Ponedeljek, 10. 12. 2018, 13.44
5 let, 11 mesecev
Protestniki v Ljubljani ohromili promet in blokirali vhod v državni zbor #foto
Na ljubljanskem Trgu republike so potekali protesti, ki so ohromili promet pred državnim zborom, protestniki so blokirali tudi vhod v parlament. Skupno se je zbralo med 200 in 250 ljudi.
Ker so protestniki prečkali cesto z zastavami in se vozili v avtomobilih, so ustavili promet pred parlamentom. Če sklepamo po transparentih, so se zbrali tako nasprotniki dogovora ZN o migracijah, ki so ga danes podprli v Marakešu v Maroku, kot tudi protestniki po vzoru rumenih jopičev v Franciji.
Protestirajo za enake možnosti na volitvah
Eden od protestnikov, ki se je predstavil kot član Odbora za demokracijo in enake možnosti, je pojasnil, da se borijo za to, "da bi imeli vsaj približno enake možnosti na volitvah, da je slišan glas malega človeka. Smo v solidarnosti tudi s protestniki po Evropi, ki imajo podobne težave - njihov glas v uradnih institucijah ni slišan."
"Tudi v Franciji niso samo protesti proti dvigu davkov zoper gorivo, ampak je kopica vzrokov. Fronta za narodno suverenost in osvoboditev družbe pa zajema vse politične barve in stranke," je pojasnil. Kot je dejal, se je na protestu, ki naj bi ga organiziralo gibanje Osveščeni prebivalci Slovenije, zbralo okoli 300 ljudi.
Vili Kovačič: Sanirati je treba demokratične standarde
Med protestniki pred državnim zborom, ki nasprotujejo podpisu dogovora ZN o migracijah, je bil tudi Vili Kovačič. Kot je povedal, so protestirali zaradi dogovora, a tudi zaradi drugih težav, med katerimi je izpostavil demokracijo in volitve.
"Štiri predsednike sem v pismu pozval, naj resno vzamejo odločitev ustavnega sodišča, ki je določilo, da je treba narediti sanacijo demokratičnih standardov, zakonov o demokraciji in volitvah. Dalo je rok eno leto, a od takrat se še nihče v parlamenti ni dotaknil te teme. Rok bo potekel 15. januarja," je dejal.
Brščič: Gre za veleizdajo
Da gre za veleizdajo, pa so nekateri protestniki ocenili to, da je Slovenija podpisala dogovor ZN o migracijah. "Tega se zavedajo tudi najvišji politiki, ki so stisnili rep med noge in podpis deklaracije zaupali nepomembnemu državnemu uradniku. Če želite, da Marakeška deklaracija postane del slovenskega pravnega reda, bi moral to ratificirati državni zbor. Te ratifikacije ne bo, ker bi bilo mogoče pred drugim branjem vložiti pobudo za referendum," meni ekonomist Bernard Brščič, ki je prav tako protestiral pred DZ.
38