Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
22. 12. 2008,
21.27

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 12. 2008, 21.27

9 let, 3 mesece

Pahor: Drugačna odločitev glede Hrvaške bi vodila v referendum

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Odločitev vlade glede Hrvaške je bila neizogibna, je povedal premier Borut Pahor. Pojasnil je, da bi v nasprotnem primeru v Sloveniji verjetno prišlo do referenduma o članstvu Hrvaške v EU.

Zdaj imamo zaplet, ki je rešljiv, referendum pa bi zastrupil odnose med državama, je dejal Pahor.

Če bi prižgali zeleno luč, bi lahko prišlo do referenduma Slovenija bi lahko, če bi napačno ocenila, da je treba v trenutnih razmerah gospodarske krize odnose s Hrvaško umakniti v senco, dala zeleno luč, a kmalu bi opozicija ali civilna družba vprašala, zakaj vlada ni zaščitila slovenskih nacionalnih interesov in vse bi se končalo pri referendumu, za katerega lahko samo ugibamo, kakšen bi bil rezultat, je dejal premier Pahor. V zvezi s tem je še opozoril, da vlada, če bi bil izid referenduma negativen, leto dni ne bi smela storiti nič.

Hrvaški sta preostali dve možnosti "Hrvaška ima dve možnosti, da očisti dokumentacijo spornih listin, ki prejudicirajo mejo, ali pa sprejme zavezujočo izjavo, da dokumentacija ne more prejudicirati meje ne v luči pogajaj z EU ne v luči morebitnega posredovanja tretjega glede meje," je bil glede možne rešitve zapleta jasen Pahor.

"Vlada ni mogla ravnati drugače" Poudaril je, da je izhodišče za določitev meje med državama stanje na dan 25. junij 1991, je pa Hrvaška po tem datumu povlekla vrsto potez, ki mejo prejudicirajo. Kot primer je Pahor navedel mejni prehod Plovanija, za katerega Hrvaška nikjer v dokumentih ne navaja, da gre za začasno točko.

Premier je dejal, da je nova vlada glede pogajanj Hrvaške z EU kljub morda drugačnim pričakovanjem v Zagrebu pa tudi Bruslju ravnala enako kot prejšnja slovenska vlada. Nova vlada ni mogla ravnati drugače, saj se okoliščine niso v ničemer spremenile, je dodal. "Hrvaška ne bi smela biti presenečena nad ravnanjem Slovenije."

Hrvaška ima polno nerešenih mejnih vprašanj Pahor je še opozoril, da so meje v EU res bolj prehodne oziroma so fizično celo odpravljene, a vendarle meje določajo suverenost države, Hrvaška pa, kot je dejal, glede meje nima odprtih vprašanj le s Slovenijo temveč tudi z BiH in Srbijo.

Ostale članice naj bi razumele stališča Slovenije Premier je priznal, da je Slovenija pri obveščanju visokih predstavnikov EU glede problema s Hrvaško naletela na nerazumevanje, saj "niso bili seznanjeni z globino problema in s tem, zakaj ima Slovenija pomisleke". Zdaj pa so po njegovem mnenju vzpostavljeni pogoji, da bodo tudi druge članice EU laže razumele, zakaj je Slovenija ravnala tako, kot je. Napovedal je, da bo Slovenija članice unije obvestila o problemu in jih tudi seznanila z dokumentacijo, ki dokazuje hrvaško prejudiciranje meddržavne meje.

Premier je pohvalil našo dokumentacijo Dokumentacijo, ki je bila po Pahorjevih besedah "presenečenje tako za hrvaško stran kot tudi za Bruselj", je pripravila pravna služba zunanjega ministrstva, katere delo je premier v pogovoru enako kot delo predstavništva v Bruslju pod vodstvom veleposlanika Igorja Senčarja posebej pohvalil. Preučili so namreč okoli 40.000 strani gradiva, ki ga je v Bruselj posredovala Hrvaška.

Pahor je Sanaderja že povabil na srečanje Pahor je, da bi problem rešili, hrvaškega premiera Iva Sanaderja že povabil na srečanje, vendar pa je hrvaška stran na srečanje pripravljena le ob sodelovanju predstavnikov EU. Premier je na vprašanje, ali državi res potrebujeta navzočnost tretjega, odgovoril: "Ne bom rekel nič, kar bi lahko zadeve ogrozilo." Je pa opozoril, da čas teče, saj bo naslednja pristopna konferenca s Hrvaško že konec februarja.

"Hrvaška zahteva po sodelovanju evropskih predstavnikov je protislovna" "Če Hrvaška iz srečanja ne bo delala prestižnih problemov, protokolarne zadeve ne bodo bistvene," je dodal, a opozoril, da se mu hrvaška zahteva po sodelovanju evropskih predstavnikov zdi protislovna. Zagreb namreč poudarja, da gre pri pristopnih pogajanjih z EU in vprašanju meje s Slovenijo za ločeni zadevi, zdaj pa sam zadevi povezuje.

Premier Pahor je še povedal, da je njegova vlada kmalu po nastopu položaja v DZ poslala predlog o ratifikaciji protokola o vstopu Hrvaške v Nato. "Če in ko bo DZ januarja to ratificiral, bo to dokaz več Hrvaški in mednarodni skupnosti, da ne gre samo za kaprico temveč za načelno politiko," je dejal.

Ne spreglejte