Petek,
8. 11. 2024,
10.19

Osveženo pred

2 meseca, 2 tedna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,05

Natisni članek

Natisni članek

zakon ministrstvo za finance plačilne kartice plačilna sredstva

Petek, 8. 11. 2024, 10.19

2 meseca, 2 tedna

Ministrstvo: Predlagano obvezno sprejemanje elektronskih plačilnih sredstev ne posega v pravico do uporabe gotovine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,05
Plačilo, POS Terminal, NFC | Po sprejetju zakona je predvideno enoletno prehodno obdobje za ustrezen prehod ponudnikov blaga in storitev na novo ureditev. | Foto Shutterstock

Po sprejetju zakona je predvideno enoletno prehodno obdobje za ustrezen prehod ponudnikov blaga in storitev na novo ureditev.

Foto: Shutterstock

Osnutek zakonskega predloga, s katerim bi ob nekaterih izjemah določili obveznost, da ponudniki blaga in storitev na fizičnih prodajnih mestih in prek spleta potrošnikom omogočijo plačilo z vsaj enim elektronskim sredstvom, v ničemer ne posega v pravico do uporabe gotovine, so zagotovili na ministrstvu za finance.

Ministrstvo za finance je v četrtek v enomesečno javno obravnavo poslalo osnutek predloga zakona o elektronskih plačilnih sredstvih. Z zakonom bi za ponudnike blaga in storitev ob nekaterih izjemah določili obveznost, da na fizičnih prodajnih mestih in prek spleta potrošnikom omogočijo plačilo z vsaj enim elektronskim sredstvom.

Za elektronska plačilna sredstva se poleg vseh vrst plačilnih kartic glede na osnutek zakonskega predloga, objavljenega na portalu E-demokracija, štejejo še kreditna plačila, takojšnja kreditna plačila, direktne obremenitve, elektronski denar in druga elektronska plačilna sredstva, ki jih zagotovi ponudnik plačilnih storitev ter omogočajo negotovinsko plačilo.

Ministrstvo za finance danes v sporočilu za javnost poudarja, da bi ponudniki glede na zakonski osnutek lahko uvedli tudi takojšnje plačilo (na primer plačilo s storitvijo Flik).

Plačila z gotovino niso ogrožena

"Ob tem poudarjamo, da predlog zakona ne bi v ničemer posegal v pravico potrošnikov, da plačilo izvedejo z gotovino v evrih," so spričo razprav v javnosti o usodi gotovine in celo pobude za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo zagotovili na ministrstvu.

Ponudniki blaga in storitev, za katere bo obveznost veljala, bodo morali ob tem porabnike o možnosti plačila z elektronskim sredstvom jasno in nedvoumno informirati.

Izjema: ponudniki z letnim prihodkom pod 10 tisoč evrov

Zakonski predlog bo glede na osnutek določil tudi izjeme od zagotavljanja obveznosti sprejemanja elektronskih plačilnih sredstev, in sicer ponudniku ne bo treba zagotoviti plačila z elektronskim plačilnim sredstvom, če njegovi čisti prihodki od prodaje v preteklem poslovnem letu niso presegli 10 tisoč evrov.

Obveznost sprejemanja elektronskih plačilnih sredstev ne bo veljala niti v primeru, ko ponudnik ponuja blago ali storitve na območju, kjer ni mogoča vzpostavitev elektronske povezave ali je ta zaradi varnostnih in kibernetskih groženj onemogočena oziroma nedovoljena.

Predvideno je tudi enoletno prehodno obdobje za ustrezen prehod ponudnikov blaga in storitev na novo ureditev.

Stanislava Zadravec Caprirolo
Novice Slovenija je glede digitalizacije med najnaprednejšimi v Evropski uniji, ne pa pri finančni pismenosti
Gotovinsko poslovanje. Gotovina. denar
Novice Bo pravica do gotovine v ustavi? Pobuda za to ima dovolj glasov za obravnavo.
Plačilo vozovnic s plačilno kartico je sedaj na voljo v Ljubljani
Novice Potovanja z mestnimi in medkrajevnimi avtobusi LPP lahko od danes plačate tudi s plačilnimi karticami
Centralka
Novice Centralka – mestna aplikacija in kartica Celja za bolj udobno in do okolja prijazno mobilnost
električne polnilnice škoda enyaq
Avtomoto Nova direktiva EU: polnilnice vsakih 60 km, plačilo tudi s karticami
Avstrija Smatrics električna polnilnica
Avtomoto Norveška: možnost plačila s kreditnimi karticami postaja obvezna