Sobota, 19. 7. 2025, 12.09
16 ur, 16 minut
Po ljubljanski obvoznici le z vinjeto. Kje pa je ne potrebujemo?

Z globo 300 evrov za vsako vožnjo je kaznovan posameznik, ki uporablja cestninsko cesto brez veljavne elektronske vinjete za določen cestninski razred. Še dražje, s 500 evri globe lahko računa cestninski zavezanec, ki neupravičeno prenese registrsko tablico vozila, na katero je vezana veljavna elektronska vinjeta, na drugo vozilo. Ali pa jo prenese na vozilo, ki ni uvrščeno v isti cestninski razred kot vozilo, s katerega je bila prenesena registrska tablica.
V Sloveniji nekaj zmede povzroča vprašanje obveznosti vinjete. Recimo, ali smo v prekršku, če nimamo vinjete, vendar vozimo po obvoznici? Družba za avtoceste RS (Dars) je neizprosna: "Da, saj so skladno z zakonom o cestninjenju cestninske ceste državne ceste, ki so sestavni del vseevropskega cestnega omrežja in so označene s predpisano prometno signalizacijo kot avtoceste ali hitre ceste."
Cestnino je treba plačati na vseh državnih cestah, ki so sestavni del vseevropskega cestnega omrežja in so označene s predpisano prometno signalizacijo kot avtoceste ali hitre ceste.
Najdejo se izjeme
Eno od izjem najdemo pri Kopru. Zaradi popolne zapore stare obalne ceste med priključkom na Krožno cesto in priključkom Ruda je obvoz od marca 2017 urejen po hitri cesti H6 Koper–Izola, skozi predor Markovec. Zato med priključkoma Semedela in Izola ni obvezna uporaba vinjete, so povedali na Darsu.
Vendar pa je voznikom, ki hitro cesto H6 Koper–Izola uporabljajo kot obvozno cesto brez vinjete, to dovoljeno le na odseku številka 0389 in 0789 Semedela–Izola.
Od leta 2020 je iz plačevanja vinjete izvzeta tudi nekdanja hitra cesta H2 skozi Maribor, vendar pa se tovornjaki tam še vedno cestninijo v sistemu DarsGo. Nekdanja hitra cesta je bila na predlog infrastrukturnega ministrstva z vladno uredbo prekategorizirana v regionalno, ostala pa je v upravljanju Darsa.
Zagrožene kazni?
Z globo 300 evrov za vsako vožnjo je kaznovan posameznik, ki uporablja cestninsko cesto brez veljavne elektronske vinjete za določen cestninski razred.
Še dražje, s 500 evri globe lahko računa cestninski zavezanec, ki neupravičeno prenese registrsko tablico vozila, na katero je vezana veljavna elektronska vinjeta, na drugo vozilo. Ali pa jo prenese na vozilo, ki ni uvrščeno v isti cestninski razred kot vozilo, s katerega je bila prenesena registrska tablica.
Globe od cestninskih prekrškov polnijo mošnjiček državnemu proračunu, ne Darsu.
Dars nadzor nad uporabo vinjet izvaja na celotnem avtocestnem omrežju s pomočjo stacionarnih, prenosnih in mobilnih kamer.
E-vinjetni sistem velja za vozila z največjo tehnično dovoljeno maso do 3,5 tone. Težja vozila uporabljajo elektronski cestninski sistem v prostem prometnem toku (DarsGo).
Cestninjenje se izvaja s pomočjo posebne naprave DarsGo ali naprave katerega od ponudnikov evropskega elektronskega cestninjenja, ki mora biti nameščena v vozilu.
Cestninsko omrežje avtocest in hitrih cest v skupni razdalji 623,3 kilometra je razdeljeno na 128 cestninskih odsekov. Na vsakem odseku je nad avtocesto cestninski portal, skozi katerega pelje vozilo. Portal med prehodom zazna napravo za cestninjenje, nameščeno v vozilu, kar je osnova za obračun cestnine za prevoženi odsek. Cestnina se tako zaračuna popolnoma samodejno in na podlagi prevožene razdalje. Cestnina se mora plačati za vsak cestninski odsek, ki ga vozila prevozijo.
Višina cestnine je odvisna od dolžine posameznega odseka in značilnosti vozila, kot sta število osi in emisijski razred vozila EURO.