Četrtek, 1. 8. 2019, 16.42
5 let, 3 mesece
Krek po izlitju kerozina: Nič več ne bo tako, kot je bilo #video
Po iztirjenju vlaka na železniški progi pri Hrastovljah in izlitju kerozina na vodovarstvenem območju reke Rižane so vpleteni predstavili stanje in izvedene aktivnosti. Milan Krek, predstojnik Nacionalnega inštituta za javno zdravje Koper, je poudaril, da "verjetno nič več ne bo tako, kot je bilo."
Na popoldanski tiskovni konferenci v Dolu pri Hrastovljah so dober mesec po nesreči sodelovali predstavniki Agencije RS za okolje (Arso), Slovenskih železnic (SŽ), Direkcije za vode, Geološkega zavoda Slovenije, Nacionalnega inštituta za javno zdravje, Rižanskega vodovoda Koper in Mestne občine Koper.
Kozlovičeva: Naredili bomo vse, da onesnaženja ne bi bilo
Liljana Kozlovič, vršilka dolžnosti generalne direktorice Arsa, je uvodoma dejala, da okoljska nesreča še ni prerasla v okoljsko škodo. "Za to se lahko zahvalimo vsem ukrepom, ki smo jih pristojni sprejeli," je dejala Kozlovičeva.
Pripravljene imajo tudi scenarije, če bi se pojavilo širjenje oblaka, v katerem je devet tisoč litrov izlitega kerozina. Kozlovičeva je zatrdila, da je "pitna voda na območju čista, naredili bomo vse, da onesnaženja ne bi bilo".
Krek: Verjetno nič več ne bo tako, kot je bilo
Milan Krek, predstojnik Nacionalnega inštituta za javno zdravje Koper, pa je poudaril, da "verjetno nič več ne bo tako, kot je bilo. Razlitje kerozina je resna zadeva". Zatrdil je, da zdravje okoliških prebivalcev zaradi izhlapevanja kerozina po nesreči ni bilo ogroženo.
Po njegovih besedah ima kerozin v tem trenutku le še vpliv na delovanje vodnega sistema. "Voda je pitna. Na Rižanskem vodovodu se zelo trudijo, da imajo vse pod nadzorom," je poudaril Krek.
Lastnike vodnjakov na območju je še posvaril, naj vode v primeru vonja po kerozinu nikakor ne uporabljajo. "Voda, onesnažena s kerozinom, ni uporabna za nič," je še opozoril Krek.
3