Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Petek,
12. 4. 2013,
13.02

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 4. 2013, 13.02

9 let

Komisija DZ-ja bo ugotavljala "morebitno vpletenost funkcionarjev političnih strank v proteste"

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V Sloveniji obstaja več vrst ekstremizma, tako levi, desni kot tudi islamski ekstremizem, vendar je stopnja ogroženosti kljub temu nizka, po besedah Dragutina Mateja ugotavljajo strokovne službe.

V DZ-ju je potekala prva seja preiskovalne komisije za ugotovitev in oceno delovanja ekstremističnih skupin v Sloveniji.

Predsednica komisije Maja Dimitrovski (PS) je po seji povedala, da se bo komisija ukvarjala z ekstremnimi skupinami in gibanji, za katere obstaja sum, da delujejo v nasprotju z zakonodajo, spodbujajo nasilje in narodno, rasno, versko ali drugo nestrpnost in sovraštvo.

Pod drobnogledom komisije bodo po njenih besedah tudi aktivnosti teh ekstremističnih skupin, ki so domnevno sodelovale na protestih novembra in decembra v Ljubljani in Mariboru.

"Veljavna zakonodaja ne omogoča nadzora nad delovanjem ekstremističnih skupin" Pojasnila je, da so se na seji dogovorili, da se bo preiskava razdelila na dva dela in da se bo prednostno obravnaval prvi del, v okviru katerega bodo razpravljali o spremembah zakonodaje, ki naj bi šle v smeri izboljšanja nadzora nad delovanjem ekstremističnih skupin in prepovedi njihovega delovanja.

"Večina strokovne javnosti ugotavlja, da veljavna zakonodaja ne omogoča nadzora nad delovanjem ekstremističnih skupin," je razložila in dodala, da v našem pravnem redu ni določb, ki bi se eksplicitno nanašale na zaščito pred ekstremizmom, radikalizmom ali ksenofobijo.

Poudarila je še: "Sama definicija ekstremizma ni pravno urejena, zato policija in drugi organi nimajo neke pravne podlage za ukrepe na tem področju. V pri vrsti je prednostna naloga, da se opredelimo do tega pojma in šele nato bomo začeli z drugim delom, ugotavljanjem morebitnih vpletenih funkcionarjev političnih strank na protestih leta 2012 v Mariboru in Ljubljani."

Mate: Na področju ekstremizmov je zelo pomembna preventiva Član komisije Dragutin Mate (SDS) je o prepovedi ekstremističnih skupin dejal, da ima Nemčija dober model, ki bi ga bilo treba podrobno preučiti. Nemci po njegovih besedah niso šli v smer splošne prepovedi ekstremističnih skupin, temveč so za prepoved določili določne pogoje, povezane z delovanjem in javnim deklariranjem teh skupin. "Mislim, da je to en tak racionalni postopek, ko država lahko deluje že preventivno, kar je zelo pomembno," je poudaril.

Izpostavil je še, da so tudi na komisiji za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb obravnavali delovanje ekstremističnih skupin, pri čemer so jih strokovne službe seznanile s tem, da v Sloveniji obstaja več vrst ekstremizma, tako levi, desni kot tudi islamski ekstremizem, vendar je stopnja ogroženosti kljub temu nizka.

Ne spreglejte