Ponedeljek, 2. 7. 2018, 12.59
6 let, 5 mesecev
Poletne nevihte so ohladile morje. Preverite, kje je najtopleje.
Rekordno visoke temperature morja so se po hladni fronti in nevihtah, ki so zajele območje Jadrana, hitro spustile. Preverite temperature morja ob jadranski obali, tisti, ki imate raje sladkovodne dogodivščine, pa lahko preverite temperature slovenskih jezer in rek.
Morje je rekordno visoke temperature, v primerjavi s preteklimi leti, začelo dosegati sredi junija, ko so na Krku, v Splitu in Pulju zjutraj namerili 26 stopinj Celzija. Od leta 2008 pa do 2015 se je povprečna temperatura morja zvišala za 1,25 stopinje, trend zviševanja pa naj bi se nadaljeval, če ga ne bi zaustavila hladna fronta in nevihte.
Preverite vremensko napoved ob morju ter razmere na cestah in mejnih prehodih v rubriki Poletni Dan.
Slovensko morje ima trenutno 23 stopinj Celzija
Slovensko morje je bilo že lani junija za 5,1 stopinje višje od dolgoletnega povprečja 20,9 stopinje Celzija. Tudi letos se je morje hitro segrelo in v najtoplejšem času (12. in 13. junija) dosegalo 25,9 stopinje Celzija. Po nevihtah se je morje 15. junija ohladilo na 21 stopinj, nato pa se je zopet segrevalo vse do 25,6 stopinje Celzija.
Ponoven padec temperatur smo zabeležili 22. in 23 junija, ko so se spustile na 22 stopinj Celzija. Trenutno se v slovenskem morju gibajo okoli 23 stopinj Celzija.
Od Blejskega jezera z 20 stopinjami pa do Soče z 10 stopinjami
Proti koncu meseca junija in na začetku julija so se ohladila tudi jezera. Blejsko, katerega povprečne temperature se sicer gibajo okoli 22 stopinj, se je ohladilo na 20 stopinj Celzija. Podobno je tudi z nekoliko hladnejšim Bohinjskim jezerom. V juniju so se temperature gibale med 15 in 20 stopinjami, danes in do otoplitev pa se bodo gibale okoli 18 stopinj Celzija.
Blejsko jezero ima 20 stopinj Celzija.
Tudi temperature Kolpe se v zadnjih nekaj dneh gibljejo med 16 in 18 stopinjami, Soči so pri Kobaridu v zadnjih dneh namerili med 10 in 13 stopinj, pri Solkanu pa jih ima med 13 in 15 stopinjami Celzija. Temperature so bile v bolj vročih dneh že višje, aktualne podatke pa lahko spremljate na spletni strani Arso, kjer lahko najdete tudi podatke o stanju kopalnih voda.
Od 1,6 stopinje pa do 31 stopinj
Najnižja temperatura slovenskega morja je bila do zdaj izmerjena 10. februarja 1956, ko je imelo morje le 1,6 stopinje.
Najvišje temperature pa so izmerili 17. julija 2010, ko se je živo srebro v morju v Kopru povzpelo na kar 31 stopinj.
Kaj pa Jadran?
Na Hrvaškem je do ohladitev prišlo nekoliko pozneje, saj se je hladna fronta gibala od severa proti jugu.
V zadnjem tednu so se temperature morja na otoku Krk s 24 stopinj spustile na 21 stopinj Celzija.
Morje pri Opatiji ima 22 stopinj Celzija.
Pri Zadru se je morje s 24 stopinj konec meseca ohladilo za slabo stopinjo, vendar se v zadnjih dneh ponovno segreva (iz včerajšnjih 22 stopinj se je danes segrelo na 23 stopinj Celzija).
Morje pri Opatiji ima 22 stopinj Celzija.
Temperature morja so se pri Splitu v preteklem tednu s 23 spustile na 21 stopinj Celzija.
Konec junija je imelo morje v Dubrovniku 24 stopinj, vendar se je nato ohladilo na 22 stopinj Celzija.
Po nedavnih ohladitvah je pričakovati otoplitev, takrat se bodo tudi temperature morja dvignile za nekaj stopinj. Povprečne julijske temperature morja se ob obali Jadrana gibljejo od 21 pa vse do 27 stopinj Celzija.