Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
27. 12. 2008,
11.14

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 27. 12. 2008, 11.14

9 let, 3 mesece

Pahor za Objektiv: Zaradi neskončnih pritiskov mi je prekipelo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Premier Borut Pahor je dejal, da se ne pogovarja z predsedniki nadzornih svetov, ker mu je "zaradi neskončnih pritiskov prekipelo".

Pahor je za Dnevnikov Objektiv prvič javno povedal, da je bil deležen pritiskov "z ene in druge strani o tem, kdo bi bil najprimernejši član tega ali onega nadzornega sveta". "Moje ime vzamejo za alibi" Pahor je spregovoril o "pritiskih koalicijskih strank v začetku mandata, ki so se zgodili v celi vrsti primerov". "Ljudje si preprosto izmišljujejo. Urejajo stvari v nadzornih svetih in upravnih odborih in za alibi vzamejo moje ime," je poudaril Pahor.

"Gre za pritiske koalicijskih strank" "Gre za pritiske strank, ki so dobile volitve in so v koaliciji. Večja kot je stranka, večji so apetiti. Visoka temperatura je bila tudi v moji lastni stranki. Do mene prihajajo opozorila o ljudeh, ki govorijo in urejajo stvari v mojem imenu. Povedal sem že: nihče, ki govori v mojem imenu, za to nima mandata. Ljudje si preprosto izmišljujejo," je v pogovoru za Objektiv izpostavil Pahor.

"Gre za dolgoletno prakso, ko zmagovalec jemlje plen" Po njegovem mnenju je problem v dolgoletni praksi, "ko politični zmagovalec jemlje plen. Problem je mentaliteta, ki nas ovira, da se prebijemo med razvite. Ali bomo postavili nov standard ali pa nas ne bo več". Kot je še dejal premier, postavljajo "jasna pravila, kako bodo v nadzorne svet in upravne odbore z državo povezanih podjetij postavili najboljše med najboljšimi. Politika se v njihove odločitve ne bo vmešavala. Bomo pa terjali večjo odgovornost".

"Prinašamo nove standarde" Premier je med drugim izpostavil, da vlada "prinaša nove standarde". Na vprašanje, ali se ne želi opredeliti glede prakse, ki je veljala zadnja štiri leta, pa je odgovoril z besedami, da "ne gre zgolj za štiri leta, ampak za prakso, ki je nastajala iz mandata v mandat".

"Stara praksa se lomi" Pahor je povedal, da se je pogovarjal z Viktorjem Barago, predsednikom nadzornikov Petrola in Hita, ter z predsednikom nadzornega sveta Kapitalske družbe dr. Boštjanom Averjem. Poklical ju je sam, "v času hudih kadrovskih pritiskov name". Premier namreč trdi, da ga je klicalo mnogo "kurirjev", konkretnih strank in imen ni omenjal. Pahor trdi, da mu je "prekipelo", in se s Kadrovsko-akridaticjskim svetom "stara praksa lomi".

"Kriza se nas ne bo zgolj dotaknila" Pahor je govoril tudi o gospodarstvu in razmere primerjal z letenjem. "Pripravljeni smo na turbulentno ozračje. Vemo, da lahko pride do udarcev strel, vendar bi radi pristali z vsemi potniki na krovu, ne da bi se ti poškodovali," je dejal. Največji problem za Slovenijo je po njegovih besedah likvidnost. Veliko težavo vidi v dojemanju krize, saj Slovenci menijo, da "se nas bo samo dotaknila". Pahor zato opozarja, da nas bo kriza doletela v polnem zamahu. Paket ukrepov, ki so ga v ponedeljek predstavili v DZ, je po njegovem mnenju "najboljši izbor strategij za premagovanje krize".

"Mercator je dobra ilustracija, da nacionalni interes tako ni zavarovan" O možnosti nakupa Mercatorja v vladi po besedah predsednika vlade še niso govorili. "Je pa Mercator dobra ilustracija, da nacionalni interes s tem, ko nekaj kupi domači lastnik, ni zavarovan. Ko bo domači lastnik zaradi takšnih ali drugačnih razlogov v situaciji, da delež proda, ga bo prodal tudi tujcu," je dejal. Pahor nacionalni interes vidi v tem, "da imamo transparenten trg kapitala, konkurenčno okolje in neodvisne tržne regulatorje". Glede varovanju konkurence je dejal, da se zgleduje po finskem modelu. Dodal je, da sta s predsednikom uprave Pivovarne Laško Boško Šrotom "zadnjih treh mesecih s govorila enkrat ali dvakrat".

"Ali obstaja seznam neprimernih ljudi?" Odgovarjal je tudi na vprašanja glede Dimitrija Rupla, njegovega posebnega odposlanca za zunanje zadeve. Ponovil je, da je Rupel "velik človek", zaslužen za osamosvojitev Slovenije, in opozoril, da je "bivši politik, ki je pripravljen postati uradnik". "Kljub temu je to sprožilo zahteve, naj predsednik vlade zaradi politične neprimernosti odstavi uradnika. Prosim, gospodje! Ali obstaja seznam politično neprimernih ljudi, ki jih država ne sme zaposliti kot urednike? Če seznam obstaja, bi bilo lepo, da bi ga videl. Naj ga pošljemo v zakonodajno proceduro?," je dejal in pozive k odstopu Rupla primerjal z lustracijo.

Rupel je želel oditi Pahor je dejal, da bo storil vse, da bo Rupel ostal njegov svetovalec. "Razumem ga, da si želi oditi s tega položaja. Sem in tja mi potarna, da je predmet hudih obtožb in da na te obtožbe ne more javno reagirati. Ne bi želel dodatno spodbujati emocij, ki bi dr. Rupla odvrnile od sodelovanja z menoj," je dejal Pahor.

"Slovenija in Hrvaška nimata problemov, potrebujeta pa čas"

Glede odprtih vprašanj s Hrvaško Pahor ocenjuje, da je sedaj pripravljenost sogovornikov iz tujine, da nas poslušajo, bistveno večja. Ta tema mu je, kot pravi, "vzela precej časa". "Med Slovenijo in Hrvaško pa ni velikih problemov. Le nekaj časa si moramo vzeti, da problem razložimo evropskih kolegom. Danes to lahko počnemo veliko uspešneje. Slovenskih zaveznikov pri tem vprašanju je vsak dan več," je dejal premier.

"Doslednost se nam bo obrestovala" Pri tem vprašanju "smo pokazali doslednost, ki se nam bo obrestovala," je še prepričan predsednik vlade, ki sicer "ne priporoča referenduma, saj bi le ta odnose med državama nedvomno zares zastrupil". Pahor še meni, da bo sprejet akt o ratifikaciji, "ker slovenska politika odgovorno ločuje zrnje od plev".

Ne spreglejte