Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
12. 9. 2013,
11.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 9. 2013, 11.28

9 let

Koliko stane otrok, ki hodi v šolo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Otrok gre pri šestih letih v šolo. Stroški staršev se ob tem spremenijo. In socialno zaledje ima veliko oziroma vedno večjo vlogo.

O tem smo vprašali pet mamic, ki imajo šoloobvezne otroke, in izvedeli:

- Strošek malice je enoten za vso Slovenijo in znaša 0,8 evra na dan. - Ceno kosila določajo šole, povprečna cena v okolici Ljubljane je 2,6 evra na dan. - Preostali stroški v šoli, ki vključujejo izlete, vstopnine, gradivo idr., mesečno znesejo približno 5 evrov. - Za oblačila in obutev gre povprečno 50 evrov na mesec. Nekateri meseci zahtevajo več – prehod letnih časov –, nekateri manj. - Večina otrok je vpisana vsaj v eno prostočasno aktivnost. Balet, glasbena šola, nogomet, ples … Mesečni strošek znaša vsaj 40 evrov.

Seštevek vseh stroškov za september, ki ima 21 delovnih dni, tako znaša 166,4 evra. Če znesek pomnožimo z desetimi meseci (ne upoštevamo počitnic), je torej letni strošek 1.664 evrov. Zgolj za to, da otrok hodi v šolo.

Ugodnosti za otroke iz socialno ogroženih družin

Če je v družini več otrok, dohodki pa so nizki, je strošek šolanja hitro visok in presega družinski proračun. V svetovalni službi osnovne šole Pivka pojasnjujejo, da imajo tisti otroci, ki živijo v takih družinah, nekaj ugodnosti, in sicer:

- Subvencionirana malica za otroke, katerih dohodek na družinskega člana ne presega 53 odstotkov povprečne plače. - Subvencionirana kosila, ko dohodek na družinskega člana ne presega 18 odstotkov povprečne plače. - Pomoč centra za socialno delo, Rdečega križa ali Karitasa pri nakupu šolskih potrebščin. - Pomoč občine pri plačilu šole v naravi. - Pomoč šolskih skladov pri plačilu šole v naravi in dni dejavnosti.

Nekateri ostanejo tiho

Vendar pa v šolski svetovalni službi opozarjajo, da nekateri ne povedo, da imajo težave s plačilom položnic, ter nočejo prositi za pomoč, ker jim je nerodno, in tako ob izletu otroka raje zadržijo doma. Če na šoli takšno problematiko zaznajo – če učenec redno manjka na izletih, kjer so potrebna doplačila –, jim pomagajo s plačilom dejavnosti iz sklada prostovoljnih prispevkov učiteljev.

Dodajajo, da ima socialno zaledje veliko oziroma vedno večjo vlogo, razlike pa so po posameznih občinah različne.

Kaj otroku lahko privoščimo?

Interesne dejavnosti v šoli so zastonj, obšolske dejavnosti pa ne in so plačljive, kar pomeni, da si vsi ne morejo privoščiti želenih aktivnosti. Košarka, tečaj angleškega jezika, glasbena šola ... Vse te dejavnosti so plačljive in tudi navidezno majhen znesek lahko postane dovolj velik, zato otrok raje ostane doma.

Podobno je v primerih izletov. Če izlet stane 5 evrov in je v družini več otrok, se to na družinskem proračunu hitro pozna. Tako se lahko vrtimo v krogu, kajti otroci, ki jim starši tega ne morejo privoščiti, so prikrajšani za marsikatero izkušnjo, povezano tudi s snovjo ipd. Posledično veliko staršev dela po cele dneve, izmensko, otroci pa so sami, brez njihove pomoči in tako naredijo, kolikor vejo in znajo, še ugotavljajo v šolski svetovalni službi.

Finančne težave lahko vplivajo tudi na družinsko vzdušje in samozavest otrok, ki se zaradi neugodnih razmer umaknejo od sovrstnikov. Ob tem velja opozoriti, da to ni pravilo, se pa pogosto dogaja.

Ne spreglejte