Petek, 4. 1. 2008, 12.43
8 let, 7 mesecev
Novo pismo Zgage in Šurca
V njem prejemnike pozivata, naj prispevajo k ustanovitvi neodvisne komisije, ki bi preiskala navedbe iz peticije. "Tudi najnovejši poskusi vplivanja na eno od revij kažejo, da je ustanovitev komisije potrebna," sta zapisala. Ob tem je Zgaga pojasnil, da so pri tem mišljeni poskusi vplivanja na revijo Mag.
Vlada in parlament nista uresničila zahtev
Zgaga in Šurc sta v pismu zapisala, da slovenska vlada in parlament nista uresničila zahtev mednarodnih novinarskih organizacij - Mednarodnega inštituta za tisk (IPI), Novinarjev brez meja (RSF) in Mednarodne zveze novinarjev (IFJ) - za ustanovitev neodvisne komisije, ki bi preiskala navedbe iz peticije.
"Zato vas pozivava, da tudi vi po svojih močeh prispevate k uresničitvi te zahteve, kajti neodvisna komisija z mednarodnimi strokovnjaki lahko bistveno pripomore k pregledu dejanskega stanja in izboljšanju medijske svobode v Sloveniji," sta poudarila pobudnika peticije.
Pritiski na novinarje
Zgaga, sicer novinar Večera, je povedal, da je iz konteksta odprtega pisma razvidno, da gre pri omembi v pismu o "najnovejših poskusov vplivanja na eno od revij" za Mag. Na vprašanje, ali gre tudi pri tej reviji za pritiske vlade na novinarje, kar je temeljni očitek novinarske peticije, je odvrnil, da zavrača vsake pritiske na novinarje, tako s strani vlade kot kapitala. Po njegovih besedah je vlada - pred sporom z lastnikom, ki ima v lasti revijo Mag - izvajala pritiske na novinarje s pomočjo istega lastnika, ki sedaj izvaja pritiske na novinarje omenjenega tednika.
Vlada: Zgaga in Šurc nadaljujeta s širjenjem neresnic
Vlada z obžalovanjem ugotavlja, da novinarja Blaž Zgaga in Matej Šurc nadaljujeta s širjenjem neresnic, zavajanjem domače in zlasti tuje javnosti o razmerah na področju svobode medijev v Sloveniji ter diskreditacijo Slovenije v času, ko ta predseduje Evropski uniji, so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v uradu vlade za komuniciranje.
"Tako kot v primeru tako imenovane novinarske peticije, je bila vlada tudi tokrat postavljena pred izvršeno dejstvo, ko je bila z navedbami zoper njo seznanjena šele naknadno, potem, ko so bile te že poslane mnogim naslovnikom doma in v tujini," še ugotavljajo.