Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
25. 11. 2008,
8.45

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 25. 11. 2008, 8.45

9 let, 3 mesece

Mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
25. novembra obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami, ki so ga nevladne organizacije tudi letos zaznamovale s številnimi aktivnostmi.

V okviru akcijskih dni boja proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali do 10. decembra, se nadaljuje akcija Zaprisega o izbiri nenasilja. Le-to je od spomladi podpisalo preko 3000 posameznikov. Janković v akciji "sodeluje čustveno" Knjigo, v katero je mogoče podpisati zaprisego o izbiri nenasilja, je odprl ljubljanski župan Zoran Janković, ki je poudaril, da v akciji "sodeluje čustveno". Glede preprečevanja nasilja je izpostavil predvsem medkulturni dialog. Strpnosti in spoštovanja različnosti pa se morajo po njegovem učiti že otroci v vrtcu in šoli.

Svet Evrope za ustavitev najrazličnejših oblik nasilja nad ženskami Predsednik Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Lluis Maria de Puig (PS SE) se je ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami ponovno zavzel za pripravo konvencije, ki bi obravnavala najhujše in najbolj razširjene oblike nasilja. Generalni sekretar Sveta Evrope Terry Davis pa je države pozval, naj izboljšajo podporo žrtvam. Svet Evrope je objavil tudi dve študiji, ki obravnavata dve prednostni nalogi Sveta Evrope v boju proti nasilju nad ženskami; podpora žrtvam in njihova zaščita ter sistematično zbiranje statističnih podatkov.

Varnih hiš v večini držav ni dovolj Liz Kelly in Lorna Dubois sta pripravili študijo "Boj proti nasilju nad ženskami: minimalni standardi pomoči", ki poudarja, da se dostopnost in kakovost storitev močno razlikuje med državami. Prav tako varnih hiš, kot najbolj pogostih oblik pomoči, v večini držav ni dovolj. Študija priporoča vzpostavitev minimalnih oblik pomoči, kot so vsaj ena nacionalna klicna številka za pomoč žrtvam in krizni centri, ki delujejo 24 ur na dan.

Državne institucije redko zbirajo podatke o nasilju nad ženskami Študija "Uradna zbirka podatkov o nasilju v družini v državah članicah Sveta Evrope" avtorjev Eline Ruuskanen in Kauke Aromaa pa izpostavlja, da sodstvo, policija in socialne službe redko zbirajo podatke o nasilju nad ženskami, zaradi česar ostaja nasilje nad ženskami v javnem upravnem sistemu nevidno.

Konfliktne države ne želijo ali ne zmorejo kaznovati storilcev Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je medtem poudarila, da je nasilje nad ženskami endemično na konfliktnih območjih, kot je vzhod DR Kongo, države pa ne želijo ali ne zmorejo kaznovati storilcev. "Nasilje nad ženskami je še vedno velik problem po vsem svetu," je navedla Pillayeva.

Marsikje ženske še vedno obravnavajo kot drugorazredne državljane Nasilje nad ženskami pa po navedbah Pillayeve ni navzoče zgolj na konfliktnih območjih, ampak tudi v vsakodnevnem življenju v nekaterih državah in kulturnih okoljih, kjer ženske še vedno obravnavajo kot drugorazredne državljane. "V nekaterih državah se moški povsem zavedajo, da ne bodo končali pred sodiščem, če bodo pretepli ali ranili oz. v nekaterih primerih celo ubili svoje žene ali hčere," je poudarila Pillayeva in se ob tem vprašala, "kakšna lekcija je to za prihodnje generacije".

"Reci NE nasilju nad ženskami" Iz slovenskega zunanjega ministrstva pa so sporočili, da se ob mednarodnem dnevu za odpravo nasilja nad ženskami zaključuje leto dni trajajoča kampanja Mednarodnega razvojnega sklada za ženske ZN (Unifem) Reci NE nasilju nad ženskami. Ob tej priložnosti bo Unifem generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu slovesno predal listino z več kot štiri tisoč podpisi posameznikov, organizacij civilne družbe in visokih predstavnikov več kot petdesetih vlad držav članic ZN, ki so kampanjo podprli.

Cveto Uršič: O nasilju nad invalidnimi osebami se v Sloveniji še vedno malo govori Urad za enake možnosti je ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami pripravil okroglo mizo o nasilju nad invalidnimi osebami ter podpori in zaščiti invalidnih oseb z izkušnjo nasilja. O tem problemu se v Sloveniji malo govori, ta tema pa ostaja zaprta med štirimi stenami, meni generalni direktor direktorata za invalide Cveto Uršič.

Nasilje nad invalidnimi osebami v zasebnem življenju in v partnerskih odnosih, zanemarjanje in zloraba pri nas še vedno ostajajo tema, o kateri se v družbi le malokrat govori, je dejal Uršič. Dodaja, da je bil s sprejetjem zakona o preprečevanju nasilja v družini februarja letos oblikovan okvir za sistemsko obravnavo nasilja v družini. S tem smo dobili zakonodajo, ki opredeljuje tudi ukrepe za preprečevanje nasilja nad invalidnimi osebami.

Invalidne ženske so pogosteje žrtve nasilja kot invalidni moški V nadaljevanju je Majda Erzar iz direktorata za družino podrobneje predstavila zakon o preprečevanju nasilja v družini, predstavnica urada za enake možnosti Sara Slana pa je spregovorila o rezultatih najnovejše raziskave o nasilju nad invalidnimi osebami. "Malo je raziskav o obstoju nasilja nad invalidnimi osebami, saj te osebe o obstoju nasilja redko spregovorijo," je dejala in poudarila, da rezultati raziskave kažejo, da je nasilje nad invalidi v našem prostoru še vedno prikrito nasilje, ki se dogaja v zaprtem prostoru. Pri tem so invalidne ženske pogosteje žrtve nasilja kot invalidni moški.

Ne spreglejte