Ljubljanski župan Zoran Janković je dejal, da Mihael Jarc vloge za razpis referenduma za gradnjo džamije ter zahtevo za razpis referenduma ni v celoti dopolnil.
Janković je na novinarski konferenci dejal, da so Jarca 16. decembra pozvali, naj zaradi štirih neskladij s statutom mestne občine Ljubljana (MOL) svojo vlogo dopolni. "Dopolnil je dve, dve pa ne," je pojasnil župan in dodal, da glede "na navedeno ugotavljam, da se v skladu s četrtim odstavkom 71. člena statuta MOL šteje, da pobuda ni bila vložena". Po njegovih besedah to pomeni, da Jarc tudi ne dobi soglasja za zbiranje 11.000 potrebnih podpisov za referendum.
Pobude ni dopolnil v drugih dveh alinejah
Janković je pojasnil, da je Jarc v dopolnitvi vloge pravilno citiral splošni akt. Prav tako je dopolnil vlogo z navajanjem resnične vsebine akta, je dodal. Po županovih besedah pa Jarc ni dopolnil pobude v drugih dveh alinejah: da je pobuda v nasprotju s 43. členom zakona o obliki in načinu priprave občinskega prostorskega načrta in da je referendumsko vprašanje v nasprotju s prvim odstavkom 71. člena statuta MOL, ki pravi, da mora pobuda izražati jasno vprašanje o splošnem aktu.
Jarc ne ve kaj hoče?
Kot je pojasnil ljubljanski župan, ima sedaj Jarc možnost, da se pritoži na upravno sodišče RS. Janković upa, da Jarc vlogo namenoma ni pravilno dopolnil in bo tako končal "neumnost, ki jo je začel". Če pa vloge ni dopolnil nenamenoma, pa to pove, "da res ne ve, kaj hoče," je dodal župan.
Od 22 projektov je končanih osem
Janković je svoje prioritete v letu 2009 strnil v tri ključne točke. Prva prioriteta je, da bi vsi plani na področju t.i. mehkih vrednot, "ki so pravi in upravičeni, dobili potreben denar," je dejal in zatrdil, da bodo to v rebalansu za leto 2009 tudi zagotavljali."Druga točka je nadaljevanje projektov, ne samo teh 22," je povedal in dodal, da je tretja točka dogovor z vlado glede denarja. Zatrdil je, da bo dal del tega denarja v sklad za neprofitna stanovanja, del pa porabil za gradnjo infrastrukture. Povedal je tudi, da je od 22 projektov končanih osem, štirje so v zamudi, vsi projekti pa že potekajo. "Nobeden od projektov ni ustavljen," je zatrdil.
Mandat prepoznaven po stadionu in džamiji
Janković meni, da bo ta mandat "prepoznaven po stadionu na Stožicah in džamiji". Ob tem je povedal, da ima stadion že pravnomočno okoljevarstveno poročilo in da pričakuje, da bodo konec januarja že imeli gradbeno dovoljenje. Po Jankovićevih besedah se bodo februarja "videli že prvi betoni".
Zdravo staranje - Izziv za Mestno občino Ljubljana
Načelnica oddelka za zdravje in socialno varstvo na MOL Tilka Klančar pa je na novinarski konferenci predstavila prvo publikacijo iz serije Ljubljana - zdravo mesto z naslovom Zdravo staranje - Izziv za Mestno občino Ljubljana. Kot je dejala, Ljubljana že 20 let sodeluje v gibanju zdravih mest. Po njenih besedah je bila Ljubljana v obdobju 2003-2008 vključena v četrto fazo projekta zdravih mest.
46.000 prebivalcev starejših od 65 let
Pri tem je Klančarjeva zlasti opozorila na problem staranja prebivalstva. Po njenih besedah je v Ljubljani okoli 46.000 prebivalcev starejših od 65 let, kar znaša okoli 17,5 odstotka vseh Ljubljančanov. Klančarjeva je pojasnila, da MOL že izvaja projekte, ki naj bi olajšali življenje starejših občanov.
Jarc: Bili smo prepričani, da bo Janković iskal dlako v jajcu
Mihael Jarc pa je za STA dejal, da odgovora MOL glede referenduma še ni prejel in da ga bo verjetno dobil v petek. "Lahko pa povem, da smo bili prepričani, da bo Janković iskal dlako v jajcu in poskušal preprečiti že samo zbiranje podpisov, kaj šele referendum," je poudaril.
To bil bil "tudi plebiscit zoper Jankovića"
Kot je prepričan, ljubljanski župan ne želi, da bi prišlo do zbiranje podpisov, "saj to ne bi bilo samo zbiranje podpisov zoper dele prostorskega akta, ampak bi bil to tudi nekakšen plebiscit zoper njega". Po Jarčevih besedah statut MOL ne daje nobenih napotkov, kaj storiti, če je vloga zavrnjena. Zatrdil pa je, da bodo šli na upravno sodišče.