Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
29. 8. 2012,
10.28

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 29. 8. 2012, 10.28

8 let, 8 mesecev

S tretjim septembrom s posebno skrbnostjo na cesto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ob začetku novega šolskega leta previdno na cesti, opozarjajo na javni agenciji za varnost prometa.

Javna agencija RS za varnost prometa – Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu tudi letos pred začetkom novega šolskega leta pripravlja preventivne aktivnosti Začetek šolskega leta za večjo varnost otrok na šolskih poteh v sodelovanju z različnimi partnerji, državnimi organi, sveti za preventivo, prostovoljci.

Ker so otroci ena od najranljivejših skupin udeležencev v prometu, je skrb za njihovo varnost ena najpomembnejših nalog vseh, ki sodelujejo in oblikujejo prometnovarnostni sistem. Letos sta na naših cestah kot potnika v avtomobilu umrla dva otroka, kar je manj kot lani, ko jih je umrlo pet, še vedno pa velja, da je vsaka žrtev preveč. Do konca junija se je v prometnih nesrečah hudo ranilo 17 otrok, kar je za 15 odstotkov manj kot lani. So pa prometne nesreče še vedno glavni vzrok umrljivosti otrok in mladostnikov, pred poškodbami in boleznimi.

Pomembna je preventiva Lahko smo ponosni, da je Slovenija že več let med najbolj varnimi evropskimi državami, kar zadeva varnost otrok, to pa ne pomeni, da lahko zaspimo na lovorikah. Kot pravijo na agenciji za varnost prometa, na področju varnosti otrok deluje sistem zagotavljanja prometne varnosti najbolje, od infrastrukture, šolskih prevozov, zakonodaje, ki zahteva spremstvo in posebno skrb za otroke v prometu, nadzora nad ravnanjem, prometnovzgojnih programov v šolah ter aktivnosti državnih in nevladnih organizacij. "Vendar pa se moramo ob tem zavedati, da vsako leto vstopa v promet nova generacija otrok, zato mora biti delo na tem področju neprekinjeno ter se mora nadgrajevati iz leta v leto skozi programe, preventivne aktivnosti, delo v šolah do rednega usposabljanja za vožnjo pri mladih voznikih," so zapisali v sporočilu za javnost.

V preventivnih akcijah, v katerih sodelujejo občine, šole, upravljavci cest, policija, pa tudi starši, AMZS, gasilci, bodo prostovoljci tudi letos izvajali celostno varovanje otrok na šolskih poteh na najbolj nevarnih mestih v Ljubljani in Mariboru. Agencija za varnost prometa sicer že nekaj let z raznimi knjižicami opozarja na varnost otrok v prometu. Otroci so v spoznavanje pasti prometa vpeti že v prvem razredu osnovne šole, knjižica Prvi koraki v svetu prometa pa je namenjena predvsem staršem, ki morajo otroka pripraviti na samostojno sodelovanje v prometu. Kot pravijo na agenciji, je dejstvo, da morajo starši svoje prvošolčke spremljati v šolo, idealna priložnost za poučevanje, sami pa jim morajo biti zgled.

Spodbujanje samostojnosti v prometu Vsi prvo- in drugošolci morajo v prometu nositi rumene rutice, ki označujejo začetnike v prometu in jih bodo v večini zagotovile različne zavarovalnice.

Agencija je tudi pozvala občine, šole in policijo, da pregledajo šolske poti in jih po potrebi tudi uredijo ali odpravijo nevarna mesta. Če je šolska pot urejena in varna, na agenciji starše pozivajo, da otroci prihajajo v šolo peš ali s kolesom, v spremstvu, pozneje v višjih razredih pa tudi sami, ker otroka tako pripravijo na bolj zdrav, okolju prijazen način, ki hkrati ne ustvarja dodatnega problema parkiranja in jutranjega nereda pred šolo. "Spodbujanje hoje je pomembno tudi z vidika prometne varnosti, saj otrok tako pridobiva pomembne izkušnje, ki mu bodo zelo koristile pozneje, ko bo samostojno sodeloval v prometu, bodisi kot pešec, kolesar ali v odrasli dobi kot voznik, ter bo strpen do šibkejših udeležencev v prometu," so prepričani.

Kot vsako leto do zdaj, se bodo otroci tudi v tem šolskem letu seznanili s prometnovzgojni programom in projekti, kot so Pasavček, Teden mobilnosti, Varnost in mobilnost za vse, Bodi preViden, Bistro glavo varuje čelada ter Varno kolo, kolesarski izpiti in kolesarska tekmovanja Kaj veš o prometu ter nekatere druge aktivnosti.

Ne spreglejte