Premier Janez Janša je predsedniku PS Zoranu Jankoviću predlagal, naj ne "gunca preveč afen".
Na Jankovićeve očitke, da je edini uspeh aktualne vlade podrtje dveh cestninskih postaj, namreč Janša odgovarja, da so naredili bistveno več od tega, kar bo kadarkoli dosegla kakšna Jankovićeva vlada.
"Ni znal sestaviti niti vlade"
"On je imel priložnost na začetku. Vsi vemo, kakšen je bil rezultat predčasnih volitev. SDS in jaz osebno smo dolgo čakali, da sestavi vlado. Imel je vse možnosti, matematika mu je šla na roko, a ni znal sestaviti niti vlade," je dejal Janša. Jankoviću predlaga nekaj več potrpežljivosti, saj se bo "še načakal in bi bilo dobro, da v tem času ne gunca preveč afen", saj smo v preveč resnem položaju.
Ob robu vladnega obiska Posavja in Zasavja se je Janša dotaknil tudi razmer znotraj koalicije ter različnih izjav finančnega ministra Janeza Šuštaršiča in predsednika DeSUS Karla Erjavca okoli (ne)zamrznitve pokojnin. Kot je dejal, gre za dva različna dokumenta v tej zvezi, in sicer proračun, ki ne predvideva povečevanja sredstev za transferje, o čemer se je koalicija uskladila, ob tem pa je v obravnavi tudi sprememba pokojninske zakonodaje.
"Od tega, kako se izvaja koalicijska pogodba, pa je odvisna trdnost koalicije"
Po njegovih besedah še vedno obstaja dilema, kam uvrstiti tisti del sredstev, ki v pokojninsko blagajno prihaja iz kapitalskih virov, in v zvezi s tem ima koalicija v koalicijski pogodbi obvezo, ki jo je Erjavec omenjal, torej da se bodo pokojnine dvakrat letno usklajevale. Te se sicer še usklajuje, a je to ločeno od neposredne proračunske razprave, tako da imata v bistvu prav oba ministra v njegovi vladi, je dejal Janša.
Premier je ob tem opozoril, da je koalicijska pogodba temelj, na katerem je ta koalicija nastala, od tega, kako se izvaja, pa je odvisna trdnost koalicije. Vse stranke so se po njegovem zavezale, da je tisto, kar piše v pogodbi, mogoče spremeniti le ob soglasju vseh. Pri stvareh, ki so zunaj tega, pa ima vsaka koalicijska partnerica svobodno voljo, da odloča in glasuje, kakor hoče, je še dejal Janša.
Na Jankovićeve izjave se je odzval tudi poslanec Jožef Horvat, ki je v odzivu na kritike, ki jih je na račun vlade in njenih zakonov izrekel Janković, dejal, da Janković očitno "ne razume, da je treba v teh težkih časih stopiti skupaj".
"Kritiziranje vse povprek namreč ni rešitev"
Iz Jankovićevih nastopov je po besedah poslanca NSi tudi očitno, da Janković nima alternative: "Kritiziranje vse povprek namreč ni rešitev." Horvat je tudi prepričan, da Janković s svojimi izjavami Slovenijo le po nepotrebnem deli. "Nervozo" Zorana Jankoviča ob torkovem ponovnem sprejetju zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank se da po besedah Horvata razložiti edino z določbami 33. člena tega zakona, ki pravi, da so člani upravnega odbora slabe banke dolžni vsak sum kaznivega dejanja članov uprav in nadzornih svetov bank takoj naznaniti pristojnim organom, kot tudi s določbami, ki določajo, da so zastaralni roki štirikrat daljši od zdajšnjih.
"Slovenska javnost namreč pozna vpletenost Zorana Jankovića v pridobivanje posojil, ko je šlo za izgradnjo športnega centra Stožice," je na novinarski konferenci dodal Horvat.
Predčasne volitve bi pomenile "vsaj štiri mesece mrtvega teka te države"
Horvat je spet podprl zakon o slovenskem državnem holdingu, ki ga je danes komentiral tudi Janković. "Omenjeni holding je po našem trdnem prepričanju vreden zaupanja, prav tako smo prepričani, da se bo z njim upravljalo drugače in učinkoviteje, kot se je to počelo z agencijo za upravljanje kapitalskih naložb. Takrat smo namreč državljani ves čas prek medijev spremljali, kako se na področju upravljanja kapitalskih naložb prepirata Borut Pahor in Gregor Golobič," je dejal.
Tudi zakon za uravnoteženje javnih financ se zdi Horvatu dober, se pa lahko po njegovih besedah zakonodajalcu tudi zgodi, da naredi tudi kakšno napako, kot se je to zgodilo pri upokojencih, ki so delali v SFRJ: "To napako pa bomo z novelo zakona v prihodnjem mesecu tudi sanirali."
Janković sicer po oceni Horvata očitno razmišlja o predčasnih volitvah, a Horvat opozarja, da bi to pomenilo "vsaj štiri mesece mrtvega teka te države".