Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
2. 11. 2012,
16.56

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 2. 11. 2012, 16.56

8 let, 8 mesecev

Janša: Janković prelomil vrsto obljub

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
"Kot vemo, Slovenija ne preživlja rožnatih časov. Zaradi tega se je treba vprašati, kje so motivi za takšno nasprotovanje zakonoma," je dejal Janez Janša in se odzval na zahtevi za referendum.

Zakonov o Slovenskem državnem holdingu in o ukrepih za krepitev stabilnosti bank v tej fazi ni možno umakniti, je dejal premier Janez Janša. "To vsi vedo in dobro bi bilo, da se pogovarjamo o realnem dejstvu. Zakonov ni možno zadržati," je dejal. "Nima smisla, da se še naprej usklajujemo z nekom, ki se noče uskladiti" Janša je na novinarski konferenci spomnil, da so usklajevanja o holdingu in t.i. slabi banki potekala dolgo, kar je državo tudi drago stalo. "Nima smisla, da se še naprej usklajujemo z nekom, ki se noče uskladiti oz. ki kljub temu, da je prej izjavljal drugače, danes govori o tem, kako so to slabe rešitve," je prepričan premier. Opozoril je, da je Zoran Janković kot predsednik največje opozicijske stranke večkrat prelomil dane obljube. "Zgodovina Pozitivne Slovenije je stara nekaj več kot eno leto, vendar ima za sabo precej prelomljenih obljub. Veliko vprašanje je, ali se je smiselno pogovarjati z nekom, ki ne drži besede. Kakšna je legitimnost stranke, ki nekaj zapiše v program, potem pa to krši? Kakšna je legitimnost vodstva?" se je vprašal Janša. "Nikoli doslej se še ni zgodilo, da bi bil zoper katerikoli akt ali zakon državnega zbora izglasovan veto državnega sveta, bila vložena referendumska pobuda sindikatov, bil dan predlog za referendumsko zahtevo državnega sveta ali bili zbrani podpisi 30 poslancev. Tokrat se je to zgodilo prvič," je dejal premier. Janša je še dejal, da so zahteve za referendum sicer legitimne in s tega vidika formalno stvari niso sporne. "Kje je bil predsednik države, ko smo se usklajevali? Usklajevanje obeh zakonov nas je drago stalo. Bonitetne ocene Slovenije so drastično upadle," je povedal Janez Janša. O pobudi predsednika Danila Türka, naj vlada zamrzne izvajanje zakonov, je Janša dejal, da zakona ni mogoče zamrzniti, dokler nista sprejeta.

Vlada bo zaradi referenduma morala po njegovih besedah razmišljati tudi o scenariju B, saj padanje bonitetnih ocen ne pomeni samo dražjega zadolževanja Slovenije, temveč tudi ostalih državnih ustanov. Vlada bo tako morala ponovno skrbno pregledati načrte za naprej, tudi tiste v proračunu, je poudaril.

"Poslanci so vezani na svojo vest, kako bodo njihovo ravnanje ocenjevali volivci" Po njegovem mnenju gre za dva od petih ključnih protikriznih ukrepov, brez katerih Slovenija ne bo izplavala iz krize. Glede na ustavo so te zahteve in pobude sicer legitimne, je dejal premier in dodal, da so poslanci vezani na svojo vest in svojo presojo, kako bodo njihovo ravnanje ocenjevali volivci.

Janša je še izrazil skrb glede trenda, da se za vsako ceno ruši reformne namene vlade. Skrbijo ga tudi napovedi o demonstracijah, ki pa po njegovem mnenju ne dišijo po sindikalnih bojih temveč po politiki. Opozoril je še, da je v zakonu o krepitvi stabilnosti bančnega sistema tudi določba, da kazniva dejanja zaradi katerih je prišlo do luknje v slovenskem bančnem sistemu, ne zastarajo oz. se njihov zastaralni rok podaljša za štiri leta. Tukaj nekdo slovensko državo postavlja za talca lastnih interesov, je poudaril.

Ne spreglejte