Torek, 7. 3. 2023, 7.25
1 leto, 8 mesecev
SDS o predlogu resolucije: Tudi Slovenija naj Rusijo označi za podpornico terorizma
Na odboru za zunanjo politiko so danes razpravljali o predlogu resolucije, ki jo je v državni zbor (DZ) vložila SDS, v kateri menijo, da bi morala Slovenija po vzoru Evropskega parlamenta in številnih držav Rusijo označiti kot državo, ki podpira terorizem. Odbor je predlog resolucije zavrnil s štirimi glasovi za in devetimi proti. Podobno resolucijo je novembra lani sprejel Evropski parlament.
Predsednik SDS Janez Janša je dan po vložitvi predloga v DZ pojasnil, da so predlog resolucije pripravili, ker tega vlada ni storila, čeprav so v SDS po Janševih besedah od novembra čakali, da bi Slovenija "sledila številnim evropskim državam" in tudi sama sprejela takšno resolucijo, je poročala STA.
Menijo, da bi s sprejetjem resolucije dali podporo ukrajinskemu narodu, ki kaže neverjeten pogum, ko brani svojo domovino in se obenem bori za univerzalne vrednote svobode in demokracije, ter obsodili rusko invazijo na ukrajinsko ozemlje in njen narod, so v SDS zapisali v obrazložitvi.
V koaliciji predlogu nasprotujejo. Ministrica za zunanje zadeve Tanja Fajon je po vložitvi resolucije dejala, da vsaka pobuda za uvrstitev Rusije na seznam držav, ki podpirajo terorizem, pomeni kaznovanje celotnega ruskega naroda. Premier Robert Golob meni, da je Slovenije rusko agresijo obsodila že velikokrat, zato ne potrebujemo vedno novih političnih deklaracij.
Na današnji seji odbora je poslanec Franc Breznik (SDS) ponovil utemeljitev predlagateljev, skupine poslancev s prvopodpisano Jelko Godec (SDS), da bi Slovenija s sprejetjem resolucije podprla in obsodila ruske napade na ukrajinske civiliste, civilne objekte in ključno energetsko infrastrukturo, ki da so očiten poskus doseganja političnih ciljev z ustrahovanjem civilnega prebivalstva in so skladni s terorističnimi metodami.
V SDS menijo, da bi s sprejetjem resolucije dali podporo ukrajinskemu narodu, ko "brani svojo domovino in se obenem bori za univerzalne vrednote svobode in demokracije".
V koaliciji so že vnaprej zavrnili predlog resolucije. Državni sekretar na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve (MZEZ) Samuel Žbogar se je na nujni seji odbora zahvalil za predlog resolucije in obenem poudaril, da slovenska vlada podpira neodvisnost, suverenost in teritorialno integriteto Ukrajine ter najostreje obsoja rusko agresijo.
"Politično podporo izražamo v EU, Natu, OZN in drugih mednarodnih organizacijah," je sporočil Žbogar ter dodal, da Ukrajina prepoznava in zelo ceni slovensko solidarnost in pomoč. Slovenija bo Ukrajini tudi v prihodnje nudila vsestransko pomoč, je dodal. Žbogar je glede resolucije poudaril, da tako v evropski kot v slovenski zakonodaji ni kategorije ali seznama držav, ki podpirajo terorizem. Dodal je še, da je do zdaj tovrstne resolucije sprejelo sedem držav članic EU. Tudi ZDA, ki sicer imajo ustrezno pravno podlago, niso sprejele tovrstnega ukrepa, je dejal.
Žbogar je ponovil tudi skrb ministrice Fajon, da bi Slovenija z razglasitvijo Rusije kot države, ki podpira terorizem, kaznovala celoten ruski narod, ki ga prav tako zatira oblast pod vodstvom ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Na podlagi navedenega je vlada presodila, da razglasitev Rusije kot države, ki podpira terorizem, ne bi prispevala k umiku ruskih sil z ukrajinskega ozemlja in zaustavitvi agresije. Nasprotno naj bi celo privedla do tega, da se pravno gledano s prekvalifikacijo iz najtežjega mednarodnega zločina, tj. agresije, v kaznivo dejanje nižje kategorije terorizma zmanjša odgovornost Rusije oz. njenih predstavnikov.
47