Sobota,
18. 4. 2020,
10.40

Osveženo pred

4 leta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 10

49

Natisni članek

registracija avtomobila Jernej Vrtovec Simona Kustec Slovenija Koronavirus

Sobota, 18. 4. 2020, 10.40

4 leta

koronavirus v Sloveniji, 18. april

V Sloveniji potrjenih 13 novih okužb, štiri osebe umrle #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Red 10

49

Po zadnjih uradnih podatkih so v petek potrdili 13 novih primerov okužbe z novim koronovirusom. Umrle so štiri osebe, opravili pa so 1.250 testiranj. Šolska ministrica Simona Kustec je na novinarski konferenci dejala, da bi se lahko maturantje v šolske klopi vrnili po prvem maju, uradni govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin pa pravi, da med Slovenijo in Hrvaško ne potekajo nobeni pogovori na temo prehajanja Slovencev, ki imajo na Hrvaškem počitniške objekte.

Skupno je do zdaj zaradi bolezni covid-19 v Sloveniji umrlo 70 ljudi, okuženih pa je 1.317. V petek je bilo hospitaliziranih 93 bolnikov s covid-19, od tega v intenzivni negi 27, osem so jih odpustili v domačo oskrbo, je prek družbenega omrežja Twitter sporočila vlada. Do zdaj so pri nas opravili 40.580 testiranj, iz bolnišnic pa so odpustili skupaj 190 bolnikov z novim koronavirusom.

Največ bolnikov na intenzivni negi v Ljubljani

Po podatkih spletne strani sledilnik.org so bili med 13 na novo okuženimi tudi trije zdravstveni delavci, štirje zaposleni v domovih za starejše ter štirje oskrbovanci domov. Med 1.317 do zdaj potrjenimi okuženimi z novim koronavirusom je 155 zaposlenih v zdravstvu, 121 zaposlenih v domovih za starejše ter 280 oskrbovancev domov. 761 okuženih ne spada v nobeno od teh kategorij, piše STA.

Glede na podatke je bilo v petek največ oziroma 39 bolnikov z novim koronavirusom hospitaliziranih v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, v UKC Maribor jih je bilo hospitaliziranih 29, od tega deset v intenzivni negi, v celjski bolnišnici 20, na Golniku pa šest. V UKC Ljubljana so na družbenem omrežju Twitter pojasnili, da je od 39 pri njih hospitaliziranih enajst bolnikov v enoti intenzivne terapije, od tega jih je deset na ventilatorju. V Celju je bilo danes zjutraj pet bolnikov na intenzivni terapiji, enega pa so odpustili v domačo oskrbo.

Borut Pahor
Novice Pahor po plazu kritik popravlja vtis, zdaj pozira celo v skafandru

Vrtovec voznikom: Ni potrebe po hitenju

Uradni govorec Jelko Kacin in minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec sta na današnji novinarski konferenci ponovila v petek sprejete ukrepe, ki predvidevajo vnovično odprtje prostorov za tehnične preglede in preostalih postopkov, povezanih z registracijo motornih vozil. Več o tem tukaj.

V mesecu dni, ko tehnični pregledi motornih vozil niso bili mogoči, se je nabralo okrog 400 tisoč vozil, ki potrebujejo tehnični pregled ter podaljšanje prometnih dovoljenj, je dejal Vrtovec. Poudaril je, da naj ljudje ne hitijo vsi naenkrat z urejanjem prometnih dovoljenj in preostalih stvari, povezanih z registracijo, saj je veljavnost vsem podaljšana do 16. junija.

Maturanti bi se lahko vrnili po prvomajskih praznikih

Nacionalnega preverjanja znanja (NPZ) za 6. in 9. razrede osnovne šole letos ne bodo izvedli, medtem ko se bosta poklicna in splošna matura s pisnim izpitom iz angleškega jezika začeli 30. maja. Več o tem tukaj. Prav maturanti bi se lahko po prvomajskih počitnicah vrnili v šolske klopi.

"Varstvo in izobraževanje od doma za zdaj ostajata za zdravje vseh nas najboljša izbira. V luči aktualnih zdravstvenih razmer bo v tednu po 1. maju možno sprejeti odločitev, da bi se lahko dijaki 4. letnikov z namenom dobre priprave na maturo pod strogimi pogoji predčasno vrnili v šole. Če in kako bo to možno, bodo predčasno obveščeni," je dejala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec.

Na besede ministrice se je za Televizijo Slovenija (TVS) zvečer odzvala predsednica Društva ravnateljev srednjih šol, dijaških domov in višjih šol Nives Počkar. Po njenih besedah se ob tem postavljajo vprašanja, kakšna navodila bodo dobili, kdo jim bo omogočil zaščitno opremo in kakšen bo protokol. Prav tako se je treba dogovoriti, kako bo poskrbljeno za dijake, ki bivajo v dijaških domovih, in kako bodo dijaki prišli v šole, če ne bo javnega prevoza, je opozorila Počkarjeva.

Spremljajo prakso na Danskem in v Nemčiji

Preostali osnovnošolci in dijaki se bodo do nadaljnjega še naprej šolali doma, tudi vrtčevski otroci se še ne bodo vračali v vrtce. Bodo pa po besedah Kustečeve še naprej budno spremljali stanje epidemije in njen vpliv na možnost odprtja vzgojno-izobraževalnih ustanov. Pri tem si bodo pomagali tudi s spremljanjem praks odpiranja vrtcev in šol na Danskem in v Nemčiji. Odprli jih bodo, "ko bo podana ocena zdravstvene stroke, da je to dovolj varno za vse udeležene v vzgoji in izobraževanju".

Simona Kustec Lipicer je napovedala, da bi se maturantje v začetku maja lahko vrnili v šolske klopi. | Foto: Daniel Novakovič/STA Simona Kustec Lipicer je napovedala, da bi se maturantje v začetku maja lahko vrnili v šolske klopi. Foto: Daniel Novakovič/STA

Ministrica je odgovorila tudi na kritike, da se maturo izpelje v nespremenjenem obsegu, in sicer, da so skupaj z vsemi pristojnimi ugotovili, da bodo vsi pogoji in pravice na najbolj enak in pošten način zagotovljene v primeru, da bodo letošnjo maturo "izvedli na povsem enak način v enakem vsebinskem procesu kot vse dozdajšnje". "To nam bo omogočalo, da bomo dobili medgeneracijsko primerljive, tudi po Gaussovi krivulji usklajene rezultate in da bodo na ta način letošnji maturanti v enakovrednem položaju med seboj in v odnosu do prejšnjih in prihodnjih generacij," je poudarila Kustečeva.

Glede nekaterih kritik o nespremenjenem obsegu mature, pri katerem ministrstvo vztraja, je Počkarjeva za TVS dejala, da se zdi njej najpomembnejše, da delajo v prid dijakom. Maturo bi lahko skrajšali in obdržali le pisni del, toda nekateri dijaki so močnejši na ustnem delu, je pojasnila: "To je vprašanje stroke in enoznačnega odgovora ni, dokler se med seboj odkrito ne pogovorimo in rečemo bobu bob."

Kustečeva je na vladni novinarski konferenci še dodala, da bo šolskega leta zagotovo konec do prvotnega termina, predvidenega za poletne počitnice, ob tem pa dala vedeti, da se bodo morale v začetku prihodnjega šolskega leta upoštevati razmere ob koncu tega šolskega leta. Smernice o tem (tudi to, da bo jesen namenjena utrjevanju snovi iz mesecev šolanja na daljavo) po njenih besedah že pripravljajo.

Tokio koronavirus
Novice Kanado pretresa grozljivo odkritje, Japonci v strahu pred zlomom zdravstva

Kacin: brez pogovorov med vladama, kar zadeva turistično sezono

Kacin je odgovoril tudi na besede hrvaškega ministra za turizem Garija Cappellija, ki je slovenske in češke turiste označil za najbolj varne. Kacin je dejal, da trenutno med Slovenijo in Hrvaško ne potekajo nobeni pogovori na temo turistične sezone, predvsem glede prehajanja Slovencev, ki imajo na Hrvaškem počitniške objekte, ne.

Jelko Kacin | Foto: Daniel Novakovič/STA Foto: Daniel Novakovič/STA

"Vladni in obmejni organi obeh držav sodelujejo pri dnevnem prehajanju meje, ne potekajo pa nikakršni pogovori med vladama, kar zadeva turistično sezono. Čakamo na izid raziskave, ki že poteka in nas bo v začetku maja soočila z jasno predstavo o tem, kakšna je prekuženost našega prebivalstva in kaj lahko pričakujemo v prihodnjih mesecih. Od te raziskave je odvisno, kaj bomo še sproščali in kako bo z odprtjem tudi kakšnih gostinskih objektov. Za zdaj velja, da vsak prehod na drugo ozemlje zahteva karanteno. Ali bo tako tudi v prihodnje, za zdaj ni jasno. O tem bomo sproti seznanjali," je Kacin odgovoril na vprašanje, ali se državi pogovarjata o tem, da bi lahko Slovenci, ki imajo na Hrvaškem počitniške kapacitete, kmalu lahko dostopali do njih.