Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 1. 2014,
14.55

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 1. 2014, 14.55

9 let

Slovenci smo zapečkarji, zdravimo se doma

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Dva meseca po uvedbi direktive o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravljenju statistike kažejo, da je zanimanje za zdravljenje v tujini podobno kot pred uvedbo, večjih sprememb torej ni.

"Ljudje se za zdravljenje v tujini najpogosteje odločajo zaradi predolgih čakalnih vrst. Konkretno je največ povpraševanja v povezavi z magnetno resonanco, kjer so tudi čakalne vrste najdaljše," pojasnjuje Eva Godina z Zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS).

Za slovenske zavarovance je zdravljenje v tujini z naknadnim povračilom stroškov sicer mogoče od leta 2010, 6. novembra pa je v veljavo stopila direktiva o uveljavljanju pravic pacientov pri čezmejnem zdravstvenem varstvu. Ta za zdaj večjih sprememb ni prinesla, saj ministrstvo za zdravje še ni izdalo uredbe o morebitnih omejitvah.

Tresla se je gora, rodila se je miš Podatki, s katerimi razpolaga ZZZS, kažejo, da je bilo leta 2012 primerov specialističnega ambulantnega zdravljenja, kjer so bili stroški zdravljenja v tujini povrnjeni, 57. Do lanskega oktobra je bilo takih primerov 87.

Od 6. novembra, ko je začela veljati direktiva, do konca lanskega leta je bilo vloženih 149 zahtevkov za povračilo stroškov, posledično realne številke, koliko ljudem pa bodo stroški povrnjeni, še ni.

Eva Godina, ki se sicer ukvarja s področjem mednarodnega zdravljenja, pravi, da je bilo ob uvedbi direktive kar precej nejasnosti in panike, predvsem zdravniki so pričakovali, da bodo bolniki množično odhajali na zdravljenje v tujino.

Vendar pa po njenih besedah izkušnje kažejo, da se slovenski zavarovanci raje zdravijo doma, v tujino pa se odpravijo, če je to res potrebno. Med drugim je razlog tudi v tem, da morajo pacienti vnaprej poravnati račun, nato pa v roku enega oziroma največ dveh mesecev stroške dobijo povrnjene.

Prekmurci k specialistu na Hrvaško "V tem obdobju je sicer opaziti povečano število prošenj za konkreten primer elektromiografije oziroma preiskave EMG pri določenem hrvaškem specialistu," pojasnjuje Godina. Na ZZZS so namreč v roku dveh mesecev prejeli kar 67 zahtevkov za povračilo stroškov.

"Gre za posledico informacije, ki je zaokrožila in zdaj bolniki množično odhajajo k nekemu specialistu," pravi Godina. Po njenih besedah bi se to lahko zgodilo kadarkoli in kjerkoli in ni vezano na uvedbo direktive.

Ali v Slovenijo na zdravljenje prihajajo tuji bolniki? ZZZS z informacijo o morebitnih tujih bolnikih ne razpolaga, prav tako na informativni točki, ki so jo uvedeli hkrati z direktivo in kjer na morebitna vprašanja zavarovancev odgovarjajo trije zaposleni, primera tujih državljanov še niso zasledili.

Se pa slovenski zavarovanci na informativno točko obračajo predvsem z vprašanji o konkretnih situacijah in o morebitnem povračilu stroškov.

Ne spreglejte