nima zaupanja v vlado.
- 55 odstotkov anketirancev meni, da bi za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih starejših občanov cepljenje proti koronavirusu moralo biti obvezno, a se jih bo le 20 odstotkov zagotovo cepilo ter 29 odstotkov verjetno, medtem ko se jih 31 odstotkov verjetno ne bo cepilo, 19 odstotkov pa zagotovo ne.
24 odstotkov meni, da je cepljenje poskus nadzora nad populacijo
Raziskava je pokazala tudi naslednje:
- Največ vprašanih se strinja ali popolnoma strinja s trditvijo, da želijo počakati na več informacij o varnosti cepiva (67 odstotkov).
- V varnost cepiva zaupa 31 odstotkov vprašanih, v njegovo učinkovitost verjame 35 odstotkov.
- 39 odstotkov vprašanih je potrdilo, da jih je zelo strah okužbe z virusom sars-cov-2, 33 odstotkov pa jih meni, da je virus sars-cov-2 enako nevaren kot virus gripe.
- Najmanj vprašanih, pa vendar ne tako malo, je pritrdilo trditvi, da imajo slabe izkušnje s preteklimi cepljenji (20 odstotkov), še malo več pa, da to cepljenje predstavlja poskus nadzora nad populacijo (24 odstotkov).
"Čeprav je večina prebivalstva v splošnem naklonjena cepivom in zaupa mnenju strokovnjakov ter rezultatom raziskav, se jih je le polovica pripravljena cepiti proti virusu sars-cov-2 oziroma se bo cepljenja udeležila takoj, ko bo mogoče. Dve tretjini bi želelo počakati, da bo na voljo več informacij o varnosti cepiva. V varnost cepiva trenutno zaupa manj kot tretjina vprašanih. Kar četrtina jih misli, da cepljenje predstavlja poskus nadzora nad populacijo, in petina jih ima slabe izkušnje s preteklimi cepljenji," so izvajalci raziskave povzeli končne rezultate.
89