Četrtek, 30. 10. 2014, 15.46
8 let, 7 mesecev
Koprivnikar kritično o sindikalnih pogajalcih: Nedržavotvorno je, da niti ne poslušajo obrazložitve
Kot pravi, se sindikalni pogajalci večkrat ne zedinijo med seboj, zato niti ne ve, s kom se pogaja. A tako stanje ni naključno, ocenjuje minister in to, da sindikati niti ne poslušajo obrazložitve vlade, označuje kot nedržavotvorno.
Kot je dejal, se pogajanja niso začela takoj po imenovanju nove vlade zato, ker so želeli sindikatom pojasniti, da breme optimizacij in znižanja stroškov ne bo temeljilo izključno na javnem sektorju. A javnofinančno stanje je tako, kot je, in upoštevanje vseh želja sindikatov preprosto ni izvedljivo, je dodal.
Tako se ministru ne zdi korektno, da sindikalni pogajalci niti ne poslušajo vladne obrazložitve. "Še preden so sploh slišali predloge, so že grozili z vojno napovedjo, totalno blokado. Takega ravnanja ne smatram kot državotvornega," je poudaril ter zagotovil, da se bodo kljub vsemu pogajali naprej in poskušali doseči kompromis.
"Sedimo za pogajalsko mizo z 80 predstavniki, se pogajamo z danes že 36 sindikati in ne dosežemo nobenega dogovora. Sindikati so se poenotili v trenutku, ko so zavrnili vse vladne predloge. Pri iskanju rešitev za kvorum, da uredimo zastopanost sindikatov, se pa sindikalni centrali med sabo ne moreta zediniti o dveh predlogih, ki sta vladni strani oba v redu. Namenoma nas postavljajo v situacijo, da niti ne vemo točno, s kom se pogajamo," je ugotavljal minister.
Počasi se je treba vprašati, kdo nosi odgovornost za stanje, v katerem smo, je dodal. Tu smo namreč ravno zato, ker nismo nič spremenili; spremembe so vedno blokirane, pogosto tudi s strani sindikatov, je še pojasnil minister.
O ministrstvu za javno upravo je sicer Koprivnikar povedal, da nima nekih izvornih pristojnosti ali področja, ki bi ga urejalo. Njegova vloga je po Koprivnikarjevi oceni skrb za podporo vsem ostalim državnim organom pri svojem delu, minister pa vidi precej možnosti tako za izboljšave kot za prihranke.