Torek, 17. 9. 2013, 15.12
9 let, 1 mesec
Kaj počnejo elite v slovenskem javnem zdravstvu

V iniciativi zdravnikov javnega zdravja, katere člani so med drugim tudi Evita Leskovšek, Dušan Nolimal in Jana Trdič, so se odzvali na posvet o strategiji za javno zdravje, ki je pretekli teden potekalo v organizaciji ministrstva za zdravje. Opozarjajo, da so bili na posvet povabljeni le izbrani posamezniki, drugim strokovnjakom pa je bila tudi pasivna udeležba onemogočena, saj je šlo za zaprto srečanje.
Zdravniki ogorčeni, uradniki delajo po svoje
Organizacija takih srečanj ali izobraževanj je financirana iz proračunskih sredstev, zato bi morala sodelovati širša strokovna javnost, vendar v iniciativi pojasnjujejo, da so udeleženci vedno znova isti.
Dodajajo, da uradniki iz ministrstva na ta način zlorabljajo institut z dokazi podprtega javnega zdravja ter srečanja uporabljajo za sprejemanje strokovnih stališč s konsenzom kot podlago za ukrepe. Ob tem pa je večji del usposobljenih in kompetentnih kadrov, specialistov javnega zdravja in drugih ved sistematično izključen ali vključen le selektivno, kar predstavlja škodo za slovenski javnozdravstveni prostor.
Praksa, ki se ponavlja
Na omenjeni posvet niso bili vabljeni predstavniki drugih strok – socialni delavci, ekonomisti, sociologi, antropologi in drugi sodelavci na področju javnega zdravja. Zato v iniciativi pojasnjujejo, da je širša družbena škoda takšnih zaprtih posvetov o strategiji za javno zdravje tudi ta, da se v javnosti ustvarja vtis, da so zadeve netransparentne.
Predlagajo še, da se začne strokovna srečanja, v smislu upoštevanja zakonodaje na področju informiranosti in transparentne porabe javnih sredstev, vnaprej objavljati v napovednikih, da bi bila dosegljiva za vse potencialne udeležence.
Nadalje ministrstvu za zdravje priporočajo, da se pri sprejemanju strokovnih stališč s konsenzom, ki jih potrebuje kot podlago za ukrepe, bolj poslužuje neodvisnega in nepristransko poklicnega političnega svetovanja, ki ga lahko avtonomni strokovnjaki javnega zdravja zagotavljajo odločevalcem.
Zakaj so se odločili za zaprt posvet in po kakšnem ključu so povabili razpravljavce, smo vprašali tudi ministrstvo za zdravje. Odgovora še nismo prejeli.