Ponedeljek, 8. 8. 2016, 5.46
7 let, 2 meseca
Noč z gasilci ob Kraškem robu: ogenj, burja in veselica
Gasilci se že od včeraj bojujejo z ognjem, ki je dosegel tudi nekatere vasi. Del noči smo preživeli z njimi in preverili, kako dogajanje spremljajo vaščani - eni so zaskrbljeni strmeli v oddaljeni požar, drugi so glasno udrihali čez odgovorne in tretji so plesali na veselici.
Kaj se na pogorišču dogaja danes
Kaj se je dogajalo: Ob železnici nad Črnim Kalom izbruhnil velik požar
Gasilce PGD Lokev so po več kot osmih urah zamenjali bolj spočiti kolegi. Večji gasilni avto, kot je ta, vozi s sabo 3200 litrov vode in polni manjša vozila.
Po tem, ko se je čez dan okoli 180 gasilcev bojevalo z ognjem na približno deset kilometrov dolgem odseku ob železniški progi od vasi Črnotiče naprej, jih je okoli devetih zamenjalo sto bolj spočitih kolegov.
Na pomoč so poklicali tudi gasilske brigade iz Notranjske in druge širše okolice, pomagali so jim trije helikopterji in letalo.
Ponoči so gasilci aktivnosti zmanjšali, saj so težko dostopna pobočja ponoči še bolj nevarna. Okoli sto gasilcev obvladuje požar s tistih območij, ki so varna tudi zanje.
Ker burja ni ponehala in še naprej širi požar, so ob vaseh, ki so bolj na udaru, postavili straže.
Železnica in nekatere ceste so ostale zaprte
Ceste do najbolj ogroženih predelov so bile zaprte. Cesta do vasi Podgorje je ostala zaprta tudi ponoči, saj jo je prečkal gost dim. Po njej so vozili le gasilci in domačini, ki so s svojimi traktorji gasilcem vozili cisterne z vodo. Prepričali smo se lahko tudi, da burja ni pojenjala - bila je skoraj tako močna kot v zgodnjih popoldanskih urah in je tako še naprej oteževala delo gasilcem.
Domačini še vedno vztrajno vozijo vodo. Burja še vedno močno piha. #pozar #crnikal @SiolNEWS pic.twitter.com/qpq4fvyhkd
— Metka Prezelj (@SuhaVoda) August 7, 2016
V Črnotičah so imeli veselico
Zanimiv prizor v vasi je bila sproščenost številnih domačinov, ki so plesali na tradicionalni vsakoletni veselici kljub temu, da je približno pet kilometrov stran močno gorelo in so se po glavnem trgu vozili gasilci.
#Pozar divja nedaleč od naselja. @SiolNEWS pic.twitter.com/VIUheNP3Oj
— Metka Prezelj (@SuhaVoda) August 7, 2016
"Vzemite osebno in pojdite"
Vas Črnotiče je bila močno ogrožena že večkrat - najbolj prav pred štirimi leti, ko se jim je ogenj približal z druge strani. Če ne bi burja takrat ognja obrnila v drugo smer, bi vas lahko zgorela, so povedali domačini. Danes so jo morali zapustiti zaradi gostega dima. "Veste, kaj so nam rekli policisti? Naj vzamemo osebno izkaznico in zapustimo vas, in to tako hladnokrvno, kot da gre za nekaj popolnoma vsakdanjega. Ljudje so jokali, usedli so se v avto in se odpeljali," je povedala domačinka.
Burja z roba nad vasjo dol ponese tudi cele goreče veje
"V Podpeči, kjer gre vlak skozi vas, so ljudje danes gasili svoja dvorišča, to je noro," se je v Černotičah jezil Angel Schaw.
"Čeprav je teren zelo težko dostopen, je gozdno gospodarstvo naredilo veliko poti, po katerih se da priti z vozili. Lepo je, če je to raven teren in grmičevje, a čim je bor, nimaš kaj gasiti, se niti lotiti ne moreš. Smo tik pod robom, na katerem je borov gozd. Tudi pod nami ga je veliko. Ko se ta vname, se zaradi smole ogenj zelo hitro širi in močno se kadi. Danes se tu ni dalo zdržati, še posebej pa je bilo neprimerno za starejše in za ljudi, ki imajo že tako težave z dihali. Če piha burja, včasih dol nosi cele goreče veje, ne letijo le manjše iskre. In naše strehe so prekrite z iglicami, zelo hitro lahko pride do katastrofe, v celotni vasi pa imamo en hidrant, si predstavljate, okrog in okrog pa imamo gozd," je pojasnil Angel Schaw, ki je bil tudi sam 16 let gasilec, še vedno je član sveta zavoda Gasilske brigade Koper.
"Sramota je, da na Obali ni helikopterja za takšne primere"
"Dela se velika škoda in sramota je, da nimamo tu na Obali helikopterjev ali letala za gašenje. Danes bi lahko zgorelo kar nekaj vasi. To je mačehovsko obnašanje gospodarja do vsega tu okrog. Nekdo bi moral za to odgovarjati. Če bi se kaj takega zgodilo v kateri od drugih evropskih držav, bi gotovo koga zaprli. Kolikokrat so bili ljudje opozorjeni na težave, ki jih imamo, obljubljali so, kaj vse bodo naredili, pa se ni nič naredilo. Kako lahko nekdo reče, da čakajo helikopterje. Prišel je približno tri ure zatem, ko so rekli, da jih čakajo. Želijo ljudi zažgati? Žalostno je, da se to danes dogaja. Pa da bi se to zgodilo prvič, ampak toliko let se že ponavlja, Slovenske železnice (SŽ) se pa obnašajo, kot da ni nič, medtem ko gre za življenja," se jezi Schaw.
"Čiščenje ob železnici ne pomaga"
Na zagotovila SŽ, da ob progi redno čistijo vegetacijo, so jezni domačini ponoči le odmahnili z roko. Povedali so, da zgolj s preventivnimi ukrepi očitno ni pravega učinka.
"Najbolj kritično je na veliki klančini. Požarov, ki jih gasilci pogasijo v trenutku, je veliko. Veliko je prostovoljnih gasilskih društev, odzovejo se pravočasno. V tem primeru pa je vlak požar netil celo pot v dolžini skoraj deset kilometrov, če ne celo več. In to, da SŽ čistijo pas ob progi, ne pomeni nič. Lahko še tako čistite ob železnici, pa to ne bo pomagalo. Vožnja vlaka po tej progi je kot rezanje jekla - iskre letijo daleč in na vse strani," je povedal Schaw.
Na poti od Bezovice proti Podpeči smo ogenj opazili tudi ob cesti. Domačini, ki so živeli v bližini, so povedali, da jim nihče ni naročil, naj odidejo z območja. Gasilce, ki so prišli pogasit požar, smo ujeli pri delu.
Železnica je življenje ob Kraškem robu spremenila pred 49 leti
Pobočje je gorelo nedaleč od ceste. Ogenj zanetijo iskre ali odpadle zavorne obloge
Kakšne so lahko sistemske rešitve za zagotavljanje protipožarne varnosti?
Schaw kot eno izmed rešitev izpostavlja posebni vodni namakalni sistem. Postavili bi ga na najbolj izpostavljenih delih tira in ko bi senzorji zaznali prve znake požara, bi se samodejno vklopilo gašenje.
Tudi po morebitni izgradnji drugega tira bi problematika požarne varnosti na tem območju ostala enaka. Medtem ko bi drugi tir večinoma potekal skozi predore, bi obstoječi tir še ostal v funkciji železniškega prometa. Tudi v prihodnje bo tu promet potekal navzdol, ko je zaradi zavornih isker največja nevarnost požarov.
2