Ponedeljek, 11. 3. 2019, 4.05
9 mesecev, 3 tedne
PRAVNI NASVET: HRUP
Iz bližnjega lokala prihaja pretiran hrup. Kam naj se obrnem? #PravniNasvet
Bralca moti hrup, ki prihaja iz bližnjega lokala nasproti njegovega bloka. Gostinski objekt ima dovoljenje za pripravo hrane do 16. ure, vendar pa se v lokalu ob koncu tedna v večernih in nočnih urah predvaja glasba, ki je pretirano glasna.
Prosim za pomoč. Lep pozdrav, Peter
Za obratovalni čas gostinskih obratov je odgovorna občina
Za obratovalni čas gostinskih obratov je v skladu z Zakonom o gostinstvu (ZGos) in Pravilnikom o merilih za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov in kmetij, na katerih se opravlja gostinska dejavnost (Pravilnik) odgovorna občina, ki lahko v skladu s Pravilnikom sprejme akt, v katerem glede na potrebe gostov in značilnosti ter potrebe kraja v skladu s Pravilnikom določi podrobnejša merila za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov.
Gostinec lahko v skladu s Pravilnikom v restavracijah, gostilnah in kavarnah določi redni dnevni obratovalni čas med 6. in 2. uro naslednjega dne. Gostinski obrat, ki gostom ponuja le jedi in pijače, ob tem pa gre za gostinski obrat v stavbi s stanovanji ali v objektu na območju stanovanj, ki so namenjena bivanju in spremljajočim dejavnostim, sme obratovati le med 6. in 22. uro. Obratovanje zunaj tega časa se šteje za podaljšani obratovalni čas. Gostinec lahko v tem času obratuje, če za to pridobi soglasje za gostinstvo pristojnega organa občine, ta o tem odloča na podlagi meril za določitev obratovalnega časa gostinskih obratov. Pri tem mora za gostinstvo pristojni organ občine upoštevati potrebe gostov in značilnosti območja, kjer je gostinski obrat.
Kot vir hrupa so opredeljene tudi naprave
Gostinec mora pri izvajanju svoje dejavnosti upoštevati tudi določila Uredbe o mejnih vrednostnih kazalcev hrupa v okolju (Uredba), ki kot vir hrupa v okolju opredeljuje tudi naprave, katerih obratovanje zaradi obrtne dejavnosti povzroča okolju stalen ali občasen hrup.
Nadalje Zakon o varstvu javnega reda in miru (ZJRM-1) prepoveduje, da kdo na nedovoljen način med 22. in 6. uro naslednjega dne s hrupom moti mir ali počitek ljudi.
Za spremljanje uresničevanja določb ZGos in spoštovanje obratovalnega časa, ki ga določa Pravilnik, sta pristojni tržna inšpekcija in policija. O morebitnih ponavljajočih kršitvah obratovalnega časa se lahko seznani tudi občinski organ, pristojen za določanje obratovalnega časa. Nadzor nad izvajanjem Uredbe je v pristojnosti Inšpektorata RS za okolje in prostor. Za kršitve nočnega miru in povzročanje hrupa pa je pristojna policija.
Nasvet: najprej se obrnite na policijo in občino, nato na inšpekcijo
V položajih, ko lokali ne spoštujejo pravil o obratovalnem času oziroma ne obratujejo v skladu z izdanimi dovoljenji, vam svetujemo, da se za rešitev zadeve znova obrnete na policijo in pristojno občino. Če gre za ponavljajoče se kršitve, takšno ravnanje lahko prijavite tudi pristojnim inšpekcijam (Tržnemu inšpektoratu Republike Slovenije in Inšpektoratu Republike Slovenije za okolje in prostor). Inšpektor mora prijave obravnavati, vlagatelja pa na njegovo zahtevo obvestiti o svojih ukrepih.
Patricija Kržan, dipl. prav. (UN), študentka magistrskega študijskega programa, svetovalka v ekipi Pravo za VSE