Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
19. 7. 2008,
12.02

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 19. 7. 2008, 12.02

9 let

Peče za Sobotno prilogo: V slovenski politiki je preveč prostitutk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
O povolilni koaliciji s SDS je predsednik stranke Lipa Sašo Peče poudaril, da ta ni mogoča, saj bi to pomenilo prodajo samega sebe.

Peče je za Sobotno prilogo Dela tudi dejal, da je napaka, če se kot edino alternativo vladajoči stranki poskuša prikazati človeka, "ki se je dve leti odločal, ali bo šel na predsedniške volitve, in se ni mogel odločiti". Program v SNS nič ne šteje Peče je o stanju v stranki SNS povedal, da so storili napako, ker so dolgo vztrajali in verjeli v možnost sprememb. Predsednik vlade je po mnenju Pečeta izkoriščal SNS, "da ga je vedno podprl, kadar si je vladajoča politika to zaželela, tudi za ceno lastnega ponosa in programa, ki pa v omenjeni stranki nič ne šteje". Kot pravi, je naloga opozicije, da opozarja, izpostavlja in predlaga nove stvari, ne pa da je vladni servis.

Najslabše, kar se lahko zgodi, je, da se cela skupnost kriminalizira

O svojem stališču do manjšinskih skupin v Sloveniji je poslanec pojasnil, "da delamo napako, če jih enačimo in vse skupaj mečemo v isti koš". Po njegovem mnenju bi morali imeti enake obveznosti in pravice, kakor jih imajo drugi državljani. Najslabše, kar se lahko zgodi, je, da se cela skupnost kriminalizira. Kot je še poudaril, so tujci zanj vsi, ki nimajo našega državljanstva. Del ustave, ki govori o statusu poslancev manjšin, je po mnenju Pečeta zapisan slabo. "Bolje bi bilo, da bi bil element določitve število prebivalcev kake narodnosti v Sloveniji in seveda enakost ustavne ureditve druge države", je še poudaril.

... ključne komponente, ki se jih ne sme minimizirati ... Poslanec je spregovoril tudi o strankinem programu na državnozborskih volitvah. Poudaril je, da so njihova prizadevanja in vizija predvsem uspeh naše države. "Izhajamo iz enakosti, da so javno zdravstvo, javno šolstvo, vprašanje zmožnosti materialnega preživetja skozi mesec, spoštovanje vrednot NOB, spoštovanje samega sebe ključne komponente, ki se jih ne sme minimizirati", je dejal Peče.

Graja za sprenevedanje

Glede njihovega odnosa do opozicije pa je poslanec pojasnil, "da nimajo nobenih problemov ali zadržkov, da zato, ker je nekdo v opoziciji, ne bi bil deležen popravkov ali pa graje, kadar se spreneveda". Ob tem pa je izpostavil svoje razočaranje, ko niso dobili podpore poslancev v svojem prizadevanju za obravnavo dveh njihovih zakonov: zakonov o socialnem varstvu in usklajevanju pokojnin z neto plačami. Časovnica tega mandata je, kot pravi poslanec, zelo pomembna, ker v tem obdobju politiki gledajo, da bodo ustrezali ljudem. "Zato je večja možnost, da bo paket socialne zakonodaje sprejet konec mandata kakor pa na začetku," je še poudaril.

Peče verjame v načelnost Na vprašanje, kakšno alternativo ponujajo ob tem, da naj bi ljudje na volitvah odločali med Pahorjem in Janšo, je predsednik Lipe odgovoril, da je napaka, če se poskuša v zadnjem času prikazati kot edino alternativo človeka, ki se je dve leti odločal, ali bo šel na predsedniške volitve, in se ni mogel odločiti. Ob tem je dodal, da njihova stranka ponuja svoj program, verjame v načelnost, ki nakazuje razkorak od prejšnje stranke tako imenovanega "one man banda" in stranko Lipa.

Lipa je zagovornica majhnega števila pokrajin Peče pa je spregovoril tudi o pokrajinah. Ob tem je dejal, da je Lipa zagovornik majhnega števila pokrajin, saj verjamejo v potrebo po finančno avtonomnih pokrajinah. "Če že želimo imeti pokrajine, morajo biti takšne, da bodo v prvi vrsti izpolnile kriterij financiranja iz naslova evropskih sredstev", je še poudaril Peče.

Ne spreglejte